Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Dag Stegeland

Sök kontaktuppgifter till Dag Stegeland på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Dag Stegeland

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Dag Stegeland medverkat i ( 4 st. ):

Möjlighet att skjuta upp verkställigheten av beslut om avvisning och utvisning vid tillfälligt verkställighetshinder (Ju 2024:B) [ Pågående ] [ Utredare ]
Möjlighet att skjuta upp verkställigheten av beslut om avvisning och utvisning vid tillfälligt verkställighetshinder (Ju 2024:B)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2024-02-29 00:00:00
Direktiv för uppdraget, se dnr HR2024/00510
Uppdraget ska redovisas senast den 30 september 2024.
Medverkande :
Utredare : Dag Stegeland, f.d. kammarrättspresident, fr.o.m. 2024-02-29 t.o.m. 2024-09-30
Sekreterare : Eva Römbo, kammarrättsråd, fr.o.m. 2024-03-04 t.o.m. 2024-09-30
Sekreterare : Susanne Hansson, rättslig expert, fr.o.m. 2024-03-01 t.o.m. 2024-09-30
Desiree Andersson, handläggare, fr.o.m. 2024-03-14 t.o.m. 2024-09-30
David Faxe, advokat, fr.o.m. 2024-03-14 t.o.m. 2024-09-30
Hevi Dawody, doktorand i folkrätt, fr.o.m. 2024-03-14 t.o.m. 2024-09-30
Mia Hemmestad, förbundsjurist, fr.o.m. 2024-03-14 t.o.m. 2024-09-30
Erik Hjulström, kammarrättsråd, fr.o.m. 2024-03-14 t.o.m. 2024-09-30
Maria Källberg, rättslig expert, fr.o.m. 2024-03-14 t.o.m. 2024-09-30
Ninke Liebert, verksjurist, fr.o.m. 2024-03-14 t.o.m. 2024-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Migrationsspråkutredningen (Ju 2012:02) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Migrationsspråkutredningen (Ju 2012:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-03-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:17 och dir. 2013:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:37 Begripliga beslut på migrationsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, f.d. lagman, fr.o.m. 2012-03-15 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Fredrik Bohlin, rådman, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Eva Jagander, kammarrättsråd tillika vice ordförande, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Erik Mellstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Anne Ramberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Dag Stegeland, lagman, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Erik Stenström, verksjurist, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Maria Sundin, språkexpert, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Anna Wenddel, teamledare, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2012-03-13
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2013-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:37 Begripliga beslut på migrationsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utlänningslagen och EES-medborgare (Ju 2011:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om utlänningslagen och EES-medborgare (Ju 2011:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:57 Tydligare regler om fri rörlighet för EES-medborgare och deras familjemedlemmar
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, kammarrättspresident, fr.o.m. 2011-06-21 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Henrik Hedberg, rådman, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Hans Hjalmers, advokat, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Johanna Johnsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Annika Lagerqvist Veloz Roca, docent, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Catharina Lindqvist, kammarrättsråd, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Daniel Samuelson, rådman, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Dag Stegeland, lagman, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Karin Thormann, handläggare, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Anders Weström, expert, fr.o.m. 2011-09-12 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Fredrik Landgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:53 Utlänningslagen och EES-medborgare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utvärderingsutredningen (Ju 2007:12) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utvärderingsutredningen (Ju 2007:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-08-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:119 och dir. 2008:149
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:65 Sekretess och offentliga biträden i utlänningsärenden - delbetänkande
SOU 2009:56 Den nya migrationsprocessen
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Hübinette, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2007-08-23 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Björn Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Rikard Jermsten, kansliråd, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Jenny Kvarnholt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Helena Levin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-02-13 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Veronika Lindstrand-Kant, bitr. verksamhetschef, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Anders Mattsson, rådman, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Ulla Pålsson, projektledare, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Per Stadig, advokat, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Dag Stegeland, chefsrådman, fr.o.m. 2008-03-18 t.o.m. 3009-06-30
Expert : Gunilla Svahn Lindström, kammarrättsråd och vice ordförande, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Inger Söderholm, chefsrådman, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Alexandra Wilton Wahren, kansliråd, fr.o.m. 2007-12-13 t.o.m. 2009-02-12
Sekreterare : Eva Lönqvist, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2009-08-31
Sekreterare : Åsa Toll, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2009-06-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:65 Sekretess och offentliga biträden i utlänningsärenden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:56 Den nya migrationsprocessen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman