Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om Sveriges besöksnäring – en samlad politik för upplevelsebaserad tillväxt (N 2016:04)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om Sveriges besöksnäring – en samlad politik för upplevelsebaserad tillväxt (N 2016:04) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 33 st. ♀ 23 ♂ 10 ) :

Britt Bohlin  []  ( Särskild utredare )
Linda Ahlford  []  ( Expert )
Helena Braun Thörn  []  ( Expert )
Helena Brehnfors Nyberg  []  ( Expert )
Elisabet Elmsäter Vegsö  []  ( Expert )
Maggie Javelius  []  ( Expert )
Inger M. Jonsson  []  ( Expert )
Tobias Kreuzpointner  []  ( Expert )
Aili Käärik  []  ( Expert )
Thomas Laurell  []  ( Expert )
Maria Lexhagen  []  ( Expert )
Kristina Lindström  []  ( Expert )
Magnus Ling  []  ( Expert )
Lotta Magnusson  []  ( Expert )
Pernilla Nordström  []  ( Expert )
Christina Nylén  []  ( Expert )
Linda Nöremark  []  ( Expert )
Tina Olsson  []  ( Expert )
Patrik Oscarsson  []  ( Expert )
Ulf Perbo  []  ( Expert )
Michael Persson Gripkow  []  ( Expert )
Annika Rosing  []  ( Expert )
Henrietta Schönenstern  []  ( Expert )
Mikael Stamming  []  ( Expert )
Eva Stighäll  []  ( Expert )
Einar Tufvesson  []  ( Expert )
Linn Uggerud  []  ( Expert )
Pim van Dorpel  []  ( Expert )
Anna Vikholm  []  ( Expert )
Jari Virtanen  []  ( Expert )
Kristina Algotson  []  ( Huvudsekreterare )
Tora Philp  []  ( Sekreterare )
Erika Rosander  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om Sveriges besöksnäring – en samlad politik för upplevelsebaserad tillväxt (N 2016:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:83
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:95 Ett land att besöka. En samlad politik för hållbar turism och växande besöksnäring
Medverkande :
Särskild utredare : Britt Bohlin, fr.o.m. 2016-10-13 t.o.m. 2017-12-04
Expert : Linda Ahlford, handläggare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Helena Braun Thörn, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Helena Brehnfors Nyberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Elisabet Elmsäter Vegsö, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Maggie Javelius, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-29 t.o.m. 2017-08-31
Expert : Inger M. Jonsson, docent, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Tobias Kreuzpointner, samordnare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Aili Käärik, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Thomas Laurell, chef Public Affairs, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Maria Lexhagen, docent, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Kristina Lindström, doktor, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Magnus Ling, vd, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Lotta Magnusson, länsturistchef, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Pernilla Nordström, strateg, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Christina Nylén, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Linda Nöremark, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Tina Olsson, chief change officer, fr.o.m. 2017-04-04
Expert : Patrik Oscarsson, adj. sekreterare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Ulf Perbo, näringspolitisk chef, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Michael Persson Gripkow, marknadschef, fr.o.m. 2016-11-29 t.o.m. 2017-04-03
Expert : Annika Rosing, avdelningschef, fr.o.m. 2016-12-14
Expert : Henrietta Schönenstern, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Mikael Stamming, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Eva Stighäll, handläggare, fr.o.m. 2017-09-01
Expert : Einar Tufvesson, strateg, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Linn Uggerud, projektledare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Pim van Dorpel, vice ordförande, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Anna Vikholm, verksamhetschef och utbildningschef, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Jari Virtanen, ordförande, fr.o.m. 2016-11-29
Huvudsekreterare : Kristina Algotson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-12-12
Sekreterare : Tora Philp, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-11-30
Sekreterare : Erika Rosander, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-12-12

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman