Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Norin

Sök kontaktuppgifter till Anders Norin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Norin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Norin medverkat i ( 6 st. ):

Konsumenttvistutredningen (Ju 2013:06) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Konsumenttvistutredningen (Ju 2013:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-02-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:47 Förbättrad tvistlösning på konsumentområdet - ny EU-lagstiftning och en översyn av det svenska systemet
Medverkande :
Särskild utredare : Christine Lager, planeringsdirektör, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Rebecca Heinemann, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2014-06-27
Sakkunnig : Erik Tiberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2014-06-27
Expert : Maria Berge, administrativ chef, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2014-06-27
Expert : Carina Gustafsson, jurist, fr.o.m. 2013-05-08 t.o.m. 2013-09-01
Expert : Jens Henriksson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2014-06-27
Expert : Daniel Karfs, jurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2014-06-27
Expert : Sofia Kerttu, vice ordförande i Konsumentvägledarnas förening och konsumentvägledare i Umeå kommun, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2014-06-27
Expert : Anders Norin, avdelningsordförande i ARN och f.d. rådman, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2014-06-27
Expert : Christian Sandell, jurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2013-05-07
Expert : Christian Sandell, jurist, fr.o.m. 2013-09-02 t.o.m. 2014-06-27
Expert : Anna-Karin Smedberg, marknads- och konsumenträttslig expert, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2014-06-27
Expert : Karin Åselius, jur.kand., fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2014-06-27
Sekreterare : Mia Schenk Blomqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-04-08 t.o.m. 2014-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:23 Hantering av konsumenttvister utanför domstol [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppdrag att genomföra ett EG-direktiv om tidsdelat boende (s.k. timeshare) (Ju 2008:L) [ Avslutad 2010 ]
Uppdrag att genomföra ett EG-direktiv om tidsdelat boende (s.k. timeshare) (Ju 2008:L)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-10-15
Direktiv för uppdraget, se PM Dnr Ju2008/8469/P
Medverkande :
Anders Norin, rådman, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2010-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2009:57 Nytt EG-direktiv om tidsdelat boende m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
AV-utredningen (Ku 2007:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
AV-utredningen (Ku 2007:07)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutda 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:133 och dir. 2008:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:116 En ny radio- och TV-lag
Medverkande :
Särskild utredare : Lotty Nordling, myndighetschef, fr.o.m. 2007-11-15 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Filippa Arvas Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Thomas Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Lottie-Ann Lindström, verksjurist, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Feryal Mentes, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Anders Norin, rådman, fr.o.m. 2008-04-25 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Anders Olin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Alexander Ramsay, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-09-21
Expert : Peter Schierbeck, avdelningschef, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Kristian Viidas, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Catarina Wretman, avdelningschef, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare : Magnus Isgren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2008-12-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:133 Översyn av radio- och TV-lagen, m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:33 Tilläggsdirektiv till AV-utredningen (Ku 2007:07) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:116 En ny radio- och TV-lag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2005:03) om genomförande av EG:s direktiv om otillbörliga affärsmetoder [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (Jo 2005:03) om genomförande av EG:s direktiv om otillbörliga affärsmetoder
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:72 och dir. 2006:69
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:76 Otillbörliga affärsmetoder
SOU 2007:1 Telefonförsäljning - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Lotty Nordling, ordförande och chef för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 2005-06-16
Expert : Marie-Jeanette Axélius, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2006-09-17
Expert : Antonina Bakardijeva Engelbrekt, docent, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2006-09-28
Expert : Jenny Bohman, verksjurist, Post- och telestyrelsen, fr.o.m. 2006-09-07
Expert : Philip Cohen, konsult, Sv Callcenterföreningen, fr.o.m. 2006-09-07
Expert : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2006-09-17
Expert : Catarina Erséus, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-18
Expert : Jan Fager, jur.kand., fr.o.m. 2005-08-22
Expert : Anna Gillholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-18
Expert : Jens Henriksson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2005-08-22
Expert : Magnus Karpe, byrådirektör, Konsumentverket, fr.o.m. 2006-09-07
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2006-09-28
Expert : Hanna Lind, jurist, Tidningsutgivarna, fr.o.m. 2006-09-07
Expert : Anna Serner, verkst. direktör, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2005-09-13
Expert : Anders Stenlund, jur.kand., fr.o.m. 2005-08-22
Expert : Axel Tandberg, chefsjurist, SWEDMA, fr.o.m. 2006-09-07
Expert : Marianne Åbyhammar, ställföreträdande KO, fr.o.m. 2005-08-22
Sekreterare : Anders Norin, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-08-01 t.o.m. 2007-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:76 Otillbörliga affärsmetoder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:1 Telefonförsäljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-01-30
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:20.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd.
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden
Medverkande :
Ordförande : Siv Helmer, f.d. kanslichef, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-02-28
Ledamot : Magda Ayoub, tolk /kd, fr.o.m. 1997-08-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Sigrid Bolkéus, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Erik Arthur Egervärn, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Gustaf von Essen, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Sten De Geer, advokat /v, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat /fp, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Helena Karlén, verkst. ledamot /kd, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1997-08-11
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Johan Fischerström, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Lena Häll Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Lars Magnuson, rättschef, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Håkan Sandesjö, bitr. generaldirektör, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Stefan Carp, polisintendent, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1997-11-09
Expert : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-16 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eva Nordqvist, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Anders Norin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-10 t.o.m. 1998-10-15
Expert : Eva Norström, ordförande, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Lars Påhlsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Per Stadig, advokat, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eva Ulfvebrand, jur.kand., fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ulf Wallentheim, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Margareta Landerholm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 1997-02-20 t.o.m. 1999-03-31
Bitr. sekreterare : Kerstin Sjeldrup, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden [ pdf |Paragraftecken ]
1997 års medborgarskapskommitté (In 1997:04) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
1997 års medborgarskapskommitté (In 1997:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-01-16
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:5 och dir. 1998:50.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:162 Medborgarskap och identitet - delbetänkande
SOU 1999:34 Svenskt medborgarskap - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Britt Olauson, oppositionsråd, fr.o.m. 1997-02-14 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Axel Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Stig Alexandersson, jur.lic., fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Karin Ahrland, f.d. statsråd, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Nalin Baksi, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Agneta Brendt, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Bodil Ceballos, fil.kand., fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Johnny Gylling, konsultchef, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Håkan Holmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Kenneth Johansson, oppositionsråd, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Kenneth Kvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Lena Olsson, socionom, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Ingibjörg Sigurdsdóttir, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Sakkunnig : Ursula Grundell, departementsråd, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Sakkunnig : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Expert : Kurt Björk, utlänningsnämndsråd, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Expert : Henrik Jermsten, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Expert : Bo Lundberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-08-11
Expert : Anders Norin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-11-15
Expert : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-08-11
Sekreterare : Katarina Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-23 t.o.m. 1998-12-31
Sekreterare : Lennart Strinäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:162 Medborgarskap och identitet [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:34 Svenskt medborgarskap [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman