Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Migrationsspråkutredningen (Ju 2012:02)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Migrationsspråkutredningen (Ju 2012:02) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 5 ♂ 5 ) :

Sigurd Heuman  []  ( Särskild utredare )
Fredrik Bohlin  []  ( Expert )
Eva Jagander  []  ( Expert )
Erik Mellstrand  []  ( Expert )
Anne Ramberg  []  ( Expert )
Dag Stegeland  []  ( Expert )
Erik Stenström  []  ( Expert )
Maria Sundin  []  ( Expert )
Anna Wenddel  []  ( Expert )
Anna Dieden  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Migrationsspråkutredningen (Ju 2012:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-03-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:17 och dir. 2013:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:37 Begripliga beslut på migrationsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, f.d. lagman, fr.o.m. 2012-03-15 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Fredrik Bohlin, rådman, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Eva Jagander, kammarrättsråd tillika vice ordförande, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Erik Mellstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Anne Ramberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Dag Stegeland, lagman, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Erik Stenström, verksjurist, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Maria Sundin, språkexpert, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Anna Wenddel, teamledare, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2012-03-13
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2013-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman