Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Peter Schierbeck

Sök kontaktuppgifter till Peter Schierbeck på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Peter Schierbeck

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Peter Schierbeck medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om bildande av Myndigheten för radio och tv (Ku 2010:02) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om bildande av Myndigheten för radio och tv(Ku 2010:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:42
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Delredovisning 2010-05-07 (kostnader för organisationsförändringarna)
Rapport Delredovisning av uppdraget 2010-05-21
Rapport Slutredovisning av uppdraget 2010-07-30
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Larsson, direktör, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Kerstin Morast, avdelningschef, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Peter Schierbeck, avdelningschef, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Helena Söderman, föredragande, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Eva Tetzell, stf. direktör, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2010-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:42 Bildande av Myndigheten för radio och tv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
AV-utredningen (Ku 2007:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
AV-utredningen (Ku 2007:07)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutda 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:133 och dir. 2008:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:116 En ny radio- och TV-lag
Medverkande :
Särskild utredare : Lotty Nordling, myndighetschef, fr.o.m. 2007-11-15 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Filippa Arvas Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Thomas Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Lottie-Ann Lindström, verksjurist, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Feryal Mentes, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Anders Norin, rådman, fr.o.m. 2008-04-25 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Anders Olin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Alexander Ramsay, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-09-21
Expert : Peter Schierbeck, avdelningschef, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Kristian Viidas, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Catarina Wretman, avdelningschef, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare : Magnus Isgren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2008-12-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:133 Översyn av radio- och TV-lagen, m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:33 Tilläggsdirektiv till AV-utredningen (Ku 2007:07) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:116 En ny radio- och TV-lag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av reglerna för koncessionsavgift på televisionens område (Ku 2002:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av reglerna för koncessionsavgift på televisionens område (Ku 2002:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:44 och dir. 2003:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:47 Koncessionsavgift på televisionens område - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 2002-04-25 t.o.m. 2003-05-16
Expert : Ulla Carlsson, institutionschef, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Karl-Erik Gustafsson, professor, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Niklas Karlendal, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Peter Schierbeck, verksjurist, fr.o.m. 2002-11-26 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Lars-Åke Ström, fr.o.m. 2002-06-17 t.o.m. 2003-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:47 Koncessionsavgift på televisionens område [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen avseende ny lagstiftning och myndighetsorganisation inom området för elektronisk kommunikation (N 2001:07) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen avseende ny lagstiftning och myndighetsorganisation inom området för elektronisk kommunikation (N 2001:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:59 Toppdomän för Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Roberth Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2001-07-16 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Gunilla Bradley, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Carin Bratt, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Lena Carlsson, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ann-Marie Engvall, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Åsa Finnström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Arne Granholm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ylva Hamraeus-Björling, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ellen Heldahl, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Peter Holm, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-03-24
Expert : Karin Hovlin, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-09-19
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Magnus Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Henrik Nilsson, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Fredrik Sand, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Peter Schierbeck, verksjurist, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Pernilla Skantze, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2002-09-01
Expert : Kjell Skoglund, projektledare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Yvonne Stein, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Jan Stålhandske, fr.o.m. 2002-03-25 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Lars Trägård, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Maria Ulfvensjö, avdeningsråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Hans Öjemark, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Sekreterare : Patrik Håkansson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-11
Sekreterare : Lena Hägglöf, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-07-31
Sekreterare : Monica Nebelius, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2002-07-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:60 Lag om elektronisk kommunikation [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:109 Myndighetsfrågor m.m. [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:59 Toppdomän för Sverige [ pdf |Paragraftecken ]
Radio- och TV-lagsutredningen (Ku 2000:01) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Radio- och TV-lagsutredningen (Ku 2000:01)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:43, dir. 2001:11, dir. 2003:30, dir. 2003:100, dir. 2003:121, dir. 2004:69, dir. 2004:131, dir. 2005:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:84 Skydd av barn mot olämpligt programinnehåll i TV, delbetänkande
SOU 2003:62 Reklamtid i TV, delbetänkande
SOU 2003:109 Must carry, delbetänkande
SOU 2004:39 Nytt regelverk för marksänd digital-TV. delbetänkande
SOU 2005:62 Anpassning av radio- och TV-lagen till den digitala tekniken
SOU 2006:51 Tillgänglighet, mobil TV samt vissa andra radio- och TV-rättsliga frågor - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Lavén, hovrättslagman, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-11-28
Särskild utredare : Robert Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Tarja Birkoff, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2001-06-25
Expert : Gunilla Carle, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Helena Forsaeus, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Maisoun Jabali, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Magnus Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Greger Lindberg, direktör, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Cecilia Renfors, direktör, fr.o.m. 2003-06-03 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Peter Schierbeck, chefsjurist, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Eva Selin, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2004-02-14
Expert : Jerker Stattin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Helen Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Karin Wistrand, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Fredrik Johnsson, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Katarina Kölfors, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Catharina Månsson, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-08-01 t.o.m. 2006-05-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Ku 1997:08) om den framtida kommersiella lokalradion [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen (Ku 1997:08) om den framtida kommersiella lokalradion
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-27
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:138.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:14 Den framtida kommersiella lokalradion.
Medverkande :
Särskild utredare : Niklas Nordström, fr.o.m. 1997-11-27 t.o.m. 1999-02-15
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-27 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Per Kjellin, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 1999-02-15
Expert : Eva Lindhé, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-27 t.o.m. 1999-02-15
Expert : Peter Schienbeck, verksjurist, fr.o.m. 1997-11-27 t.o.m. 1999-02-15
Expert : Gunilla Svahn Lindström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 1999-12-15
Expert : Eva Tetzell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-27 t.o.m. 1999-12-15
Sekreterare : Charlotte Ingvar-Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1999-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:138 Den framtida kommersiella lokalradion

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:14 Den framtida kommersiella lokalradion [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (Ku 1995:04) om lokal- och närradio [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Kommittén (Ku 1995:04) om lokal- och närradio
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:123.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:176 Den lokala radion - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kurt Ove Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Peter Eriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Birgit Friggebo, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-05-13
Ledamot : Helena Höij, auditor, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Philip Johnsson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Ola Karlsson, lantbrukare, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Kenneth Kvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Ingrid Pettersson, partistyrelseledamot, fr.o.m. 1995-10-31
Ledamot : Agneta Ringman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-31
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-10-31
Expert : Eva Lindhé, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-19
Expert : Peter Schierbeck, handläggare, fr.o.m. 1995-10-31
Expert : Eva Tetzell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Ulf Törnblom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:123 Lokal- och närradio

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:176 Den lokala radion [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman