Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om revisorer och revision, genomförande av EG-direktiv m.m. (Ju 2006:11)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om revisorer och revision, genomförande av EG-direktiv m.m. (Ju 2006:11) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 33 st. ♀ 12 ♂ 21 ) :

Bo Svensson  []  ( Särskild utredare )
Jacob Aspegren  []  ( Sakkunnig )
Annica Axén Linderl  []  ( Sakkunnig )
Niklas Ekstrand  []  ( Sakkunnig )
Gabriella Johansson  []  ( Sakkunnig )
Stefan Pärlhem  []  ( Sakkunnig )
Robert Wälikangas  []  ( Sakkunnig )
Gunvor Andersson  []  ( Expert )
Karin Berggren  []  ( Expert )
Carina Bergman Marcus  []  ( Expert )
Urban Bjergert  []  ( Expert )
Dan Brännström  []  ( Expert )
Carl-Gustaf Burén  []  ( Expert )
Annette Dahlberg  []  ( Expert )
Fredrik Dahlberg  []  ( Expert )
Lena Dahlgren  []  ( Expert )
Adam Diamant  []  ( Expert )
Eva Ekström  []  ( Expert )
Lennart Francke  []  ( Expert )
Nicklas Grip  []  ( Expert )
Eskil Henriksson  []  ( Expert )
Katarina Holmberg  []  ( Expert )
Per Nordström  []  ( Expert )
Helene Agélii  []  ( Sekreterare )
Henrik Karlsson  []  ( Sekreterare )
Lena Hiort af Ornäs  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om revisorer och revision, genomförande av EG-direktiv m.m. (Ju 2006:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-09-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:96 och dir. 2006:128
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:56 Revisionsutskott m.m.: genomförande av 2006 års revisorsdirektiv (delbetänkande)
SOU 2008:32 Avskaffande av revisionsplikten för små företag
SOU 2008:79 Revisorers skadeståndsansvar
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Svensson, justitieråd, fr.o.m. 2007-01-09 t.o.m. 2008-09-30
Sakkunnig : Jacob Aspegren, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Sakkunnig : Annica Axén Linderl, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-03 t.o.m. 2008-09-17
Sakkunnig : Niklas Ekstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2007-10-02
Sakkunnig : Lena Hiort av Ornäs, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-03-31
Sakkunnig : Gabriella Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Sakkunnig : Stefan Pärlhem, ämnesråd, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-04-27
Sakkunnig : Robert Wälikangas, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Gunvor Andersson, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Karin Berggren, jur.kand., fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Carina Bergman Marcus, director legal counsel, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Urban Bjergert, rättslig expert redovisning, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-04-02
Expert : Dan Brännström, generalsekreterare, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Carl-Gustaf Burén, civilekonom, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Annette Dahlberg, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-04-02
Expert : Fredrik Dahlberg, auktorierad redovisningskonsult, fr.o.m. 2007-03-13 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Lena Dahlgren, auktoriserad redovisningskonsult, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2007-03-12
Expert : Adam Diamant, juris doktor, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Eva Ekström, biträdande avdelningschef, fr.o.m. 2007-04-25 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Lennart Francke, bankdirektör, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Nicklas Grip, bankdirektör, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Eskil Henriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2008-04-03 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Katarina Holmberg, verksjurist, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Per Nordström, chefsjurist, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Ove Folkpartiet Jansson, liberalerna, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Alf Miljöpartiet Karlsson, de gröna, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Johan Socialdemokraterna Löfstrand, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Thomas Vänsterpartiet Magnusson, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Mikael Kristdemokraterna Oscarsson, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Lennart Centerpartiet Pettersson, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Maria Moderata Plass, samlingspartiet, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Sekreterare : Helene Agélii, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-09-30
Sekreterare : Henrik Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-10-19

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman