Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Dieden

Sök kontaktuppgifter till Anna Dieden på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Dieden

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Dieden medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om barn som misstänks för brott (Ju 2019:15) [ Avslutad 2022 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om barn som misstänks för brott (Ju 2019:15)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:103 och dir. 2021:41
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning i Malmö, Hovrättstorget 1, Malmö
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 21 januari 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Wendel Rosberg, f.d. lagman, fr.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Lisa Waltersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-01-21
Expert : Tomas Agdalen, utredare, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-04-06
Expert : Daniel Allinger, utredare, fr.o.m. 2020-11-01 t.o.m. 2021-06-21
Expert : Jenny Göransson, inspektör, fr.o.m. 2020-01-21
Expert : Thomas Jonsland, utredare, fr.o.m. 2020-01-21
Expert : Sara Landström, docent, fr.o.m. 2020-01-21
Expert : Li Melander, jurist, fr.o.m. 2020-04-07 t.o.m. 2020-10-31
Expert : Annelie Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2021-06-22
Expert : Sara Stolper, kammaråklagare, fr.o.m. 2020-01-21
Expert : Miriam Söderström, kansliråd, fr.o.m. 2020-01-21
Expert : Jonas Tamm, advokat, fr.o.m. 2020-01-21
Expert : Joakim Westerlund, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-01-21
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-01-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2022:1 Förbättrade åtgärder när barn misstänks för brott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Aggressionsbrottsutredningen (Ju 2017:13) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Aggressionsbrottsutredningen (Ju 2017:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:105 och dir. 2018:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:33 Aggressionsbrottet och ändringar i Romstadgan
SOU 2018:87 Aggressionsbrottet i svensk rätt och svensk straffrättslig domsrätt
Medverkande :
Särskild utredare : Carl Henrik Ehrenkrona, f.d. ambassadör, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2019-01-10
Expert : Daniel Brunson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-11-14 t.o.m. 2019-01-10
Expert : Ola Engdahl, specialrådgivare, fr.o.m. 2017-11-14 t.o.m. 2019-01-10
Expert : Susanne Feinsilber, advokat, fr.o.m. 2017-11-14 t.o.m. 2019-01-10
Expert : Sven Jönson, hovrättsråd och vice ordförande, fr.o.m. 2017-11-14 t.o.m. 2019-01-10
Expert : Maria Kelt, särskild utredare, fr.o.m. 2017-11-14 t.o.m. 2019-01-10
Expert : Hanna Lemoine, kammaråklagare, fr.o.m. 2017-11-14 t.o.m. 2019-01-10
Expert : Pål Wrange, professor, fr.o.m. 2017-11-14 t.o.m. 2019-01-10
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2019-01-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om dataskydd vid Rättsmedicinalverket (Ju 2016:18) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om dataskydd vid Rättsmedicinalverket (Ju 2016:18)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:75
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:80 Stärkt integritet i Rättsmedicinalverkets verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-10-25
Expert : Petra Almquist-Råsten, tf. avdelningschef överläkare i rättsmedicin, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Expert : Ricky Ansell, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Expert : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Expert : Sara Markstedt, verksamhetsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Expert : David Oredsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Expert : Anton Svensson, chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-10-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:75 Stärkt integritet i Rättsmedicinalverkets verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:80 Stärkt integritet i Rättsmedicinalverkets verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Barnrättighetsutredningen (S 2013:08) [ Avslutad 2016 ] [ Sekreterare ]
Barnrättighetsutredningen (S 2013:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:35, dir. 2014:86 och dir. 2015:17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:19 Barnkonventionen blir svensk lag
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Wickström, lagman, fr.o.m. 2013-03-27
Sakkunnig : Helena Corell, kansliråd, fr.o.m. 2013-05-16 t.o.m. 2015-09-29
Sakkunnig : Johan Borgström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2013-05-16 t.o.m. 2013-06-02
Sakkunnig : Mattias Falk, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2013-11-10
Sakkunnig : Charlotte Hellner Kirstein, ämnesråd, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Åsa Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Charlotte Palmstierna, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Jenny Strandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Moa Östberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-05 t.o.m. 2015-11-19
Expert : Thomas Hammarberg, f.d. kommissionär för mänskliga rättigheter, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Kirsi Laakso Utvik, rådman, fr.o.m. 2014-06-05
Expert : Fredrik Malmberg, barnombudsman, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Mats Sjösten, lagman, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Karin Åhman, professor, fr.o.m. 2013-05-16
Hampus Allerstrand, förbundsjurist Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2015-08-28 t.o.m. 2015-10-06
Emma BRIS Bennvik, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2015-04-07
Amanda Nätverket Bertilsdotter Nilsson, för barnkonventionen/ ECPAT Sverige, fr.o.m. 2013-06-27
Ann-Christin Cederborg, professor barn och ungdomsvetenskap, Stockholms universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Elizabeth Englundh, handläggare Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2015-10-07
Lisa Nätverket Eriksson, för barnkonventionen/ UNICEF Sverige, fr.o.m. 2013-06-27
Karin Rädda Barnen Fagerholm, fr.o.m. 2013-10-02
Hanna Nätverket Gustafsson Hertell, för barnkonventionen/ Sveriges kvinnojourer, SKR, fr.o.m. 2013-06-27
Christina UNICEF Sverige Heilborn, fr.o.m. 2013-06-27
Thomas Nätverket Jansson, för barnkonventionen/ Föreningen för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning, FUB, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-08-22
Pia Johansson, lagman, Blekinge tingsrätt, fr.o.m. 2013-10-10
Lenita Nätverket Karlsson, för barnkonventionen /Unga Örnars Riksförbund, fr.o.m. 2013-08-23
Lisa Nätverket Lundahl, för barnkonventionen/Unga Örnars riksförbund, fr.o.m. 2015-04-08
Anna Lundberg, docent i mänskliga rättigheter, Malmö högskola, fr.o.m. 2013-10-10
Bodil Stiftelsen Allmänna Barnhuset Långberg, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2015-02-03
Ola Rädda Barnen Mattsson, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-10-01
Titti Mattsson, professor i offentlig rätt, Lunds universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Johanna Schiratzki, professor i välfärdsrätt, Ersta Sköndal högskola, fr.o.m. 2013-10-10
Anna Singer, professor i civilrätt, Uppsala universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Cecilia Stiftelsen Allmänna Barnhuset Sjölander, fr.o.m. 2015-02-04
Ann-Marie Nätverket Stenhammar, för barnkonventionen/ Nordisk förening för sjuka barns behov, NOBAB, fr.o.m. 2013-06-27
Rebecca Stern, lektor i folkrätt, Uppsala universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Jesper Nätverket Symreng, för barnkonventionen/ Föreningen för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning, FUB, fr.o.m. 2013-08-23
Bo Vinnerljung, professor, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2014-01-09
Hannah Nätverket Wiklund, för barnkonventionen/ Unga Örnars riksförbund, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-08-22
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Ewa Gustafsson, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Anna Holmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-04-30
Sekreterare : Sara Philipson, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2016-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:19 Barnkonventionen blir svensk lag [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Migrationsspråkutredningen (Ju 2012:02) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Migrationsspråkutredningen (Ju 2012:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-03-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:17 och dir. 2013:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:37 Begripliga beslut på migrationsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, f.d. lagman, fr.o.m. 2012-03-15 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Fredrik Bohlin, rådman, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Eva Jagander, kammarrättsråd tillika vice ordförande, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Erik Mellstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Anne Ramberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Dag Stegeland, lagman, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Erik Stenström, verksjurist, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Maria Sundin, språkexpert, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2013-05-31
Expert : Anna Wenddel, teamledare, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2012-03-13
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2013-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:37 Begripliga beslut på migrationsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Föreningslagsutredningen (Ju 2008:10) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Föreningslagsutredningen (Ju 2008:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-05-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:70
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:37 Enklare beslutsfattande i ekonomiska föreningar
SOU 2010:90 En ny lag om ekonomiska föreningar Volym 1 och volym 2
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Andersson, hovrättspresident, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Magnus Andersson, rådgivare, fr.o.m. 2009-08-11 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Linda Haggren, kansliråd, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Eva Johansson, projektledare, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Gabriella Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Eva Källander, företagsrådgivare, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2009-08-10
Expert : Göran Lindblå, vd OK ekonomisk förening, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Katarina Lindqvist, språkexpert, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Anders Mallmén, konsult, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2009-04-21
Expert : Henrik Matz, kansliråd, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Johanna Sahlman, bolagsjurist, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Petra Sjölén Kruse, rådman, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-12-09
Expert : Bo Thorstorp, förbundsjurist, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2010-12-09
Jan Andersson, led. av riksdagen, Centerpartiet, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-12-09
Anti Avsan, led. av riksdagen, Moderata samlingspartiet, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-12-09
Birgit Erngren Wohlin, f.d. generaldirektör, Kristdemokraterna, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-12-09
Lennart Fremling, civilingenjör, Folkpartiet liberalerna, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-12-09
Ingrid Landin, kooperativ rådgivare, Miljöpartiet de gröna, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-12-09
Inger Lundgren, kanslichef, Vänsterpartiet, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-12-09
Fredrik Lundh, led. av riksdagen, Socialdemokraterna, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-12-09
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-03-01 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Petra Sjölén Kruse, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2010-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:70 En modernare lag om ekonomiska föreningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:37 Enklare beslutsfattande i ekonomiska föreningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:90 En ny lag om ekonomiska föreningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman