Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén för inrättandet av ett nytt universitet som omfattar verksamheterna vid Växjö universitet och Högskolan i Kalmar (U 2008:11)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén för inrättandet av ett nytt universitet som omfattar verksamheterna vid Växjö universitet och Högskolan i Kalmar (U 2008:11) [ Avslutad 2010 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 9 ♂ 11 ) :

Lars Haikola  []  ( Ordförande )
Kristoffer Ahlgren  []  ( Ledamot )
Sofia Amhliden  []  ( Ledamot )
Jesper Andersson  []  ( Ledamot )
Eva Benzein  []  ( Ledamot )
Mats Bergquist  []  ( Ledamot )
Agneta Bladh  []  ( Ledamot )
Gustav Engblom  []  ( Ledamot )
Lena Fritzén  []  ( Ledamot )
Gunlög Fur  []  ( Ledamot )
Ingrid Kyrö-Linderoth  []  ( Ledamot )
Lennart Nilsson  []  ( Ledamot )
Inger Rosdahl  []  ( Ledamot )
Olle Sandahl  []  ( Ledamot )
John Schöld  []  ( Ledamot )
Evelina Sköld  []  ( Ledamot )
Johan Sterte  []  ( Ledamot )
Claes Thegerström  []  ( Ledamot )
Susanne Wikman  []  ( Ledamot )
Stephen Hwang  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén för inrättandet av ett nytt universitet som omfattar verksamheterna vid Växjö universitet och Högskolan i Kalmar (U 2008:11)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-11-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:146
Organisationskommittén har avgett : Delrapport, dnr U2009/7552/UH den 22 december 2009 och en slutrapport, dnr U2010/2105/UH den 30 mars 2010. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars Haikola, rektor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Kristoffer Ahlgren, student, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Sofia Amhliden, student, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Jesper Andersson, universitetslektor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Eva Benzein, universitetslektor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Mats Bergquist, f.d. ambassadör, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Agneta Bladh, rektor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Gustav Engblom, kårordförande, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Lena Fritzén, vik. rektor, fr.o.m. 2009-11-02 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Gunlög Fur, professor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Ingrid Kyrö-Linderoth, teaterchef, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Lennart Nilsson, vd, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Inger Rosdahl, professor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Olle Sandahl, övertandläkare, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : John Schöld, student, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Evelina Sköld, student, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Johan Sterte, rektor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Claes Thegerström, vd, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Susanne Wikman, universitetslektor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Stephen Hwang, professor, fr.o.m. 2009-11-02 t.o.m. 2010-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman