: : :

Kommissionen mot antiziganism (A 2014:03)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet (tillsatt av Arbetsmarknadsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommissionen mot antiziganism (A 2014:03) [ Avslutad 2016 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet (tillsatt av Arbetsmarknadsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:44 Kraftsamling mot antiziganism [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 44 st. ♀ 23 ♂ 21 ) :

Thomas Hammarberg  []  ( Ordförande )
Marianne Eliason  []  ( Ledamot )
Eleonor Frankemo  []  ( Ledamot )
Gunno Gunnmo  []  ( Ledamot )
Domino Kai  []  ( Ledamot )
Erland Kaldaras Nikolizsson  []  ( Ledamot )
Stefano Kuzhicov  []  ( Ledamot )
Maria Leissner  []  ( Ledamot )
Diana Nyman  []  ( Ledamot )
Soraya Post  []  ( Ledamot )
Simon Wallengren  []  ( Ledamot )
Christian Åhlund  []  ( Ledamot )
Andrés Zanzi  []  ( Sakkunnig )
Heidi Pikkarainen  []  ( Sekreterare )
Oskar Ekman  []  ( Sekreterare )
Katarina Hammarberg  []  ( Sekreterare )
Anna Homlin Nilsson  []  ( Sekreterare )
Lena Mirow  []  ( Sekreterare )
Anneli Tillberg  []  ( Sekreterare )
Büsra Kaya  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommissionen mot antiziganism (A 2014:03)


Beteckning : A 2014:03
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-03-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:47 och dir. 2014:121
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hammarberg, Thomas, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Eliason, Marianne, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Frankemo, Eleonor, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Gunnmo, Gunnmo, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Kai, Domino, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Kaldaras Nikolizsson, Erland, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Kuzhicov, Stefano, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Leissner, Maria, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Nyman, Diana, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Post, Soraya, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Wallengren, Simon, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Åhlund, Christian, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Sakkunnig : Zanzi, Andrés, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Axelsson, RoseMarie, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Caldaras, Hans, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Danielsson, Mona, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Demetri, Lars, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Dimiter-Taikon, Angelina, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Dimiter-Taikon, Kati, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Ek, Nadja, fr.o.m. 2015-03-03 t.o.m. 2016-06-20
Frankemo, Eleonor, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2015-09-16
Grönfors, Rosita, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Hedström Lundqvist, Britt-Inger, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Idic, Albert, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Ivanov, Djura, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Jansson, Silvia, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Kai, Domino, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2015-09-16
Kwiek, Bagir, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Lindberg, Majlis, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Lundgren, Gunilla, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Schiöler, Ingrid, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Schwartz, Tuula, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Selim, Emir, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Selim, Nuri, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Stan, Elvis, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Stankov, Michael, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Taikon, Fred, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Tan Marti, Manuel, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Wydow, Marian, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Huvudsekreterare : Pikkarainen, Heidi, fr.o.m. 2014-05-05 t.o.m. 2016-05-20
Sekreterare : Ekman, Oskar, fr.o.m. 2014-10-27 t.o.m. 2014-12-22
Sekreterare : Hammarberg, Katarina, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2016-06-20
Sekreterare : Homlin Nilsson, Anna, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Mirow, Lena, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-05-11
Sekreterare : Pikkarainen, Heidi, fr.o.m. 2016-05-21 t.o.m. 2016-06-19
Sekreterare : Tillberg, Anneli, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2016-05-20
Biträdande sekreterare : Büsra, Kaya, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-05-20

Rapporter

SOU 2016:44Kraftsamling mot antiziganism

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman