: : :

Medverkande i utredning : Bagir Kwiek

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Bagir Kwiek

Utredningar som Bagir Kwiek medverkat i ( 2 st. ):

Kommissionen mot antiziganism (A 2014:03) [ Avslutad 2016 ]

Kommissionen mot antiziganism (A 2014:03)


Beteckning : A 2014:03
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-03-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:47 och dir. 2014:121
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hammarberg, Thomas, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Eliason, Marianne, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Frankemo, Eleonor, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Gunnmo, Gunnmo, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Kai, Domino, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Kaldaras Nikolizsson, Erland, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Kuzhicov, Stefano, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Leissner, Maria, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Nyman, Diana, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Post, Soraya, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Wallengren, Simon, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Åhlund, Christian, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Sakkunnig : Zanzi, Andrés, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Axelsson, RoseMarie, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Caldaras, Hans, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Danielsson, Mona, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Demetri, Lars, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Dimiter-Taikon, Angelina, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Dimiter-Taikon, Kati, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Ek, Nadja, fr.o.m. 2015-03-03 t.o.m. 2016-06-20
Frankemo, Eleonor, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2015-09-16
Grönfors, Rosita, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Hedström Lundqvist, Britt-Inger, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Idic, Albert, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Ivanov, Djura, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Jansson, Silvia, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Kai, Domino, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2015-09-16
Kwiek, Bagir, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Lindberg, Majlis, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Lundgren, Gunilla, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Schiöler, Ingrid, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Schwartz, Tuula, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Selim, Emir, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Selim, Nuri, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Stan, Elvis, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Stankov, Michael, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Taikon, Fred, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Tan Marti, Manuel, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Wydow, Marian, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Huvudsekreterare : Pikkarainen, Heidi, fr.o.m. 2014-05-05 t.o.m. 2016-05-20
Sekreterare : Ekman, Oskar, fr.o.m. 2014-10-27 t.o.m. 2014-12-22
Sekreterare : Hammarberg, Katarina, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2016-06-20
Sekreterare : Homlin Nilsson, Anna, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Mirow, Lena, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-05-11
Sekreterare : Pikkarainen, Heidi, fr.o.m. 2016-05-21 t.o.m. 2016-06-19
Sekreterare : Tillberg, Anneli, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2016-05-20
Biträdande sekreterare : Büsra, Kaya, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-05-20

Rapporter

SOU 2016:44Kraftsamling mot antiziganism
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:44 Kraftsamling mot antiziganism [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Översyn av den statliga museipolitiken (Ku 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]

Utredningen om Översyn av den statliga museipolitiken (Ku 2014:01)


Beteckning : Ku 2014:01
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-03
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-01-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:8 och dir. 2015:14
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Frykholm, Clas-Uno, fr.o.m. 2014-01-30 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Alexanderson, Kristina, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Andreen, Jeanna, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Edin, Karin, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Ekström, Anders, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Hag, Anna, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Kwiek, Bagir, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Lejon, Helena, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Nordwall, Jan, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-09-27
Expert : Nyberg, Annilie, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Palo, Mikael, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Sjölund, Anna-Lena, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Stengård, Eva, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Expert : Valentin, Max, fr.o.m. 2014-06-18 t.o.m. 2015-10-16
Huvudsekreterare : Blomberg, Göran, fr.o.m. 2014-03-03 t.o.m. 2015-06-22
Huvudsekreterare : Kihlberg, Jakob, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-11-01
Sekreterare : Hauptman, Katherine, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-04-30
Sekreterare : Walker, Henriette, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-04-30
Sekreterare : Widén, Emy, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2015-11-01

Rapporter

SOU 2015:89Ny museipolitik
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:89 Ny museipolitik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman