Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Inger Rosdahl

Sök kontaktuppgifter till Inger Rosdahl på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Inger Rosdahl

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Inger Rosdahl medverkat i ( 2 st. ):

Organisationskommittén för inrättandet av ett nytt universitet som omfattar verksamheterna vid Växjö universitet och Högskolan i Kalmar (U 2008:11) [ Avslutad 2010 ] [ Ledamot ]
Organisationskommittén för inrättandet av ett nytt universitet som omfattar verksamheterna vid Växjö universitet och Högskolan i Kalmar (U 2008:11)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-11-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:146
Organisationskommittén har avgett : Delrapport, dnr U2009/7552/UH den 22 december 2009 och en slutrapport, dnr U2010/2105/UH den 30 mars 2010. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars Haikola, rektor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Kristoffer Ahlgren, student, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Sofia Amhliden, student, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Jesper Andersson, universitetslektor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Eva Benzein, universitetslektor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Mats Bergquist, f.d. ambassadör, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Agneta Bladh, rektor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Gustav Engblom, kårordförande, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Lena Fritzén, vik. rektor, fr.o.m. 2009-11-02 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Gunlög Fur, professor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Ingrid Kyrö-Linderoth, teaterchef, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Lennart Nilsson, vd, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Inger Rosdahl, professor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Olle Sandahl, övertandläkare, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : John Schöld, student, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Evelina Sköld, student, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Johan Sterte, rektor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-08-31
Ledamot : Claes Thegerström, vd, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Ledamot : Susanne Wikman, universitetslektor, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Stephen Hwang, professor, fr.o.m. 2009-11-02 t.o.m. 2010-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om den kliniska forskningens behov och villkor samt förslag till åtgärdsplan (U 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om den kliniska forskningens behov och villkor samt förslag till åtgärdsplan (U 2007:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:7 Världsklass! - Åtgärdsplan för den kliniska forskningen -delbetänkande
SOU 2009:43 Klinisk forskning - Ett lyft för sjukvården
Medverkande :
Särskild utredare : Olle Stendahl, professor, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2009-05-05
Sakkunnig : Ulrika Axelsson-Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-13 t.o.m. 2009-05-05
Sakkunnig : Charlotte Hall, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2008-02-15
Sakkunnig : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2008-09-22
Sakkunnig : Johan Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-08-21 t.o.m. 2008-05-12
Sakkunnig : Sofia Medin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Sakkunnig : Maria Wästfelt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-04-16 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Bo Ahrén, dekanus, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Richard Bergström, verks. direktör, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Håkan Billing, professor, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Anders Ekbom, professor, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Anna Engström-Laurent, ordförande, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Ulf FoU-direktör Haglund, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Karin Harms-Ringdahl, professor, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Ellen Hyttsten, direktör, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Anna Lefevre Skjöldebrand, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Bo Lindblom, avdelningschef, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Inger Rosdahl, professor, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Måns Rosén, direktör, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Expert : Kerstin Westermark, docent, fr.o.m. 2007-06-05 t.o.m. 2009-05-05
Sekreterare : Pernilla Arrland, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-05-28 t.o.m. 2009-05-31
Sekreterare : Cecilia Eriksson Dahlberg, departementsråd, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2008-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman