: : :

Medverkande i utredning : Richard Vesterberg

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Richard Vesterberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Richard Vesterberg medverkat i ( 4 st. ):

Samordningsrådet för smarta elnät (N 2012:03) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]

Samordningsrådet för smarta elnät (N 2012:03)


Beteckning : N 2012:03
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2015-03-26
Status : Avslutad 2014 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-05-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:48
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Khorsand, Maria, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Vice ordförande : Normark, Bo, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Abrahamsson, Jonas, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Bertling, Lina, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Brandsma, Erik, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Dahlbom, Bo, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Fransson, Ann-Marie, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2013-01-31
Ledamot : Gubanski, Jakub, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Hesselgren, Bo, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Brühl-Hjort, Pia, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Malm, Christina, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Odenberg, Mikael, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Torstensson, Carin, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Vadasz-Nilsson, Anne, fr.o.m. 2013-02-01 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Wahlberg, Ulf, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Axelsson, Marita, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Borgström, Truls, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-05-12
Sakkunnig : Broberg, Thomas, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-08-26
Sakkunnig : Forslind, Helen, fr.o.m. 2013-08-27 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Göransson, Ola, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-01-21
Sakkunnig : Hallgren, Willy, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Holmgren, Sofia, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Johnsson, Mats, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Karlsson, Therése, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Landahl, Hedvig, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Landahl, Hedvig, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Liss Larsson, Nicklas, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Lundgren, Jan-Olof, fr.o.m. 2013-01-22 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Persson, Mattias, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Steinmetz, Jessica, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-05-12
Sakkunnig : Svendsen, Lena, fr.o.m. 2013-08-27 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Tarselius Hallgren, Eva, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-08-29
Sakkunnig : Thomér, Anna Carin, fr.o.m. 2013-01-22 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Törner, Anna, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-10-01
Sakkunnig : Vesterberg, Richard, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Zachrisson, Danielle, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-05-12
Huvudsekreterare : Widegren, Karin, fr.o.m. 2012-08-20 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Björk, Karima, fr.o.m. 2012-10-03 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : von Dalwigk, Ilka, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Lundberg, Helena, fr.o.m. 2013-01-14 t.o.m. 2014-12-31
André, Gunilla, fr.o.m. 2013-04-08 t.o.m. 2014-12-31

Rapporter

SOU 2014:84Planera för effekt
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:48 Samordningsråd med kunskapsplattform för smarta elnät [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:84 Planera för effekt! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Havsplaneringsutredningen (M 2009:03) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]

Havsplaneringsutredningen (M 2009:03)


Beteckning : M 2009:03
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2012-03-01
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:109 och dir. 2011:3
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wenblad, Axel, fr.o.m. 2009-11-19 t.o.m. 2011-06-30
Sakkunnig : Bram, Kristina, fr.o.m. 2010-04-22 t.o.m. 2010-12-08
Sakkunnig : Pile, Claes, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2011-06-30
Sakkunnig : Vesterberg, Richard, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-04-21
Expert : Askerlund, Johan, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Brännlund, Eva, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Elhammer, Anders, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Hagström, Åke, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Haraldsson, Rolf, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Hermansson, Anders, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Håkansson, Bertil, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Jacobsson, Marie, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Jerdenius, Sten, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Karlsson, Pål, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Kessling, Anna, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Laurin, Sophia, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Lindblad, Ceciia, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Linton, Susan, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Norman, Hans, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Norman, Peter, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Rydén, Anders, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Ryttberg, Anna, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Sjöberg, Björn, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Sundström, Magnus, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Åström, Mårten, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Huvudsekreterare : Cullberg, Mikael, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2011-07-14
Sekreterare : Bjerner, Karin, fr.o.m. 2011-02-15 t.o.m. 2011-06-14
Sekreterare : Lundin, Petra, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Schulman, Micaela, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Ståhl, Åsa, fr.o.m. 2010-09-03 t.o.m. 2010-12-08

Rapporter

SOU 2010:91Planering på djupet – fysisk planering av havet
SOU 2011:56Kunskap på djupet – kunskapsunderlag för havsplanering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:109 Havsplanering i svenska vatten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:3 Tilläggsdirektiv till Havsplaneringsutredningen (M 2009:03) [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Samordningsfunktion för regeringens alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksförebyggande politik (SAMANT) (S 2007:E) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ] [ Ledamot ]

Samordningsfunktion för regeringens alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksförebyggande politik (SAMANT) (S 2007:E) Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : S 2007:E
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2019-02-05
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-10-18
Direktiv för
Lokal :
I prop. 2017/18:249 aviserar regeringen sin avsikt att tillsätta ett nationellt råd för en god och jämlik hälsa, och att ett ANDT-råd då bör ingå i detta eftersom det nya rådet bör ansvara för samtliga målområden inom folkhälsopolitiken.

Sammansättning


Ordförande : Färnsten, Martin, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Aldenberg, Elisabet, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Aldskogius, Per, fr.o.m. 2010-08-25
Ledamot : Bergerén, Gunilla, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Bohlin, Malin, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2010-08-24
Ledamot : Bongiorno, Sophia, fr.o.m. 2008-11-10
Ledamot : Dahlberg, Gudrun, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2008-11-09
Ledamot : Darin, Lars, fr.o.m. 2008-11-10
Ledamot : Elmefur, Henrik, fr.o.m. 2008-11-10
Ledamot : Falck, Monica, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Granat, Klara, fr.o.m. 2008-11-10
Ledamot : Hellewell, Annika, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2008-11-09
Ledamot : Höijer, Rolf, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2009-10-14
Ledamot : Karlsson, Sofia, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2008-11-09
Ledamot : Lindblom, Ulrika, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Lindman, Mikael, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Litwicka, Zuzanna, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Löfstedt, Ralf, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Moberg, Henrik, fr.o.m. 2010-08-16
Ledamot : Renström, Maria, fr.o.m. 2009-02-16
Ledamot : Scharmer, Peter, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Sjöberg, Karin, fr.o.m. 2010-09-01
Ledamot : Tidström, Catrin, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2008-11-09
Ledamot : Valfridsson, Martin, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2008-11-09
Ledamot : Varg, Anna, fr.o.m. 2009-05-18
Ledamot : Vesterberg, Richard, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2009-10-14
Ledamot : Wieslander, Karolina, fr.o.m. 2008-11-10
Ledamot : Wolfbrandt, Mikael, fr.o.m. 2009-10-15
Ledamot : Yngwe, Per-Erik, fr.o.m. 2009-10-15
Ledamot : Åkhagen, Marie, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Kuritzén, Susanne, fr.o.m. 2008-03-28

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Fiskelagsutredningen (Jo 2007:03) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]

Fiskelagsutredningen (Jo 2007:03)


Beteckning : Jo 2007:03
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-03
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-10-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:125, dir. 2008:47, dir. 2009:13, dir. 2009:44 och dir. 2010:30
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Denninger, Mats, fr.o.m. 2007-11-15
Expert : Almkvist, Bengt, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Blümer, Magnus, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Carlstrand, Håkan, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2009-07-06
Expert : Hagberg, Jacob, fr.o.m. 2009-07-07
Expert : Högberg, Bengt, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Johansson, Reine J, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Johnsson, Tore, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Karlsson, Anders, fr.o.m. 2009-07-07
Expert : Larson, Anna, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Lessmark, Olof, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Lindgren, Helene, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2009-07-06
Expert : Näslund, Inger, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Olsson, Ingemar, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Pock, Marika, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Raber, Jonas, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2008-09-01
Expert : Strömblom, Bengt, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Sundelin, Ingela, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Sundvisson, Ivar, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2009-07-06
Expert : Thörngren, Sara, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Vesterberg, Richard, fr.o.m. 2008-09-02
Expert : Waldebring, Börje, fr.o.m. 2008-01-24
Sekreterare : Broberg, Maria, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-06-03
Sekreterare : Nordengren, Nina, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2010-07-15
Sekreterare : Rydgren, Martin, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Tollgerdt, Sofia, fr.o.m. 2009-08-10 t.o.m. 2010-06-23
Sekreterare : Wettersten, Marie, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2009-03-31

Rapporter

SOU 2009:53Fiskevård i enskilt vatten – en översyn av lagen om fiskevårdområden
SOU 2010:42Med fiskevård i fokus – en ny fiskevårdslag
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman