: : :

Medverkande i utredning : Stefano Kuzhicov

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Stefano Kuzhicov

Utredningar som Stefano Kuzhicov medverkat i ( 3 st. ):

Kommissionen mot antiziganism (A 2014:03) [ Avslutad 2016 ] [ Ledamot ]

Kommissionen mot antiziganism (A 2014:03)


Beteckning : A 2014:03
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-03-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:47 och dir. 2014:121
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hammarberg, Thomas, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Eliason, Marianne, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Frankemo, Eleonor, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Gunnmo, Gunnmo, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Kai, Domino, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Kaldaras Nikolizsson, Erland, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Kuzhicov, Stefano, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Leissner, Maria, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Nyman, Diana, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Post, Soraya, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Wallengren, Simon, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Åhlund, Christian, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Sakkunnig : Zanzi, Andrés, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Axelsson, RoseMarie, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Caldaras, Hans, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Danielsson, Mona, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Demetri, Lars, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Dimiter-Taikon, Angelina, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Dimiter-Taikon, Kati, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Ek, Nadja, fr.o.m. 2015-03-03 t.o.m. 2016-06-20
Frankemo, Eleonor, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2015-09-16
Grönfors, Rosita, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Hedström Lundqvist, Britt-Inger, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Idic, Albert, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Ivanov, Djura, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Jansson, Silvia, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Kai, Domino, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2015-09-16
Kwiek, Bagir, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Lindberg, Majlis, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Lundgren, Gunilla, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Schiöler, Ingrid, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Schwartz, Tuula, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Selim, Emir, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Selim, Nuri, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Stan, Elvis, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Stankov, Michael, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Taikon, Fred, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Tan Marti, Manuel, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Wydow, Marian, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Huvudsekreterare : Pikkarainen, Heidi, fr.o.m. 2014-05-05 t.o.m. 2016-05-20
Sekreterare : Ekman, Oskar, fr.o.m. 2014-10-27 t.o.m. 2014-12-22
Sekreterare : Hammarberg, Katarina, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2016-06-20
Sekreterare : Homlin Nilsson, Anna, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Mirow, Lena, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-05-11
Sekreterare : Pikkarainen, Heidi, fr.o.m. 2016-05-21 t.o.m. 2016-06-19
Sekreterare : Tillberg, Anneli, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2016-05-20
Biträdande sekreterare : Büsra, Kaya, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-05-20

Rapporter

SOU 2016:44Kraftsamling mot antiziganism
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:44 Kraftsamling mot antiziganism [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för romska frågor (Ju 2006:10) [ Avslutad 2011 ]

Delegationen för romska frågor (Ju 2006:10)


Beteckning : Ju 2006:10
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2013-01-16
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-09-14
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:101 och dir. 2009:99
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Leissner, Maria, fr.o.m. 2006-12-13 t.o.m. 2010-08-01
Bitr. ordförande : Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 2008-11-18 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Caldaras, Hans, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2009-02-23
Ledamot : Dimiter-Taikon, Angelina, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Hasan, Baki, fr.o.m. 2007-11-06 t.o.m. 2009-02-23
Ledamot : Johansson, Gösta, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Johnsson, Christina, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Menekshe, Sejran, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Post, Soraya, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Resblom, Sali, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-11-05
Ledamot : Schwartz, Tuula, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Westin, Charles, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Wydow, Marian, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Sakkunnig : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Bakshi, Arjun, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Hammarberg, Lena, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Josephson, Olle, fr.o.m. 2007-02-23 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Lindgren, Lars, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Linna, Katri, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Rivera, Jorge, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Scheele, Joakim, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Sterky, Emma, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Strand, Elin, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Tekin Befrits, Bilge, fr.o.m. 2008-06-09 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Wennerholm, Mats, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Wikström, Fredrik, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Öquist, Annika, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Alfredsson, Michell, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Andersson, Helena, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Aronsen, Anneli, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Bogdanov, Sali, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Demetri, Lars, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Dimeter-Taikon, Angelina, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Furtenback, Hillevi, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Grönfors, Rosita, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Hasan, Baki, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-02-13
Jenfjord, Sonny, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Kaldaras, Erland, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Kamalj, Berisa, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Kuzhikov, Stefano, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Lakatosz, Floryda, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Lärlund, Gregor, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Millon, Sima, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-02-13
Palison, Stefan, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Rosengren, Birger, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-10-06
Rosengren, Eva, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-10-06
Schwartz, Allan, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Svart, Hilda t.o.m. 2010-08-01
Huvudsekreterare : Algemo, Ann-Marie, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Håkansson, Marianne, fr.o.m. 2010-02-01
Sekreterare : Idermark, Elisabet, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-07-25
Sekreterare : Kai, Domino, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Quensel, Anna-Sofia, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2010-09-02
Sekreterare : Ritzén Kievilö, Tiina, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Strand, Elin, fr.o.m. 2007-07-01 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Tan Marti, Manuel, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Öfverberg, Ulf, fr.o.m. 2009-02-02 t.o.m. 2010-02-01

Rapporter

SOU 2010:55Romers rätt – en strategi för romer i Sverige
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:55 Romers rätt – en strategi för romer i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén Forum för Levande historia (Ku 1999:09) [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]

Kommittén Forum för Levande historia (Ku 1999:09)


Beteckning : Ku 1999:09
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2002-02-28
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-09-30
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:75.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ekström, Sören, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Berg, Kristian, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Berggren, Malin, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Bruchfeld, Stéphane, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2000-11-01
Ledamot : Fried, Hedi, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Johansson, Anna-Karin, fr.o.m. 1999-11-30 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Posner-Körösi, Lena, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Kuzhicov, Stefano, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Rydh, Marie, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Thullberg, Per, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Alin, Margareta, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Fried, Eva, fr.o.m. 2000-09-05 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Ingemarsson, Karin, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Lomfors, Ingrid, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Martinsson, Maria, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2000-08-27
Expert : Mattsson, Christer, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Rothman, Lenke, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Rydh, Marie, fr.o.m. 2001-01-22 t.o.m. 2001-01-31
Expert : von Schéele, Joakim, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Storck, Cissi, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Svidén, Jörgen, fr.o.m. 1999-10-13 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Wadelius, Christer, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Sparr, Martin, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2001-01-31
Bitr. sekreterare : Romilson, Barbro, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-01-31

Rapporter

SOU 2001:5Forum för Levande historia, slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:75
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:5 Forum för Levande historia [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman