Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Pernilla Fexdal

Sök kontaktuppgifter till Pernilla Fexdal på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Pernilla Fexdal

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Pernilla Fexdal medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén för samordnad och accelererad policyutveckling kopplad till den fjärde industriella revolutionens teknologier (N 2018:04) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Kommittén för teknologisk innovation och etik (KOMET) (N 2018:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:85, dir. 2020:1 och dir. 2021:1
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget ska slutredovisas senast den 31 december 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:53 Personuppgiftsbehandling vid antalsberäkning inför klinisk forskning
Medverkande :
Ordförande : Jon Simonsson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-01
Ledamot : Charlotte FoU Brogren Karlberg, direktör, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Stefan Einhorn, professor i molekylär onkologi, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Antje Jackelén, ärkebiskop, fr.o.m. 2018-12-18 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Rikard Jermsten, generaldirektör, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Ulla Sandborg, generaldirektör, fr.o.m. 2020-09-15
Ledamot : Kristina Svahn Starrsjö, justitieråd, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Erik Thedéen, generaldirektör, fr.o.m. 2018-12-18
Expert : Theodor Andersson, omvärldsanalytiker, fr.o.m. 2020-04-17
Expert : Emilie Anér, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jenny Carlsson Kraft, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Enrico Deiaco, avdelningschef, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2019-10-24
Expert : Petra Forslid, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2021-06-22
Expert : Jacob Gramenius, senior rådgivare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jakob Hellman, handläggare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Pia Högset, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2021-04-22
Expert : Tim Käll, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Björn Langbeck, industriell rådgivare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Philip Levin, jurist, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2020-04-16
Expert : Fredrik Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-25
Expert : Linda Stridsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Peter Svensson, analytiker, fr.o.m. 2019-10-25
Expert : Anna Carin Thomér, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Catrin Tidström, ämnesråd, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Bengt Toresson, departementsråd, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Jonas Widell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-07-18
Huvudsekreterare : Anna Fridén, fr.o.m. 2019-01-21
Sekreterare : Pernilla Fexdal, administrativ assistent, fr.o.m. 2019-11-01 t.o.m. 2020-04-30
Sekreterare : Helena Forsaeus, fr.o.m. 2019-02-01
Sekreterare : Charlotte Hall, fr.o.m. 2019-01-07
Sekreterare : Catarina Hedlund, fr.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Stefan Hultqvist, fr.o.m. 2019-08-12 t.o.m. 2020-08-16
Sekreterare : Emma Nilsson, fr.o.m. 2021-08-30 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Annika Palm, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Alexander Wall, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-12-10 t.o.m. 2019-06-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:53 Personuppgiftsbehandling vid antalsberäkning inför klinisk forskning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Tillitsdelegationen (Fi 2016:03) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Tillitsdelegationen (Fi 2016:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-16
Direktiv för delegationen, se dir. 2016:51, dir. 2017:119, dir. 2019:6 och dir. 2020:49
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:56 Jakten på den perfekta ersättningsmodellen - Vad händer med medarbetarnas handlingsutrymme?
SOU 2018:48 En lärande tillsyn. Statlig granskning som bidrar till verksamhetsutveckling i vård, skola och omsorg
SOU 2018:38 Styra och leda med tillit. Forskning och praktik
SOU 2018:47 Med tillit växer handlingsutrymmet - tillitsbaserad styrning och ledning av välfärdssektorn
SOU 2019:43 Med tillit följer bättre resultat – tillitsbaserad styrning och ledning i staten Politisk handlingskraft i en regeringsnära utvecklingsmiljö
SOU 2020:40 En gemensam utbildning inom statsförvaltningen
Medverkande :
Ordförande : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2019-03-29 t.o.m. 2020-06-24
Ordförande : Laura Hartman, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Shirin Ahlbäck Öberg, docent, fr.o.m. 2019-03-29 t.o.m. 2020-06-24
Ledamot : Emil Broberg, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2020-02-10
Ledamot : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Gunilla Hult Backlund, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2020-02-10
Ledamot : Rikard Jermsten, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Kristina Althoff, enhetschef, fr.o.m. 2019-06-25 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Robin Anderson Boström, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Helena Cantù, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Isabell Carnlöf, utredare, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Johanna Carnö, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Niclas Damm, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-09 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Karin Edin, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-10 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Christina Eklöf, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Thomas Ericson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Christine Feuk, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Inger Gustafsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Jakob Hellman, utvecklingsledare, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Jacob Henriksson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Emma Holstad, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2020-06-24
Sakkunnig : Kasper Irgens, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Anna Kessling, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Maria Lidström, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Lönnheden, stabschef, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Erik Magnusson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Lars Modig, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Jenny Munkelt, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-03-18
Expert : Patrik Olofsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Håkan Olsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Thord Redman, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Tomas Rosenberg, polismästare, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2020-02-11 t.o.m. 2020-06-24
Expert : Hanna Sjöberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Hampus Strömberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Eva Svensson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2020-02-10
Expert : Torkel Winbladh, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-09-09
Expert : Johanna Wockatz, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Huvudsekreterare : Anna Lexelius, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-03-11
Huvudsekreterare : Anna Pauloff, tidigare utredningschef, fr.o.m. 2019-04-23 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Karin Brandqvist Sundblad, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-11 t.o.m. 2020-06-05
Sekreterare : Louise Bringselius, fr.o.m. 2017-01-25 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Karin Ekdahl Wästberg, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-08-11
Sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Pernilla Fexdal, assistent, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Mattias Fogelgren, fr.o.m. 2017-04-17 t.o.m. 2020-04-28
Sekreterare : Martin Fransson, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Kristin Gunnarsson, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-06-18
Sekreterare : Lena Hamilton, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2018-05-17
Sekreterare : Kajsa Hanspers, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2017-07-31
Sekreterare : Karin Hååg, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Unni Mannerheim, fr.o.m. 2016-09-05 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Ola Norbäck, assessor, fr.o.m. 2019-09-30 t.o.m. 2020-06-26
Sekreterare : Ewa Preston, fr.o.m. 2016-11-15 t.o.m. 2017-08-13
Sekreterare : Johan Quist, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Emma Sterky, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-04-02
Sekreterare : Katarina Wetter Edman, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén Svenska Unescorådet (U 2012:01) [ Pågående ] [ Bitr. sekreterare ]
Kommittén Svenska Unescorådet (U 2012:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:115 och dir. 2013:123
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm
Medverkande :
Ordförande : Inger Davidson, f.d. statsråd och led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ordförande : Lena Sommestad, landshövding, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Vice ordförande : Tomas Kjellqvist, forskningsledare, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Vice ordförande : Niclas Lindberg, stadsbibliotekarie, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Paul Alarcón, hållbarhetschef, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Per Bergdahl, personalchef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-09-24
Ledamot : Julia Bielik, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Eva Björk, professor, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Ulla Carlsson, professor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Lisa Gammel, styrelseledamot, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Anders Granlund, särskild ämnesföreträdare för miljö och klimat, fr.o.m. 2012-09-25 t.o.m. 2016-10-18
Ledamot : Matilda Hellström, vice ordförande i Sveriges elevråd Svea, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Kennet Johansson, generaldirektör, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Anneka Knutsson, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-09-24
Ledamot : Ulrica Källén, verksamhetsledare, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Niclas Lindberg, generalsekreterare, Svenska biblioteksföreningen, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Niclas Lindberg, stadsbibliotekarie, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Betty Malmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Betty Malmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Pyry Niemi, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Per Nordlund, verksföreträdare för demokrati och mänskliga rättigheter, fr.o.m. 2016-10-19 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Per Nordlund, verksföreträdare, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Mika Romanus, enhetschef, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Mariann Samuelsson, överdirektör, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Richard Sannerholm, avdelningschef, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Lisen Schultz, forskare, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Mats Söderlund, ordförande, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-11-09
Ledamot : Camilla Thinsz Fjellström, utbildningsråd, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-11-09
Ledamot : Knut Weibull, överantikvarie, fr.o.m. 2015-11-10 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Knut Weibull, överantikvarie, fr.o.m. 2018-02-20 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Charlotte Wieslander, rådgivare, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Leif Östman, professor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Fanny Davidsson, projektledare, fr.o.m. 2019-12-01 t.o.m. 2021-01-31
Sekreterare : Fanny Davidsson, projektledare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Fanny Davidsson, projektledare, fr.o.m. 2021-06-01 t.o.m. 2021-06-30
Sekreterare : Fanny Davidsson, projektledare, fr.o.m. 2021-07-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Karin Engström Stenson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-01 t.o.m. 2019-11-11
Sekreterare : Karin Engström Stenson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Kari Gardelin, social media team leader, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Kari Gardelin, sekreterare, fr.o.m. 2019-01-01
Sekreterare : Kari Gardelin, sekreterare, fr.o.m. 2021-09-19 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Jessica Hegelfjärd, studerande, fr.o.m. 2012-06-06 t.o.m. 2012-10-31
Sekreterare : Hans Höglund, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-07-17
Sekreterare : Emma Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-01
Sekreterare : Gulan Kaleli, kanslisekreterare, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Camilla Lindström, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-08-30
Sekreterare : Julia Lodén, handläggare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Kerstin Lundman, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2018-07-31
Sekreterare : Per Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-15 t.o.m. 2019-08-18
Sekreterare : Sara Nuder, praktikant, fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2020-08-31
Sekreterare : Louise Oscarsson, jurist, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Louise Oscarsson, jurist, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2020-08-31
Sekreterare : Ylva Sahlstrand, kommunikationsstrateg, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Ingela Svedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Joel Wiklund Hult, folkbokföringshandläggare, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Joel Wiklund Hult, sekreterare, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Hans-Åke Öström, ämnesråd, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2013-11-30
Biträdande sekreterare : Pernilla Fexdal, kanslisekreterare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-07-26
Biträdande sekreterare : Hanna Gelin, fr.o.m. 2015-06-24 t.o.m. 2019-10-14
Biträdande sekreterare : Yvonne Ruston, fr.o.m. 2014-06-16 t.o.m. 2015-03-31
Kanslichef : Mats Djurberg, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2020-02-29
Kanslichef : Anna-Karin Johansson, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-08-17 t.o.m. 2021-12-31
Bitr. kanslichef : Karin Engström Stenson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-12 t.o.m. 2020-08-17
Bitr. kanslichef : Karin Engström Stenson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-08 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman