Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Tora Philp

Sök kontaktuppgifter till Tora Philp på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Tora Philp

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Tora Philp medverkat i ( 3 st. ):

Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07) [ Avslutad 2019 ] [ Ledamot ]
Delegationen för korrekta utbetalningar i välfärdssystemen (Fi 2016:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 3 Styrning av arbetet med att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen - En kartläggning
Rapport 4 Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem
Rapport 4, bilaga Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem Bilaga
Rapport 2 Bidragsmoralen i samhället - En aktuell lägesbild av inställningen till felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 5 Digitalisering och AI för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 6 Läckaget i välfärdssystemen, del 2 - Omfattningen av felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2019-12-12
Ledamot : Eva-Lena Edberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Astrid Eklund, vice överåklagare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Per Eleblad, avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Margaretha Forsman, redovisningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Fredrik Holmberg, stabschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Gunilla Kasala Schöllin, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åsa Lindahl, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Stefan Lundberg, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Torbjörn Martinsson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Maria Modin, kontrollansvarig, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Tora Philip, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-04-18 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åke Svensson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Anneli Westerling Greer, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Annelie Westman, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Lennart Wittberg, strateg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Mats Bengtsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karin Berglöf Hedar, kanslichef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lisa Carlsson, utredare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-16 t.o.m. 2019-04-29
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-08-23
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-30 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Eva Grönborg, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Matilda Hansson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2016-12-04
Expert : Ulf Hellstenius, försäkringschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fredrik Holmström, ekonom, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Stina Hovmöller, enhetschef, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Ricky Ifwarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Stefan Jönsson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Kain, kompetensområdeschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-08-12
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Mattsson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Per-Olov Mörn, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Marie Nordmarc, sekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Caroline Renås, departementssekreterarare, t.o.m. 2019-02-21
Expert : Josefin Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Maria Sertcanli, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Skinnari, enhetsråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Lena Warstrand, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Johan Wockelberg Hedlund, sekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Sara Almer, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Joacim Danielsson, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Mimmi Diamant, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Elisabeth Frid, utredare, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Niklas Ottosson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Vilhelm Reuterswärd, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Ingela Thorsson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Sveriges besöksnäring – en samlad politik för upplevelsebaserad tillväxt (N 2016:04) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om Sveriges besöksnäring – en samlad politik för upplevelsebaserad tillväxt (N 2016:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:83
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:95 Ett land att besöka. En samlad politik för hållbar turism och växande besöksnäring
Medverkande :
Särskild utredare : Britt Bohlin, fr.o.m. 2016-10-13 t.o.m. 2017-12-04
Expert : Linda Ahlford, handläggare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Helena Braun Thörn, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Helena Brehnfors Nyberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Elisabet Elmsäter Vegsö, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Maggie Javelius, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-29 t.o.m. 2017-08-31
Expert : Inger M. Jonsson, docent, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Tobias Kreuzpointner, samordnare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Aili Käärik, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Thomas Laurell, chef Public Affairs, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Maria Lexhagen, docent, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Kristina Lindström, doktor, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Magnus Ling, vd, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Lotta Magnusson, länsturistchef, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Pernilla Nordström, strateg, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Christina Nylén, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Linda Nöremark, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Tina Olsson, chief change officer, fr.o.m. 2017-04-04
Expert : Patrik Oscarsson, adj. sekreterare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Ulf Perbo, näringspolitisk chef, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Michael Persson Gripkow, marknadschef, fr.o.m. 2016-11-29 t.o.m. 2017-04-03
Expert : Annika Rosing, avdelningschef, fr.o.m. 2016-12-14
Expert : Henrietta Schönenstern, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Mikael Stamming, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Eva Stighäll, handläggare, fr.o.m. 2017-09-01
Expert : Einar Tufvesson, strateg, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Linn Uggerud, projektledare, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Pim van Dorpel, vice ordförande, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Anna Vikholm, verksamhetschef och utbildningschef, fr.o.m. 2016-11-29
Expert : Jari Virtanen, ordförande, fr.o.m. 2016-11-29
Huvudsekreterare : Kristina Algotson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-12-12
Sekreterare : Tora Philp, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-11-30
Sekreterare : Erika Rosander, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-12-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Paketreseutredningen (Fi 2015:08) [ Avslutad 2016 ] [ Sekreterare ]
Paketreseutredningen (Fi 2015:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:69 och dir. 2016:55
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:56 Ny paketreselag
SOU 2016:84 Ny resegarantilag
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Liedström Adler, fr.o.m. 2015-06-25 t.o.m. 2016-11-30
Sakkunnig : Thomas Carlson, fr.o.m. 2015-10-15
Sakkunnig : Erland Koch, fr.o.m. 2015-10-15
Sakkunnig : Henrik Tegehed, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Ingela Allenbert, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Elin Envall, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Maja Lindstrand, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Jonas Thyberg, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Jan Widlund, fr.o.m. 2015-10-15
Sekreterare : Sara Lindman, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-12-13
Sekreterare : Tora Philp, fr.o.m. 2015-10-15 t.o.m. 2016-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:56 Ny paketreselag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2016:84 Ny resegarantilag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman