: : :

Medverkande i utredning : Ragnvald Paulsson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Ragnvald Paulsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ragnvald Paulsson medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikanalys (N 2009:07) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]

Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikanalys(N 2009:07)


Beteckning : N 2009:07
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-07
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:76
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Saxton, Brita, fr.o.m. 2009-09-03 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Andersson, Anders, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Hort, Rebecca, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Olsson, Maria, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Paulsson, Ragnvald, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Seth, Kristian, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-03-31
Huvudsekreterare : Englund, Ingela, fr.o.m. 2009-09-18 t.o.m. 2010-04-25
Sekreterare : Nielsen, Thomas, fr.o.m. 2009-09-28 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Nilsson, Ann-Cathrine, fr.o.m. 2009-10-15 t.o.m. 2010-02-14

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:76 Inrättande av den nya myndigheten Trafikanalys [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikverket (N 2009:06) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]

Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikverket(N 2009:06)


Beteckning : N 2009:06
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-07
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:75
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Malm, Gunnar, fr.o.m. 2009-09-03 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Albertsson, Ann-Therese, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Brändström, Lotta, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Dahl, Wiveca, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Engdahl, Stefan, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Erixon, Lena, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Hårrskog, Christer, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Lindmark, Charlotta, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Norén, Katarina, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Näslund, Lars-Åke, fr.o.m. 2009-11-06 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Ottoson, Caroline, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Suneson, Torbjörn, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Söderström, Ulf, fr.o.m. 2009-11-06 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Östlund, Björn, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Andersson, Anders, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Glasare, Gunilla, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Johansson, Curt, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Paulsson, Ragnvald, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Seth, Kristian, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Nielsen, Thomas, fr.o.m. 2009-09-28 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Nilsson, Ann-Cathrine, fr.o.m. 2009-10-15 t.o.m. 2010-02-14
Huvudsekreterare : Andersson, Nina, fr.o.m. 2009-09-28 t.o.m. 2010-04-14

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:75 Inrättande av den nya myndigheten Trafikverket [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]

Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07)


Beteckning : Fi 2009:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2013-03-04
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:62, dir. 2010:12 och 2010:72
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sjöstrand, Mats, fr.o.m. 2009-09-28
Sakkunnig : Heister, Chris, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Jäderblom, Helena, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Sörman, Håkan, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Törnvall, Peder, fr.o.m. 2009-10-06
Expert : Ellström, Kjell, fr.o.m. 2010-11-15
Expert : Giaever, Andreas, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2010-11-14
Expert : Gistorp, Johan, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Humble, Anna, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Hååg, Karin, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-08-14
Expert : Jendi Linder, Sara, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Karlsson, Daniel, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Larsson, Bo Per, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Linder, Fredrik, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Lindgren, Hugo, fr.o.m. 2011-08-30
Expert : Lundgren, Enar, fr.o.m. 2011-02-02
Expert : Mähler Lejon, Helena, fr.o.m. 2010-01-26 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Paulsson, Ragnvald, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-02-03
Expert : Persson, Linda, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Tilander, Ylva, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Udén, Ulrika, fr.o.m. 2010-01-26
Expert : Wigselius, Marianne, fr.o.m. 2010-01-26
Huvudsekreterare : Andersson, Nina, fr.o.m. 2010-05-11 t.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Classon, Petter, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-08-29
Sekreterare : Hammarstedt, Björn, fr.o.m. 2010-08-30 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Heinegård, Clas, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Johansson, Jörgen, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Mattisson Lax, Alina, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Nilsson, Ann-Cathrine, fr.o.m. 2010-08-20 t.o.m. 2012-12-20
Sekreterare : Strandberg, Urban, fr.o.m. 2011-06-13 t.o.m. 2011-10-14

Rapporter

SOU 2010:77Sammanläggningar av landsting – övergångstyre och utjämning
SOU 2010:94Gotland – användningen av beteckningarna regionfullmäktige och regionstyrelse
RapportStatliga företrädare i en förändringens tid – En studie av statlig regionförvaltning i Norge, Danmark, Finland och Nederländerna
RapportSammanläggningar av landsting i Norrland och Svealand
SOU 2012:81Statens regionala förvaltning – förslag till en angelägen reform
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Fi 2008:09) om Redovisning m.m. av kommunal medfinansiering till statlig infrastruktur [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]

Kommittén (Fi 2008:09) om Redovisning m.m. av kommunal medfinansiering till statlig infrastruktur


Beteckning : Fi 2008:09
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-05
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-10-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:114
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hedén, Åke, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2009-02-26
Expert : Gustafsson, Karin, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Högberg, Emil, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Nilsson, Anders, fr.o.m. 2008-10-15
Expert : Paulsson, Ragnvald, fr.o.m. 2008-10-15
Sekreterare : Nilsson, Bo-Lennart, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2009-03-05

Rapporter

SOU 2009:21Redovisning av kommunal medfinansiering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:21 Redovisning av kommunal medfinansiering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2004:08) Organisationskommitté för inrättande av en ny järnvägsmyndighet [ Avslutad 2004 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen (N 2004:08) Organisationskommitté för inrättande av enny järnvägsmyndighet
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Lundin, departementsråd, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Katarina Bernhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Anna Förander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Andreas Rydbo, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-06-30
Huvudsekreterare : Ragnvald Paulsson, fr.o.m. 2004-04-16 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Kjell Johansson, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2004-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:35
Hallandsåskommittén (N 2002:13) [ Avslutad 2008 ] [ Huvudsekreterare ]

Hallandsåskommittén (N 2002:13)


Beteckning : N 2002:13
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-11
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-05-02
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:54, dir. 2005:144 och dir. 2008:7
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Borg Wallin, Kerstin, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Anderberg, Johan, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Averstad, Dan, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Bondestam, Anitha, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Hedman, Tommy, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Liliequist, Inger, fr.o.m. 2003-05-05 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Broman, Dag, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Gustavsson, Kent, fr.o.m. 2002-12-03 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Liliequist, Inger, fr.o.m. 2002-12-03 t.o.m. 2003-05-04
Expert : Sivhed, Ulf, fr.o.m. 2002-12-03 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Skalin, Hans, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-09-14
Huvudsekreterare : Fäldt, Peter, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-01-25
Huvudsekreterare : Lundin, Anders, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-02-28
Huvudsekreterare : Paulsson, Ragnvald, fr.o.m. 2006-05-22 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Andersson, Louise, fr.o.m. 2002-11-04 t.o.m. 2009-01-25
Sekreterare : Eriksson, Svante, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Holmér, Johan, fr.o.m. 2008-05-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Löndahl, Fredrik, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2008-02-29
Sekreterare : Skalin, Hans, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : de Woul, Margaretha, fr.o.m. 2008-05-05 t.o.m. 2009-01-25

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Stockholmsberedningen (N 2001:02) [ Avslutad 2003 ] [ Huvudsekreterare ]

Stockholmsberedningen (N 2001:02)


Beteckning : N 2001:02
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-10
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-12-14
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:96, dir. 2001:17, dir. 2002:3 och dir. 2003:5
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Kvist, Kenneth, fr.o.m. 2002-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Sundling, Bo, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Billström, Annika, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Cedrenius, Bengt, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Elmsäter-Svärd, Catharina, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Johansson, Per Egon, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Käärik, Andres, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Nilsson, Elwe, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Odell, Mats, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2001-09-10
Ledamot : Olofsson, Margareta, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Waidelich, Tommy, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Öhman, Monica, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Önfelt, Cecilia, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Lindgren, Per Anders, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-30
Sakkunnig : Malmsten, Bo, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Aurén, Ann, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Brolin, Tomas, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Björklund, Per, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Eriksson, Gunnar, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Fällman, Fredrik, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Friberg, Tove, fr.o.m. 2002-02-06 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Henriksson, Jens, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-01-01
Expert : Loman, Babriella, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Lövström, Monica, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-10-15
Expert : Nilsson, Per-Magnus, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-07-31
Expert : Nordlander, Åke, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2002-02-05
Expert : Pettersson, Christer, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Pettersson, Roger, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Pile, Claes, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Taillefer, Lena, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-01-12
Huvudsekreterare : Paulsson, Ragnvald, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Möller, Marianne, fr.o.m. 2001-05-14 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Ringvall, Maria, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2003-06-30

Rapporter

SOU 2003:33Tillräcklig flygplanskapacitet i Stockholm – Mälardalsregionen – delbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Kommittén (Fi 1993:24) om statsbidrag och utjämning i kommunsektorn [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]

Kommittén (Fi 1993:24) om statsbidrag och utjämning i kommunsektorn


Beteckning : Fi 1993:24
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:137.
Lokal :
012

Sammansättning


Ordförande : Henstrand, Kjell-Åke
Ledamot : Andersson, Lorenz
Ledamot : Aronsson, Marita
Ledamot : Björkman, Siv
Ledamot : Davidsson, Stig
Ledamot : Hagberg, Lars-Ove
Ledamot : Klingvall, Maj-Inger
Ledamot : Langby, Erik
Ledamot : Staaf, Harry
Sakkunnig : Hegelund, Sven
Sakkunnig : Häggroth, Sören
Sakkunnig : Ljunggren-Lönnberg, Lil
Sakkunnig : Rudebeck, Karin
Sakkunnig : Thårlin-Grufberg, Maj-Britt
Sakkunnig : Wetterberg, Gunnar
Expert : Carlsson, Anna
Expert : Ellström, Kjell
Expert : Luttropp, Thomas
Expert : Paulsson, Ragnvald
Expert : Pettersson, Roger
Expert : Svaleryd, Uno
Expert : Tingvall, Lennart
Expert : Wallin, Sven-Erik
Sekreterare : Johansson, Niclas
Sekreterare : Rönn-Diczfalusy, Agneta
Sekreterare : Sundström, Björn
Gunnarsson, Magnus

Rapporter

SOU 1994:144Utjämning av kostnader och
intäkter i kommuner och landsting
SOU 1994:144Utjämning och kommunala incitament.
Bilaga.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:137
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:144 Utjämning av kostnader och intäkter i kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman