Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Edna Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Edna Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Edna Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Edna Eriksson medverkat i ( 3 st. ):

Medborgarskapsutredningen (A 2012:01) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Medborgarskapsutredningen (A 2012:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-01-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:29 Det svenska medborgarskapet
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Strömmer, fr.o.m. 2012-01-13 t.o.m. 2013-04-29
Sakkunnig : Annica Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Claes Bergdahl, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Gun Enlund, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2012-11-05
Expert : Edna Eriksson, utbildare och idéutvecklare, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2012-11-06 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Gunnar Hermanson, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Anna-Karin Lindblom, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Hedvig Lokrantz Bernitz, universitetslektor, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Bo Lundberg, expert, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Qaisar Mahmood, enhetschef, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Per Strömblad, docent, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Huvudsekreterare : Jens Ölander, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-04-29
Sekreterare : Daniel Brunson, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-04-23
Sekreterare : Katarina Monfils Gustafsson, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:2 Vissa medborgarskapsfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:29 Det svenska medborgarskapet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för samordning av Mångkulturåret 2006 (Ku 2004:09) [ Avslutad 2008 ] [ Huvudsekreterare ]
Kommittén för samordning av Mångkulturåret 2006 (Ku 2004:09)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-09
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:169
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:91 Agenda för mångkultur Programförklaring och kalendarium för Mångkulturåret 2006
SOU 2007:50 Mångfald är framtiden
Medverkande :
Ordförande : Yvonne Rock, kulturproducent, fr.o.m. 2004-12-09 t.o.m. 2007-07-01
Expert : Zanyar Adami, chefredaktör, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Bilge Befrits Tekin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-08 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Stefan Andersson, projektledare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-01-07
Expert : Cecilia Hörnell, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Leif Magnusson, institutchef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Monica Pourshahidi, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Ayse Sungur, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-25 t.o.m. 2006-07-31
Huvudsekreterare : Edna Eriksson, journalist, fr.o.m. 2005-04-04 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Emil Plisch, statsvetare, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2007-07-08
Sekreterare : Ulrika Westerlund, projektledare, fr.o.m. 2006-04-03 t.o.m. 2007-07-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:169 Samordning av Mångkulturåret 2006

Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11) [ Avslutad 1996 ] [ Sekreterare ]
Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:130.
Lokal : Vasagatan 8-10, Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405-10 00.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:76 Arbete till invandrare
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Björn Rosengren, ordförande i TBV, fr.o.m. 1994-11-25 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Marianne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-07 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Anders Arnesson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-04-06
Ledamot : Helena Duroj, studierektor, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-06
Ledamot : Gustaf von, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Juan Fonseca, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Hardy Hedman, redaktör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Ingela Mårtensson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Yvonne Ruwaida, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Eva Sjöstedt, postmästare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Göte Bernhardsson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Lars Johansson, G departementsråd, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Eva Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Tony Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Björn Weibo, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, direktör, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Astrid Assefa, artist, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Gunno Gunnmo, ordförande, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Kenneth Hyltenstam, professor, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-03-10
Expert : Karl-Axel Johansson, sektionschef, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Ali Najib, kulturgeograf, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Ronny Nilsson, direktör, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Bo Swedin, informationsdirektör, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Huvudsekreterare : Sture Öberg, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Martin Blåvarg, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-04-01
Sekreterare : Edna Eriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Christer Nordmark, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Sven Reinans, t.o.m. 1996-04-17
Sekreterare : Lillemor Sahlberg, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-03-31
Annika Rosing, fr.o.m. 1995-02-08 t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:130 Översyn av invandrarpolitiken

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:76 Arbete till invandrare [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman