Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Tuula Schwartz

Sök kontaktuppgifter till Tuula Schwartz på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Tuula Schwartz

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Tuula Schwartz medverkat i ( 2 st. ):

Kommissionen mot antiziganism (A 2014:03) [ Avslutad 2016 ]
Kommissionen mot antiziganism (A 2014:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-03-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:47 och dir. 2014:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:44 Kraftsamling mot antiziganism
Medverkande :
Ordförande : Thomas Hammarberg, f.d. kommissionär för mänskliga rättigheter, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Marianne Eliason, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Eleonor Frankemo, vice ordförande, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Gunnmo Gunnmo, f.d. länspolismästare, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Domino Kai, sakkunnige, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Erland Kaldaras Nikolizsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Stefano Kuzhicov, processledare, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Maria Leissner, ambassadör, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Diana Nyman, sakkunnig, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Soraya MR-strateg Post, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Simon Wallengren, föreningsordförande, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2015-09-16
Ledamot : Christian Åhlund, advokat, fr.o.m. 2014-03-26 t.o.m. 2016-06-20
Sakkunnig : Andrés Zanzi, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
RoseMarie Axelsson, sakkunnig, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Hans Caldaras, författare, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Mona Danielsson, lärare, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Lars Demetri, organisationsföreträdare, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Angelina Dimiter-Taikon, lärare, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Kati Dimiter-Taikon, chefredaktör, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Nadja Ek, lärarassistent, fr.o.m. 2015-03-03 t.o.m. 2016-06-20
Eleonor Frankemo, vice ordförande, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2015-09-16
Rosita Grönfors, ordförande, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Gunno Gunnmo, f.d. länspolismästare, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Britt-Inger Hedström Lundqvist, etnolog, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Albert Idic, modersmålslärare, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Djura Ivanov, lärare, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Silvia Jansson, organisationsföreträdare, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Domino Kai, sakkunnig, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2015-09-16
Bagir Kwiek, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Majlis Lindberg, lärare, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Gunilla Lundgren, författare, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Ingrid Schiöler, sakkunnig, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Tuula Schwartz, organisationsföreträdare, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Emir Selim, ordförande, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Nuri Selim, sakkunnig, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Elvis Stan, modersmålslärare, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-20
Michael Stankov, organisationsföreträdare, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Fred Taikon, chefredaktör, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Manuel Tan Marti, lärarassistent, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2016-06-20
Marian Wydow, projektledare, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2016-06-20
Huvudsekreterare : Heidi Pikkarainen, fr.o.m. 2014-05-05 t.o.m. 2016-05-20
Sekreterare : Oskar Ekman, fr.o.m. 2014-10-27 t.o.m. 2014-12-22
Sekreterare : Katarina Hammarberg, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2016-06-20
Sekreterare : Anna Homlin Nilsson, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Lena Mirow, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-05-11
Sekreterare : Heidi Pikkarainen, fr.o.m. 2016-05-21 t.o.m. 2016-06-19
Sekreterare : Anneli Tillberg, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2016-05-20
Biträdande sekreterare : Kaya Büsra, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2016-05-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:44 Kraftsamling mot antiziganism [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för romska frågor (Ju 2006:10) [ Avslutad 2011 ] [ Ledamot ]
Delegationen för romska frågor (Ju 2006:10)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-09-14
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:101 och dir. 2009:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:55 Romers rätt - en strategi för romer i Sverige
Medverkande :
Ordförande : Maria Leissner, ambassadör, fr.o.m. 2006-12-13 t.o.m. 2010-08-01
Bitr. ordförande : Gunno Gunnmo, fr.o.m. 2008-11-18 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Hans Caldaras, författare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2009-02-23
Ledamot : Angelina Dimiter-Taikon, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Gunno Gunnmo, länspolismästare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Baki Hasan, fr.o.m. 2007-11-06 t.o.m. 2009-02-23
Ledamot : Gösta Johansson, särskild utredare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Christina Johnsson, jur.dr., fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Sejran Menekshe, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Soraya Post, ordförande internationella roma women network, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Sali Resblom, barnskötare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-11-05
Ledamot : Tuula Schwartz, sakkunnig romska frågor, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Charles Westin, professor, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Marian Wydow, sakkunnig romska frågor, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Sakkunnig : Charlotta Wickman, ämnesråd, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Arjun Bakshi, utredare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Lena Hammarberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Olle Josephson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-02-23 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Lars Do Lindgren, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Katri Linna, ombudsman mot etnisk diskriminering, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Jorge Rivera, projektledare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Joakim Scheele, projektledare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Emma Sterky, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Elin Strand, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Bilge Tekin Befrits, fr.o.m. 2008-06-09 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Mats Wennerholm, utvecklingschef, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Fredrik Wikström, chef för enheten organisationsstöd, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Annika Öquist, utredare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Michell Resande Alfredsson, romers riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Helena Föreningen Andersson, resandefolkets organisation, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Anneli Resande Aronsen, romers riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Sali Bogdanov, föreningen lovara i Lund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Lars Romska Demetri, kristna socialdemokrater, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Angelina Romska Dimeter-Taikon, kristna socialdemokrater, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Hillevi Romernas Furtenback, riksförbund (f.d. nodiska zigenarrådet), fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Rosita Riksförbundet Internationella Grönfors, romska och resande kvinnocenter, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Baki Romsk Hasan, kulturförening riksorganisation och center för romsk kulturutveckling (CRKA), fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-02-13
Sonny Föreningen Jenfjord, resandefolkets riksorganisation, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Erland Romska Kaldaras, ungdonmsförbundet, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Berisa Romska Kamalj, kulturförening riksorganisation och Center för romsk kulturutveckling, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Stefano Riksförbundet Kuzhikov, romer i europa, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Floryda Romska Lakatosz, ungdomsförbundet, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Gregor Föreningen Lärlund, lovara i Lund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Sima Föreningen Millon, resandefolkets riksorganisation, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-02-13
Stefan Romernas Palison, riksförbund (f.d. nordiska zigernarrådet, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Birger Resandefolkets Rosengren, romanoa riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-10-06
Eva Resandefolkets Rosengren, romanoa riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-10-06
Allan Centralförbundet Roma Schwartz, international, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Hilda Centralförbundet Roma Svart, international, t.o.m. 2010-08-01
Huvudsekreterare : Ann-Marie Algemo, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Marianne (avliden) Håkansson, fr.o.m. 2010-02-01
Sekreterare : Elisabet Idermark, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-07-25
Sekreterare : Domino Kai, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Anna-Sofia Quensel, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2010-09-02
Sekreterare : Tiina Ritzén Kievilö, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Elin Strand, fr.o.m. 2007-07-01 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Manuel Tan Marti, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Ulf Öfverberg, fr.o.m. 2009-02-02 t.o.m. 2010-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:55 Romers rätt – en strategi för romer i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman