Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om marknadskontrollens framtida organisation och finansiering (UD 2003:01)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om marknadskontrollens framtida organisation och finansiering (UD 2003:01) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 9 ♂ 5 ) :

Hans-Eric Holmqvist  []  ( Särskild utredare )
Lena van Aarem  []  ( Sakkunnig )
Bo Barrefelt  []  ( Sakkunnig )
Ulrica Dyrke  []  ( Sakkunnig )
Anders Dölling  []  ( Sakkunnig )
Axel Edling  []  ( Sakkunnig )
Andrea Femrell  []  ( Sakkunnig )
Nils-Gunnar Forsberg  []  ( Sakkunnig )
Mona Nykvist  []  ( Sakkunnig )
Nina Stubbe  []  ( Sakkunnig )
Maria Velasco  []  ( Sakkunnig )
Kerstin Wennerstrand  []  ( Sakkunnig )
Helena Johansson  []  ( Sekreterare )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om marknadskontrollens framtida organisation och finansiering (UD 2003:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:34 och dir. 2004:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Lena van Aarem, jurist, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Bo Barrefelt, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Anders Dölling, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Axel Edling, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Andrea Femrell, sakkunnig, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Nils-Gunnar Forsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Astrid Nensen Uggla, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Mona Nykvist, utredare, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Nina Stubbe, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Maria Velasco, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-09-24
Sakkunnig : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Helena Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman