Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Brita Saxton

Sök kontaktuppgifter till Brita Saxton på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Brita Saxton

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Brita Saxton medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikanalys (N 2009:07) [ Avslutad 2010 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikanalys(N 2009:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:76
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Brita Saxton, fr.o.m. 2009-09-03 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Anders Andersson, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Rebecca Hort, utredare, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Maria Olsson, utredare, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Ragnvald Paulsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Kristian Seth, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Huvudsekreterare : Ingela Englund, fr.o.m. 2009-09-18 t.o.m. 2010-04-25
Sekreterare : Thomas Nielsen, fr.o.m. 2009-09-28 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2009-10-15 t.o.m. 2010-02-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:76 Inrättande av den nya myndigheten Trafikanalys [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Produktivitetskommittén (N 2009:10) [ Avslutad 2012 ] [ Ordförande ]
Produktivitetskommittén (N 2009:10)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-10-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:39 Vägar till förbättrad produktivitet och innovationsgrad i anläggningsbranschen
Medverkande :
Ordförande : Malin Löfsjögård, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-04-15 t.o.m. 2012-06-30
Ordförande : Brita Saxton, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-04-14
Ledamot : Linda Andersson, konsult, fr.o.m. 2010-04-15 t.o.m. 2012-06-30
Ledamot : Per-Olof Granbom, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2012-06-30
Ledamot : Laura Hartman, utredningschef, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-02-07
Ledamot : Åke Hedén, kommunalråd, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2012-06-30
Ledamot : Lars Jagrén, chefekonom, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare (konsult) : Monika Selahn, fr.o.m. 2010-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Landsbygdskommittén (Jo 2004:05) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Landsbygdskommittén (Jo 2004:05)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-17
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:36 På väg mot... En hållbar landsbygdsutveckling
SOU 2006:101 Se landsbygden! Myter, sanningar och framtidsstrategier + Populärversion
SOU 2006:104 En strategi för landsbygdsforskning. Underlag till Landsbygdskommittén
SOU 2006:105 Verkligheten som kraftkälla. Lokala exempel från utvecklingsarbetet på landsbygden samt exempel från våra grannländers landsbygdsarbete. Rapport
SOU 2006:106 Fakta - omvärld - inspiration. Underlagsrapporter i arbetet med en strategi för hållbar landsbygdsutveckling
Medverkande :
Ordförande : Karl-Erik Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-15
Ledamot : Britta Andersson, lantmästare, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Lotta Hedström, N led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Ann-Kristine Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Rolf Lindén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Sven Gunnar Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Sven-Erik Sjöstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Marie Wahlgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Expert : Thomas Bertilsson, agronom, fr.o.m. 2006-01-16
Expert : Staffan Bond, kanslichef, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Jan Cedervärn, direktör, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Jan Edling, utredare, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Maria Gustafsson, enhetschef, fr.o.m. 2005-09-19
Expert : Louise Hagström, utredare, fr.o.m. 2005-02-10 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Erland Karlsson, avdelningschef, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Christina EU-expert Linderholm, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Lennart Lindqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Carmita Lundin, handläggare, fr.o.m. 2006-04-04
Expert : Ingrid Mars, handläggare, fr.o.m. 2005-02-10 t.o.m. 2006-01-15
Expert : Helene Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Inger Normark, utvecklingschef, fr.o.m. 2005-12-08
Expert : Brita Saxton, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Ronny Svensson, forskare, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Cecilia Waldenström, forskarassistent, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Erik Westman, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Lars Wikström, handläggare, fr.o.m. 2005-02-10
Huvudsekreterare : Kerstin Oremark, jur.kand., fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-03
Sekreterare : Benny Jansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-15
Bitr. sekreterare : Jonas Svensson, fil.kand., fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Ansvarskommittén (Fi 2003:02) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Ansvarskommittén (Fi 2003:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-01-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:10 och dir. 2004:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:123 Utvecklingskraft för hållbar välfärd (delbetänkande) Ansvarskommitténs skriftserie november 2005 -- Hur kan dagens forskning påverka framtidens sjukvård? Ansvarskommitténs skriftserie december 2005 -- Staten och kommunerna. Februari 2006 -- Hälso- och sjukvårdens strukturreformer Mars 2006 -- Färre kommuner? Om små kommuners problem och utmaningar Mars 2006 -- "God vård på lika villkor" Geografi, demokrati, volym & kvalitet Maj 2006 -- Styrning av markanvändning och miljö Juni 2006 -- Sveriges regionala indelning - om tillväxtperspektivet får råda och ansvarsfördelningen på regional nivå: hur kan den se ut? Juli 2006 -- Medborgarna och den offentliga välfärdens organisering Juli 2006 -- Statens nya geografi
SOU 2007:10 Hållbar samhällsorganisation med utvecklingskraft - slutbetänkande
SOU 2007:11 Staten och kommerna - uppgifter, struktur och relation
SOU 2007:12 Hälso- och sjukvården
SOU 2007:13 Regional utveckling och regional samhällsorganisation
Medverkande :
Ordförande : Mats Svegfors, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Hans Andersson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Acko Ankarberg Johansson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Britt Bohlin Olsson, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2006-10-09
Ledamot : Carl Cederschiöld, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Peter Hultqvist, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Elaine Kristensson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Göran Lennmarker, fr.o.m. 2003-12-01
Ledamot : Göran Magnusson, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Fredrik Reinfeldt, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2003-10-29
Ledamot : Olle Schmidt, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Stefan Tornberg, fr.o.m. 2006-10-11
Ledamot : Åsa Torstensson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-10-10
Ledamot : Håkan Wåhlstedt, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Ulla Ölvebro, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2006-10-10
Sakkunnig : Ulf Bengtsson, fr.o.m. 2003-03-18
Sakkunnig : Åsa Ehinger Bergling, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Peter Ehn, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Håkan Färm, fr.o.m. 2003-03-13 t.o.m. 2004-01-29
Sakkunnig : Ylva Grahn Agering, fr.o.m. 2004-03-10
Sakkunnig : Henrik Källsbo, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Fredrik Lennartsson, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Roger Petersson, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Brita Saxton, fr.o.m. 2003-06-02
Sakkunnig : Björn Sundström, fr.o.m. 2003-03-13
Expert : Mårten Blix, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-03-06
Expert : Ulf Lundin, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2004-11-07
Expert : Roger Molin, fr.o.m. 2003-04-28
Expert : Thomas Pålsson, fr.o.m. 2003-04-28
Expert : Maria Wikhall, fr.o.m. 2006-04-28
Huvudsekreterare : Jan Landahl, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2005-05-08
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2005-07-01
Sekreterare : Ylva Nilsson, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2003-09-20
Sekreterare : Jörgen Olsson, fr.o.m. 2003-04-01
Sekreterare : Marie Pernebring, fr.o.m. 2003-06-01
Sekreterare : Inger Rydén Begendahl, fr.o.m. 2003-03-15
Sekreterare : Jonas Widell, fr.o.m. 2006-05-01
Sekreterare : Olivia Wigzell, fr.o.m. 2004-11-08
Stabsbiträde : Henrik Frykman, fr.o.m. 2006-01-10 t.o.m. 2006-06-30
Stabsbiträde : Marja Lemne, fr.o.m. 2005-05-17 t.o.m. 2005-12-31
Assistent : Therése Dahlqvist, fr.o.m. 2006-12-27 t.o.m. 2007-03-09
Assistent : Åsa Dahlqvist, fr.o.m. 2003-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2002:19) om rörlighetsstimulanser [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2002:19) om rörlighetsstimulanser
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-08-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:80
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:37 Geografisk rörlighet för sysselsättning och tillväxt
Medverkande :
Särskild utredare : Jörgen Andersson, fr.o.m. 2002-09-17 t.o.m. 2003-03-31
Expert : Peter Linderoth, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2003-03-31
Expert : Marie Mild, fr.o.m. 2002-11-18 t.o.m. 2003-03-31
Expert : Per Nyström, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2003-03-31
Expert : Brita Saxton, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2003-03-31
Huvudsekreterare : Maria Wikhall, fr.o.m. 2002-10-14 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Thomas Lundberg, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:80 Utredning om rörlighetsstrimulanser

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:37 Geografisk rörlighet för sysselsättning och tillväxt [ pdf |Paragraftecken ]
Länsstyrelse- och trafikutredningen (K 1996:02) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Länsstyrelse- och trafikutredningen (K 1996:02)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:160.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:142 Länsstyrelsernas roll i infrastrukturplaneringen - delbetänkande.
SOU 1997:6 Länsstyrelsernas roll i trafik- och fordonsfrågor - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Gunnel Färm, generaldirektör, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-01-27
Expert : Stig Modig, länsråd, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 1997-01-27
Expert : Astrid Nensén, kansliråd, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 1997-01-27
Expert : Lennart Renbjer, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-01-27
Expert : Brita Saxton, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 1996-10-21
Expert : Pär Westerberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 1997-01-27
Expert : Erik Österberg, länsråd, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 1997-01-27
Huvudsekreterare : Tina Linnakivi, civilingenjör, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1997-02-15
Sekreterare : Ewa Hagard, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-01-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Vägtullsutredningen (K 1994:03) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Vägtullsutredningen (K 1994:03)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:27, dir. 1995:17 och dir. 1995:79.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:142 Vägtullar i Stockholmsregionen, delbetänkande.
SOU 1995:82 Finansieringslösningar för Göteborgs- och Dennisöverenskommelserna. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ingemar Skogö, generaldirektör
Expert : Peter Fäldt, departementssekreterare
Expert : Martin Holmgren, hovrättsassessor
Expert : Bo Johansson, finansdirektör
Expert : Tina Linnakivi, departementssekreterare
Expert : Lars Lundholm, avdelningsdirektör
Expert : Ulf Lundin, departementssekreterare
Expert : Bo Malmsten, regionplanedirektör
Expert : Gunilla Näsman, hovrättsassessor
Expert : Håkan Rydbo, tf förbundsdirektör
Expert : Brita Saxton, hovrättsassessor
Expert : Jonas Sundberg, civilingenjör
Expert : Jarl Wilfing, projektledare
Sekreterare : Magnus Elfström, kammarrättsassessor
Sekreterare : Birger Sjöberg, avdelningsdirektör
Sekreterare : Jaani Tiiu, sekreterare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman