Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jan Erlandsson

Sök kontaktuppgifter till Jan Erlandsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jan Erlandsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jan Erlandsson medverkat i ( 6 st. ):

Medborgarskapsutredningen (A 2012:01) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Medborgarskapsutredningen (A 2012:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-01-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:29 Det svenska medborgarskapet
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Strömmer, fr.o.m. 2012-01-13 t.o.m. 2013-04-29
Sakkunnig : Annica Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Claes Bergdahl, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Gun Enlund, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2012-11-05
Expert : Edna Eriksson, utbildare och idéutvecklare, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2012-11-06 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Gunnar Hermanson, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Anna-Karin Lindblom, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Hedvig Lokrantz Bernitz, universitetslektor, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Bo Lundberg, expert, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Qaisar Mahmood, enhetschef, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Per Strömblad, docent, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Huvudsekreterare : Jens Ölander, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-04-29
Sekreterare : Daniel Brunson, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-04-23
Sekreterare : Katarina Monfils Gustafsson, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:2 Vissa medborgarskapsfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:29 Det svenska medborgarskapet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vistelseutredningen (S 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Vistelseutredningen (S 2008:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:38 Ingen får vara Svarte Petter. Tydligare ansvarsfördelning inom socialtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Grönwall, f.d. lagman, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-12 t.o.m. 2008-09-08
Sakkunnig : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Andreas Giaever, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Petra Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-09
Sakkunnig : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Angela Öst, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Niklas Bjurström, utredare, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Mohammad Dadgaranfar, socialkonsulent, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Siv Stjernborg, ekonom, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Eva Toft, socialchef, fr.o.m. 2008-03-12
Sekreterare : Pernilla Krusberg, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Sofia Landelius, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Helena Nordman, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2008-08-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Försörjningskravsutredningen (Ju 2008:05) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Försörjningskravsutredningen (Ju 2008:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:12 och dir. 2008:82
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:114 Försörjningskrav vid anhöriginvandring
Medverkande :
Särskild utredare : Erik Lempert, lagman, fr.o.m. 2008-02-25 t.o.m. 2008-12-14
Expert : Bo Anderberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Karin Benson, rådman, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Johanna Johnsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Johanna Peyron, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Expert : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-12-01
Sekreterare : Karin Ståhlbröst, tf. hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:114 Försörjningskrav vid anhöriginvandring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Målutredningen (Ju 2008:11) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Målutredningen (Ju 2008:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:49 och dir. 2009:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:44 Mål och medel - särskilda åtgärder för vissa måltyper i domstol
Medverkande :
Särskild utredare : Kathrin Flossing, hovrättspresident, fr.o.m. 2008-06-15 t.o.m. 2010-07-31
Expert : Anna Björklund, advokat, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Agneta Broberg, stf. konsumentombudsman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Per Carlson, ordförande, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Thomas Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2009-07-31
Expert : Lars Johan Eklund, vice ordförande, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Kristina Erich, verksjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Tobias Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Catarina Erséus, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2010-01-24
Expert : Anders Hagsgård, chefsrådman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Ulf Hjerppe, informatör, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Eva Jarnvall, jur.kand., fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Helena Jäderblom, kammarrättslagman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Karin Kussak, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Tommy Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2009-07-31
Expert : Eva Mårtensson, sektionschef, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jörgen Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jonas Pontén, kansliråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Karin Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-25 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Elisabeth Sundlöf, kanslichef, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Inger Söderholm, chefsrådman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Eva Thunegard, kammaråklagare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Charlotte Zackari, chefsjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Torgny Wetterberg, advokat, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Sekreterare : Henrik Fernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2010-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:44 Mål och medel – särskilda åtgärder för vissa måltyper i domstol [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
FUT-delegationen (Fi 2005:03) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
FUT-delegationen (Fi 2005:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-05-12
Direktiv för delegationen, se dir. 2005:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 1 Från risk till mål och resultat
Rapport 2 Orsaker till felaktiga utbetalningar av ekonomiskt bistånd från kommunerna
Rapport 3 Riskhantering inom trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 4 Anmälan vid misstanke om brott mot trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 5 Varför blir det fel? Orsaker till felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 6 Vem fuskar och varför? Om attityder till bidragsfusk i Sverige
Rapport 7 Vad kostnar felen? Omfattning av felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 8 Hur tryggar vi trygghetssystemet i Norden?
Rapport 9 Hur tryggar vi trygghetssystemen? Kontroller och kontrollmetoder
Rapport 10 Varför söks inte anvisad plats?
SOU 2008:74 Rätt och riktigt Åtgärder mot felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Björn Blomqvist, fr.o.m. 2005-06-23 t.o.m. 2008-07-03
Ledamot : Jan Almqvist, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Jan-Erik Bäckman, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-08-31
Ledamot : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2006-08-30
Ledamot : Astrid Eklund, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Caroline Henjered, fr.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Tomas Höglund, fr.o.m. 2008-02-15
Ledamot : Bo Jangenäs, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-04-18
Ledamot : Nils Johansson, fr.o.m. 2005-11-23
Ledamot : Stig Kattilakoski, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Erik Lagerholm, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2008-01-06
Ledamot : Ewa Lidström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Bo Lundgren, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Therese Mattsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Stig Orustfjord, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Anne-Marie Qvarfort, fr.o.m. 2008-01-01
Ledamot : Niklas Rahm, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Annika Rydberg, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2006-11-15
Ledamot : Tommy Sundlén, fr.o.m. 2008-01-07
Ledamot : Leif Tallskog, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Janna Valik, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-11-15
Expert : Bengt Andersson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Gunnar Anderzon, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Ulf Arvidsson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Nils Blom, fr.o.m. 2005-10-27
Expert : Anna Elvkull Saarväli, fr.o.m. 2006-10-23
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-08-31
Expert : Håkan Ceder, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-26
Expert : Peter Edman, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Eva Marie Engström, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-22
Expert : Jan Erlandsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-01-17
Expert : Lotta Ganeteg, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-03-15
Expert : Eva Gullfeldt, fr.o.m. 2006-03-16 t.o.m. 2008-01-23
Expert : Jenny Johansson, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Anna Karlgren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Monika Karlsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Thomas Küchen, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Malin Larsson, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Sverker Lönnerholm, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Susanne Mattson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2008-03-17
Expert : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2006-08-31 t.o.m. 2007-03-14
Expert : Anne Rapp, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Expert : Peter Schönefeld, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johannes Sjögren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johanna Skinnari, fr.o.m. 2006-11-01
Expert : Elisabeth Wass Löfstedt, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Anna Zeidler, fr.o.m. 2007-03-15
Expert : Mikael Åsell, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Projekledare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2008-06-17 t.o.m. 2008-08-31
Huvudsekreterare : Bettina Kashefi, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-10-11
Huvudsekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-10-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Christina Kvarnström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Lena Olofsson, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2006-10-15
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2001:11) om mottagande av och introduktion för flyktningar [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2001:11) om mottagande av och introduktion förflyktningar
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:87 och dir. 2003:9
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:75 Etablering i Sverige. Möjligheter och ansvar för individ och samhälle
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Rådh, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Mårten Arnberg, fr.o.m. 2002-05-27 t.o.m. 2003-02-13
Expert : Jan Erlandersson, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Karl-Axel Johansson, sekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-01-14
Expert : Stig Kattilakoski, samordnare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Evert Kroes, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-14 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Inger Laudon, ämnesskunnig, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2002-05-26
Expert : Ewa Lidström, expert, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Qaisar Mahmood, förbundssekreterare, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Kerstin Molander, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Anna Santesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2002-01-29
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Wiwi Samuelsson, fr.o.m. 2002-03-18 t.o.m. 2003-10-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman