Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mona Nykvist

Sök kontaktuppgifter till Mona Nykvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mona Nykvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mona Nykvist medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen av tillsynen inom socialförsäkringsområdet (S 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen av tillsynen inom socialförsäkringsområdet (S 2007:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:24 och dir. 2007:141
Upppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:10 21+1->2 En ny myndighet för tillsyn och effektivitetsgranskning av socialförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 2007-03-01
Sakkunnig : Magnus Gunnarsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-26
Sakkunnig : Jonas Jarefors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-26
Sakkunnig : Torkel Nyman, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Stig Jansson, lagman, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Anna Jadenius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Anna Karlgren, direktör, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Åsa-Marie Linderö, handläggare, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Eva Nordqvist, chefsjurist, fr.o.m. 2007-12-13
Expert : Mona Nykvist, utredare, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Stig Orustfjord, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2007-04-26 t.o.m. 2007-12-12
Expert : Uno Ströberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2007-04-26
Sekreterare : Carl-Göran Högås, fr.o.m. 2007-10-15
Sekreterare : Lena Schelin, fr.o.m. 2007-03-26
Bitr. sekreterare : Hanna Mellin, fr.o.m. 2007-08-14 t.o.m. 2007-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om marknadskontrollens framtida organisation och finansiering (UD 2003:01) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om marknadskontrollens framtida organisation och finansiering (UD 2003:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:34 och dir. 2004:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Lena van Aarem, jurist, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Bo Barrefelt, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Anders Dölling, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Axel Edling, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Andrea Femrell, sakkunnig, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Nils-Gunnar Forsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Astrid Nensen Uggla, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Mona Nykvist, utredare, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Nina Stubbe, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Maria Velasco, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-09-24
Sakkunnig : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Helena Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2003:34 Översyn av marknadskontrollens framtida organisation och finansiering

Dir. 2004:2

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:57 Tillsyn för säkra varor och öppna marknader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av Finansinspektionens roll och resursbehov (Fi 2002:08) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av Finansinspektionens roll och resursbehov(Fi 2002:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-07-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:94
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:22 Framtida finansiell tillsyn
Medverkande :
Särskild utredare : Ingrid Bonde, fr.o.m. 2002-07-11 t.o.m. 2003-03-03
Sakkunnig : Lars Hörngren, fr.o.m. 2002-07-11 t.o.m. 2003-03-03
Sakkunnig : Kerstin af Jochnick, fr.o.m. 2002-07-11 t.o.m. 2003-03-03
Sakkunnig : Staffan Viotti, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Anders Bengtsson, fr.o.m. 2002-07-11 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Charlotta Carlberg, fr.o.m. 2002-07-11 t.o.m. 2002-11-11
Expert : Christer Lefrell, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Mona Nykvist, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Stefan Pärlhem, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Liso Sergo, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-03
Sekreterare : Hans Bäckström, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2003-03-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:22 Framtida finansiell tillsyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman