Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Elena Severin

Sök kontaktuppgifter till Elena Severin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Elena Severin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Elena Severin medverkat i:

2014 års sexualbrottskommitté (Ju 2014:21) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
2014 års sexualbrottskommitté (Ju 2014:21)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-08-28
Direktiv för kommittén, se dir. 2014:123, dir. 2014:144 och dir. 2015:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:60 Ett starkare skydd för den sexuella integriteten
Medverkande :
Ordförande : Mari Heidenborg, lagman, fr.o.m. 2014-11-13 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Maria Andersson Willner, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Maria Arnholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Gulan Avci, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-03-31
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Andreas Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Kent Ekeroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Jonas Eklund, jurist, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Pia Hallström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Annika Hirvonen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Ulrika Liljeberg, kommunalråd, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Petter Löberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Rickard Nordin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-09-27
Ledamot : Azadeh Rojhan Gustafsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Ledamot : Jonas Rydfors, politisk sekreterare, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-03-19
Ledamot : Eva-Britt Svensson, f.d. europaparlamentariker, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Sven Granath, utredare och fil. dr., fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Lars Hallberg, polismästare och chef för regionala utredningsenheten region Stockholm, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Bengt Ivarsson, advokat, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Elin Källberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Viveca Lång, ämnesråd, fr.o.m. 2015-07-01 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Elena Severin, kammaråklagare, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Expert : Annika Öster, generaldirektör, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-10-05
Sekreterare : Annie Fainelli, hovrättsassessor, fr.o.m. 2016-05-30 t.o.m. 2016-10-05
Sekreterare : Anna Hannell, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-09-08 t.o.m. 2016-10-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:60 Ett starkare skydd för den sexuella integriteten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman