Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikanalys (N 2009:07)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikanalys (N 2009:07) [ Avslutad 2010 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 5 ♂ 4 ) :

Brita Saxton  []  ( Särskild utredare )
Anders Andersson  []  ( Expert )
Rebecca Hort  []  ( Expert )
Maria Olsson  []  ( Expert )
Ragnvald Paulsson  []  ( Expert )
Kristian Seth  []  ( Expert )
Ingela Englund  []  ( Huvudsekreterare )
Thomas Nielsen  []  ( Sekreterare )
Ann-Cathrine Nilsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikanalys(N 2009:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:76
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Brita Saxton, fr.o.m. 2009-09-03 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Anders Andersson, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Rebecca Hort, utredare, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Maria Olsson, utredare, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Ragnvald Paulsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Kristian Seth, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Huvudsekreterare : Ingela Englund, fr.o.m. 2009-09-18 t.o.m. 2010-04-25
Sekreterare : Thomas Nielsen, fr.o.m. 2009-09-28 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2009-10-15 t.o.m. 2010-02-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman