: : :

Medverkande i utredning : Ingrid Kyrö-Linderoth

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Ingrid Kyrö-Linderoth

Utredning som Ingrid Kyrö-Linderoth medverkat i:

Organisationskommittén för inrättandet av ett nytt universitet som omfattar verksamheterna vid Växjö universitet och Högskolan i Kalmar (U 2008:11) [ Avslutad 2010 ] [ Ledamot ]

Organisationskommittén för inrättandet av ett nytt universitet som omfattar verksamheterna vid Växjö universitet och Högskolan i Kalmar (U 2008:11)


Beteckning : U 2008:11
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-03
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-11-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:146
Lokal :
Organisationskommittén har avgett: Delrapport, dnr U2009/7552/UH den 22 december 2009 och en slutrapport, dnr U2010/2105/UH den 30 mars 2010. Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Haikola, Lars, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Ahlgren, Kristoffer, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Amhliden, Sofia, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Andersson, Jesper, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Benzein, Eva, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Bergquist, Mats, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Bladh, Agneta, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Engblom, Gustav, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Fritzén, Lena, fr.o.m. 2009-11-02 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Fur, Gunlög, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Kyrö-Linderoth, Ingrid, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Nilsson, Lennart, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Rosdahl, Inger, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Sandahl, Olle, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Schöld, John, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Sköld, Evelina, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Sterte, Johan, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Thegerström, Claes, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Wikman, Susanne, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Hwang, Stephen, fr.o.m. 2009-11-02 t.o.m. 2010-03-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman