Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2014 års sexualbrottskommitté (Ju 2014:21)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2014 års sexualbrottskommitté (Ju 2014:21) [ Avslutad 2016 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:60 Ett starkare skydd för den sexuella integriteten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 16 ♂ 11 ) :

Mari Heidenborg  []  ( Ordförande )
Maria Andersson Willner  []  ( Ledamot )
Maria Arnholm  []  ( Ledamot )
Gulan Avci  []  ( Ledamot )
Anti Avsan  []  ( Ledamot )
Andreas Carlsson  []  ( Ledamot )
Kent Ekeroth  []  ( Ledamot )
Jonas Eklund  []  ( Ledamot )
Pia Hallström  []  ( Ledamot )
Annika Hirvonen  []  ( Ledamot )
Ulrika Liljeberg  []  ( Ledamot )
Petter Löberg  []  ( Ledamot )
Rickard Nordin  []  ( Ledamot )
Azadeh Rojhan Gustafsson  []  ( Ledamot )
Jonas Rydfors  []  ( Ledamot )
Eva-Britt Svensson  []  ( Ledamot )
Petter Asp  []  ( Expert )
Sven Granath  []  ( Expert )
Lars Hallberg  []  ( Expert )
Bengt Ivarsson  []  ( Expert )
Elin Källberg  []  ( Expert )
Viveca Lång  []  ( Expert )
Marie-Louise Ollén  []  ( Expert )
Elena Severin  []  ( Expert )
Annika Öster  []  ( Expert )
Annie Fainelli  []  ( Sekreterare )
Anna Hannell  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2014 års sexualbrottskommitté (Ju 2014:21)


Beteckning : Ju 2014:21
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2017-03-22
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-08-28
Direktiv för kommittén, se dir. 2014:123, dir. 2014:144 och dir. 2015:5
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Heidenborg, Mari, fr.o.m. 2014-11-13 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Andersson Willner, Maria, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Arnholm, Maria, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Avci, Gulan, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-03-31
Ledamot : Avsan, Anti, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Carlsson, Andreas, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Ekeroth, Kent, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Eklund, Jonas, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Hallström, Pia, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Hirvonen, Annika, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Liljeberg, Ulrika, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Löberg, Petter, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Nordin, Rickard, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-09-27
Ledamot : Rojhan Gustafsson, Azadeh, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Rydfors, Jonas, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-03-19
Ledamot : Svensson, Eva-Britt, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Asp, Petter, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Granath, Sven, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Hallberg, Lars, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Ivarsson, Bengt, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Källberg, Elin, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Lång, Viveca, fr.o.m. 2015-07-01 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Ollén, Marie-Louise, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Severin, Elena, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Öster, Annika, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Sekreterare : Fainelli, Annie, fr.o.m. 2016-05-30 t.o.m. 2016-10-05
Sekreterare : Hannell, Anna, fr.o.m. 2014-09-08 t.o.m. 2016-10-05

Rapporter

SOU 2016:60Ett starkare skydd för den sexuella integriteten

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman