Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Samordningsrådet för smarta elnät (N 2012:03)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Samordningsrådet för smarta elnät (N 2012:03) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 41 st. ♀ 24 ♂ 17 ) :

Maria Khorsand  []  ( Ordförande )
Bo Normark  []  ( Vice ordförande )
Jonas Abrahamsson  []  ( Ledamot )
Lina Bertling  []  ( Ledamot )
Erik Brandsma  []  ( Ledamot )
Bo Dahlbom  []  ( Ledamot )
Yvonne Fredriksson  []  ( Ledamot )
Jakub Gubanski  []  ( Ledamot )
Bo Hesselgren  []  ( Ledamot )
Pia Brühl-Hjort  []  ( Ledamot )
Christina Malm  []  ( Ledamot )
Mikael Odenberg  []  ( Ledamot )
Carin Torstensson  []  ( Ledamot )
Anne Vadasz-Nilsson  []  ( Ledamot )
Ulf Wahlberg  []  ( Ledamot )
Marita Axelsson  []  ( Sakkunnig )
Truls Borgström  []  ( Sakkunnig )
Thomas Broberg  []  ( Sakkunnig )
Helen Forslind  []  ( Sakkunnig )
Ola Göransson  []  ( Sakkunnig )
Willy Hallgren  []  ( Sakkunnig )
Sofia Holmgren  []  ( Sakkunnig )
Mats Johnsson  []  ( Sakkunnig )
Therése Karlsson  []  ( Sakkunnig )
Hedvig Landahl  []  ( Sakkunnig )
Nicklas Liss Larsson  []  ( Sakkunnig )
Jan-Olof Lundgren  []  ( Sakkunnig )
Mattias Persson  []  ( Sakkunnig )
Jessica Steinmetz  []  ( Sakkunnig )
Lena Svendsen  []  ( Sakkunnig )
Eva Tarselius Hallgren  []  ( Sakkunnig )
Anna Carin Thomér  []  ( Sakkunnig )
Anna Törner  []  ( Sakkunnig )
Richard Vesterberg  []  ( Sakkunnig )
Danielle Zachrisson  []  ( Sakkunnig )
Karin Widegren  []  ( Huvudsekreterare )
Karima Björk  []  ( Sekreterare )
Ilka von Dalwigk  []  ( Sekreterare )
Helena Lundberg  []  ( Sekreterare )
Anne-Marie Fransson  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Samordningsrådet för smarta elnät (N 2012:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:84 Planera för effekt
Medverkande :
Ordförande : Maria Khorsand, direktör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Vice ordförande : Bo Normark, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Jonas Abrahamsson, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Lina Bertling, professor, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Erik Brandsma, generaldirektör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Bo Dahlbom, forskningschef, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Ann-Marie Fransson, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Yvonne Fredriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2013-01-31
Ledamot : Jakub Gubanski, affärsutvecklare svenska elnät, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Bo Hesselgren, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Pia Brühl-Hjort, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Christina Malm, överdirektör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Mikael Odenberg, generaldirektör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Carin Torstensson, studio director energy design, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Anne Vadasz-Nilsson, generaldirektör, fr.o.m. 2013-02-01 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Ulf Wahlberg, vice president industry and research relations, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Marita Axelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Truls Borgström, kansliråd, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-05-12
Sakkunnig : Thomas Broberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-08-26
Sakkunnig : Helen Forslind, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-27 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Ola Göransson, kansliråd, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-01-21
Sakkunnig : Willy Hallgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Sofia Holmgren, kansliråd, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Mats Johnsson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Therése Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Hedvig Landahl, kansliråd, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Hedvig Landahl, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Nicklas Liss Larsson, departementsråd, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Jan-Olof Lundgren, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-22 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Mattias Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Jessica Steinmetz, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-05-12
Sakkunnig : Lena Svendsen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-27 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Eva Tarselius Hallgren, ämnesråd, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-08-29
Sakkunnig : Anna Carin Thomér, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-22 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Anna Törner, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-10-01
Sakkunnig : Richard Vesterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-05-12
Huvudsekreterare : Karin Widegren, fr.o.m. 2012-08-20 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Karima Björk, fr.o.m. 2012-10-03 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Ilka von Dalwigk, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Helena Lundberg, fr.o.m. 2013-01-14 t.o.m. 2014-12-31
Gunilla André, fr.o.m. 2013-04-08 t.o.m. 2014-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman