Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Niklas Ekstrand

Sök kontaktuppgifter till Niklas Ekstrand på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Niklas Ekstrand

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Niklas Ekstrand medverkat i ( 5 st. ):

Förhandsbeskedsutredningen (Fi 2013:06) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]
Förhandsbeskedsutredningen (Fi 2013:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-08-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:80
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:62 Förbättrat förhandsbeskedsinstitut
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Pettersson, fr.o.m. 2013-08-22 t.o.m. 2014-08-28
Sakkunnig : Niklas Ekstrand, fr.o.m. 2013-09-26
Sakkunnig : Marika Janvid Küchler, fr.o.m. 2013-09-26
Expert : Tomas Algotsson, fr.o.m. 2013-09-26
Expert : Richard Hellenius, fr.o.m. 2013-09-26
Expert : Ingrid Melbi, fr.o.m. 2013-09-26
Expert : Rikard Norman, fr.o.m. 2013-09-26
Expert : Marianne Svanberg, fr.o.m. 2013-09-26
Sekreterare : Kristian Karlemon, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-08-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:62 Förbättrat förhandsbeskedsinstitut [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skatteförenklingsutredningen (Fi 2012:09) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Skatteförenklingsutredningen (Fi 2012:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-11-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:116
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:68 Förenklade skatteregler för enskilda näringsidkare och fysiska personer som är delägare i handelsbolag
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Saldén Enérus, fr.o.m. 2012-11-15 t.o.m. 2014-10-01
Expert : Viveca Bergstrand, fr.o.m. 2013-01-23 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Gabriella Björnfot, fr.o.m. 2014-02-01
Expert : Linda Bolund Thornell, fr.o.m. 2013-01-23 t.o.m. 2013-09-01
Expert : Peter Brose, fr.o.m. 2012-12-02
Expert : Karl-Henrik Bucht, fr.o.m. 2013-01-23
Expert : Niklas Ekstrand, fr.o.m. 2014-03-18
Expert : Annika Fritsch, fr.o.m. 2013-01-23
Expert : Richard Hellenius, fr.o.m. 2013-01-23
Expert : Ann Ireholm, fr.o.m. 2013-01-23
Expert : Andreas Högberg, fr.o.m. 2013-01-23 t.o.m. 2013-12-01
Expert : Peter Höglund, fr.o.m. 2014-05-06
Expert : Bengt-Owe Palmgren, fr.o.m. 2013-01-23
Expert : Urban Rydin, fr.o.m. 2013-01-23
Expert : Ulla Werkell, fr.o.m. 2013-01-23
Expert : Emma Wännström, fr.o.m. 2013-08-14
Sekreterare : Mats Björklund, fr.o.m. 2013-01-15 t.o.m. 2014-10-19
Sekreterare : Tomas Eurenius, fr.o.m. 2014-02-01
Sekreterare : Andreas Högberg, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2014-10-01
Sekreterare : Anna Stålnacke, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-10-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Skatteincitamentsutredningen (Fi 2008:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Skatteincitamentsutredningen (Fi 2008:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-06-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:80
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:33 Skatterabatt på aktieförvärv och vinstutredningar
Medverkande :
Ordförande : Leif Gäverth, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2009-04-07
Sakkunnig : Anders Kristoffersson, departementsråd, fr.o.m. 2009-01-12
Sakkunnig : Bertil Wiman, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Annica Axén Linderl, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Anna Brink, fr.o.m. 2008-08-14 t.o.m. 2009-01-31
Expert : Helena Bångman, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-12
Expert : Niklas Ekstrand, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Johan Fall, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Annika Fritsch, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Marie Norman, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Stig Schultz, fr.o.m. 2008-08-14
Expert : Robert Wälikangas, fr.o.m. 2008-08-14
Sekreterare : Ann Linders, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2009-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:80 Skatteincitament för investeringar i mindre företag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:33 Skatterabatt på aktieförvärv och vinstutdelningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stiftelse- och föreningsskatteutredningen (Fi 2007:09) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Stiftelse- och föreningsskatteutredningen (Fi 2007:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:65 Moderniserade skatteregler för ideell sektor
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Kindlund, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-06-30
Sakkunnig : Fredrik Löfstedt, fr.o.m. 2007-09-17
Sakkunnig : Peter Melz, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Johan Almenberg, fr.o.m. 2009-02-24
Expert : Rickard Andersson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Richard Arvidsson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Niklas Ekstrand, fr.o.m. 2008-11-12
Expert : Michael Erliksson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Brita Löfgren Lewin, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Mikael Lindman, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Karin Mattsson Weijber, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Malin Nilsson, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Maria Lundqvist Norlin, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Susanne Reuterswärd, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Johan Sandberg, fr.o.m. 2008-04-15
Expert : Lena Sellgren Dahl, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-04-15
Expert : Torbjörn Spector, fr.o.m. 2007-09-17
Expert : Ingmari Öhman, fr.o.m. 2007-09-17
Sekreterare : Gunilla Landmark, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2009-07-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:65 Moderniserade skatteregler för ideell sektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om revisorer och revision, genomförande av EG-direktiv m.m. (Ju 2006:11) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om revisorer och revision, genomförande av EG-direktiv m.m. (Ju 2006:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-09-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:96 och dir. 2006:128
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:56 Revisionsutskott m.m.: genomförande av 2006 års revisorsdirektiv (delbetänkande)
SOU 2008:32 Avskaffande av revisionsplikten för små företag
SOU 2008:79 Revisorers skadeståndsansvar
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Svensson, justitieråd, fr.o.m. 2007-01-09 t.o.m. 2008-09-30
Sakkunnig : Jacob Aspegren, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Sakkunnig : Annica Axén Linderl, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-03 t.o.m. 2008-09-17
Sakkunnig : Niklas Ekstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2007-10-02
Sakkunnig : Lena Hiort av Ornäs, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-03-31
Sakkunnig : Gabriella Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Sakkunnig : Stefan Pärlhem, ämnesråd, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-04-27
Sakkunnig : Robert Wälikangas, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Gunvor Andersson, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Karin Berggren, jur.kand., fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Carina Bergman Marcus, director legal counsel, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Urban Bjergert, rättslig expert redovisning, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-04-02
Expert : Dan Brännström, generalsekreterare, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Carl-Gustaf Burén, civilekonom, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Annette Dahlberg, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-04-02
Expert : Fredrik Dahlberg, auktorierad redovisningskonsult, fr.o.m. 2007-03-13 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Lena Dahlgren, auktoriserad redovisningskonsult, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2007-03-12
Expert : Adam Diamant, juris doktor, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Eva Ekström, biträdande avdelningschef, fr.o.m. 2007-04-25 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Lennart Francke, bankdirektör, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Nicklas Grip, bankdirektör, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Eskil Henriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2008-04-03 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Katarina Holmberg, verksjurist, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Expert : Per Nordström, chefsjurist, fr.o.m. 2007-02-06 t.o.m. 2008-09-17
Ove Folkpartiet Jansson, liberalerna, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Alf Miljöpartiet Karlsson, de gröna, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Johan Socialdemokraterna Löfstrand, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Thomas Vänsterpartiet Magnusson, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Mikael Kristdemokraterna Oscarsson, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Lennart Centerpartiet Pettersson, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Maria Moderata Plass, samlingspartiet, fr.o.m. 2007-10-23 t.o.m. 2008-09-17
Sekreterare : Helene Agélii, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-09-30
Sekreterare : Henrik Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-10-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman