Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karima Björk

Sök kontaktuppgifter till Karima Björk på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karima Björk

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karima Björk medverkat i ( 3 st. ):

Samordningsrådet för smarta elnät (N 2012:03) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Samordningsrådet för smarta elnät (N 2012:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:84 Planera för effekt
Medverkande :
Ordförande : Maria Khorsand, direktör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Vice ordförande : Bo Normark, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Jonas Abrahamsson, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Lina Bertling, professor, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Erik Brandsma, generaldirektör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Bo Dahlbom, forskningschef, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Ann-Marie Fransson, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Yvonne Fredriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2013-01-31
Ledamot : Jakub Gubanski, affärsutvecklare svenska elnät, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Bo Hesselgren, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Pia Brühl-Hjort, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Christina Malm, överdirektör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Mikael Odenberg, generaldirektör, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Carin Torstensson, studio director energy design, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Anne Vadasz-Nilsson, generaldirektör, fr.o.m. 2013-02-01 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Ulf Wahlberg, vice president industry and research relations, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Marita Axelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Truls Borgström, kansliråd, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-05-12
Sakkunnig : Thomas Broberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-08-26
Sakkunnig : Helen Forslind, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-27 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Ola Göransson, kansliråd, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-01-21
Sakkunnig : Willy Hallgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Sofia Holmgren, kansliråd, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Mats Johnsson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Therése Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Hedvig Landahl, kansliråd, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Hedvig Landahl, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Nicklas Liss Larsson, departementsråd, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Jan-Olof Lundgren, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-22 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Mattias Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Jessica Steinmetz, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-05-12
Sakkunnig : Lena Svendsen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-27 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Eva Tarselius Hallgren, ämnesråd, fr.o.m. 2013-12-17 t.o.m. 2014-08-29
Sakkunnig : Anna Carin Thomér, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-22 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Anna Törner, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-13 t.o.m. 2014-10-01
Sakkunnig : Richard Vesterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-12-31
Sakkunnig : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-28 t.o.m. 2014-05-12
Huvudsekreterare : Karin Widegren, fr.o.m. 2012-08-20 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Karima Björk, fr.o.m. 2012-10-03 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Ilka von Dalwigk, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Helena Lundberg, fr.o.m. 2013-01-14 t.o.m. 2014-12-31
Gunilla André, fr.o.m. 2013-04-08 t.o.m. 2014-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:48 Samordningsråd med kunskapsplattform för smarta elnät [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:84 Planera för effekt! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2003:04) fortsatt utveckling av el- och naturgasmarknaderna [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (N 2003:04) fortsatt utveckling av el- och naturgasmarknaderna
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-02-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:22 och dir. 2003:140
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:113 El- och naturgasmarknaderna - Europeisk harmonisering
SOU 2004:129 Energimarknader i utveckling
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Kjellman, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2005-01-11
Sakkunnig : Bengt Agartz, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Karima Björk, fr.o.m. 2004-02-17 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Catarina Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-01-12
Sakkunnig : Iris Heldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Gustaf Malmberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Karin Sjöberg, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-08-14
Sakkunnig : Hans Sylvén, chefsjurist, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-02-16
Sakkunnig : Ulf Sävström, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Christer Söderberg, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Carin Wahren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-08-15 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Carlotte Zackari, enhetschef, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Stig-Arne Ankner, fr.o.m. 2004-02-17 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Sylvia Lindell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Birgitta Resvik, direktör, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Marie Römpötti, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-29
Expert : Lars Synnerholm, enhetschef, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Johan Öhnell, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-12-31
Huvudsekreterare : Marie Römpötti, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-11
Sekreterare : Björn Forsberg, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Östen Gidlund, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Göran Morén, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-03
Sekreterare : Petra von Schmalensee, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Anne Vadasz-Nilsson, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

LångEn-utredningen (N 2002:07) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
LångEn-utredningen (N 2002:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:122, dir. 2002:169 och dir. 2003:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:80 EFUO - en del i omsättningen av energisystemet
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Nygårds, fr.o.m. 2002-04-29 t.o.m. 2003-09-03
Expert : Josephine Bahr, avdelningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Eva Bergius, miljöchef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lars Bergman, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Karima Björk, regionchef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Birgit Bodlund, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Gullvi Borgström, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Gunnel Dreborg, vice avdelningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Harry Frank, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Hedvig Froste, vdelningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lars Guldbrand, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Harald Haegermark, direktör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Conny Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Mats Johnsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Arne Kaijser, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Bengt Kasemo, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Irene Kolare, kanslichef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Birgitta Lindblad, forskningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lotta Medelius-Bredhe, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Christopher Onajin, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Mikael Rantil, forskningssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Jane Summerton, docent, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lars Tegnér, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Elisabeth Tehler, förste forskningsadministratör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Stephen Wallman, tekn. lic., Advisor Bil Sweden, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Sekreterare : Anna Bergek, fr.o.m. 2002-07-09 t.o.m. 2003-09-01
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2003-09-12
Sekreterare : Annica Lindahl, fr.o.m. 2002-07-08 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Paul Westin, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:80 EFUD – en del i omställningen av energisystemet [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman