Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ylva Hambraeus Björling

Sök kontaktuppgifter till Ylva Hambraeus Björling på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ylva Hambraeus Björling

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ylva Hambraeus Björling medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om Åtgärder vid allvarliga krissituationer (S 2011:14) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om Åtgärder vid allvarliga krissituationer (S 2011:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:121 och dir. 2013:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:54 Tillgång till läkemedel och sjukvårdsmateriel vid allvarliga händelser och kriser
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Andersson, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Elin Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-11-30
Sakkunnig : Carolina Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-12-11
Sakkunnig : Markus Martinelle, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-12
Sakkunnig : Anne Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Angela Öst, ämnesråd, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-01-27
Sakkunnig : Pia Övelius, ämnesråd, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Carina Björk, beredskapsstrateg, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Gunnel Bridell, chef, fr.o.m. 2013-04-01
Expert : Anders Brännström, generalmajor, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Taina Bäckström, avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Stefan Carlsson, landshövding, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Bo Claesson, handläggare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Malin Ekelund, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Ulrika Eriksson, handläggare, fr.o.m. 2012-10-01
Expert : Inger Erlandsson, avdelningschef, fr.o.m. 2012-10-01
Expert : Leif Gustavsson, beredskapsdirektör, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Ylva Hambraeus Björling, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-03-31
Expert : Gillis Hammar, socialdirektör, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Annika Hedelin, beredskapschef, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-03-10
Expert : Michael Lindstedt, strategisk rådgivare, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Thord Redman, utredare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Rigmor Thorstensson, avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Karl Wallin, länspolismästare, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Bengt Wittgren, t.f. direktör, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Åke Örtqvist, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2012-10-01
Sekreterare : Susanne Berggren, fr.o.m. 2013-03-14
Sekreterare : Annika Berglöw Hedelin, fr.o.m. 2013-03-11
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2012-03-16 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Ellen Jones, fr.o.m. 2012-11-20
Sekreterare : Johan Kihl, fr.o.m. 2012-03-26 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Cecilia Ljung, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Anders Tegnell, fr.o.m. 2012-11-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Trafikuppgiftsutredningen (Ju 2006:04) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Trafikuppgiftsutredningen (Ju 2006:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:49 och dir. 2007:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:76 Lagring av trafikuppgifter för brottsbekämpning
Medverkande :
Särskild utredare : Gudrun Antemar, generaldirektör, fr.o.m. 2006-05-18 t.o.m. 2007-11-30
Sakkunnig : Per Bergstrand, jurist, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2006-05-23 t.o.m. 2007-11-30
Sakkunnig : Hans Olov Lindblom, dataråd, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Margareta Åberg, kammarrättslagsman, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Carina Axelsson Palmer, kriminalinspektör, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Helene Bergström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Carina Bring Sjögren, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-03-25
Expert : Mattias Broman, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Maria Broms Hagelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-09-04
Expert : Fredrik von Essen, projektledare, fr.o.m. 2007-06-19 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Martin Gynnerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-09-17
Expert : Ylva Hambraeus Björling, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-06-18
Expert : Maria Häll, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-08-16 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Lars-Åke Johansson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Katarina Ringertz, kammaråklagare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Chatrine Rudström, kammaråklagare, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2006-10-31 t.o.m. 2007-08-15
Kurt Säkerhetspolisen Alavaara, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Annkatrin Tullverket Hübinette, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Mikael Konkurrensverket Ingemarsson, fr.o.m. 2007-01-17 t.o.m. 2007-11-07
Adrienne Konkurrensverket de Jounge, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-01-17
Bodil Miljöpartiet Ceballos, de gröna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Kenneth Forslund, G Socialdemokraterna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Björn Moderata Hamilton, samlingspartiet, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Karin Folkpartiets Karlsbro, liberalerna, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-10-05
Johan Centerpartiet Linander, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Inger Vänsterpartiet Lundgren, fr.o.m. 2007-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Ragnwi Kristdemokraterna Marcelind, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2006-10-31
, Olsson, Rolf Vänsterpartiet (avliden maj 2007), fr.o.m. 2006-06-21
Olle Kristdemokraterna Sandahl, fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2007-11-07
Cecilia Folkpartiet Wigström, liberalerna, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-11-07
Patrik Regerings IT-politiska Fältström, strategigrupp, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
, Grape, Mikael Tele 2 AB, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Fredrik IT-företagen von Essen, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-06-18
Kajsa Svenska Stadsnätsföreningen Hedberg, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
, Helgesson, Fredrik Bredbandsbolagen /B2 Bredband AB, fr.o.m. 2006-10-26 t.o.m. 2007-11-07
Håkan TeliaSonera Sverige Hjelmestam, fr.o.m. 2006-06-21 t.o.m. 2007-11-07
Kurt Erik Sveriges Operatörers Forum Lindqvist, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Richard TDC Song Rebhan, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Staffan Sveriges Wikell, kommuner och landsting, fr.o.m. 2006-08-02 t.o.m. 2007-11-07
Sekreterare : Annacarin Rathsman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:76 Lagring av trafikuppgifter för brottsbekämpning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen avseende ny lagstiftning och myndighetsorganisation inom området för elektronisk kommunikation (N 2001:07) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen avseende ny lagstiftning och myndighetsorganisation inom området för elektronisk kommunikation (N 2001:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:59 Toppdomän för Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Roberth Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2001-07-16 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Gunilla Bradley, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Carin Bratt, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Lena Carlsson, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ann-Marie Engvall, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Åsa Finnström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Arne Granholm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ylva Hamraeus-Björling, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ellen Heldahl, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Peter Holm, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-03-24
Expert : Karin Hovlin, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-09-19
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Magnus Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Henrik Nilsson, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Fredrik Sand, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Peter Schierbeck, verksjurist, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Pernilla Skantze, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2002-09-01
Expert : Kjell Skoglund, projektledare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Yvonne Stein, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Jan Stålhandske, fr.o.m. 2002-03-25 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Lars Trägård, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Maria Ulfvensjö, avdeningsråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Hans Öjemark, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Sekreterare : Patrik Håkansson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-11
Sekreterare : Lena Hägglöf, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-07-31
Sekreterare : Monica Nebelius, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2002-07-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:60 Lag om elektronisk kommunikation [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:109 Myndighetsfrågor m.m. [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:59 Toppdomän för Sverige [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman