Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Nils-Gunnar Forsberg

Sök kontaktuppgifter till Nils-Gunnar Forsberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Nils-Gunnar Forsberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Nils-Gunnar Forsberg medverkat i ( 4 st. ):

IT-standardiseringsutredningen (N 2006:05) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
IT-standardiseringsutredningen (N 2006:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:36 och dir. 2006:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:47 Den osynliga infrastrukturen - om förbättrad samordning av offentlig IT-standardisering
SOU 2007:83 Standarder och tillväxt: en kommenterad forskningsöversikt. Standards and growth: a research review.
Medverkande :
Särskild utredare : Arne Granholm, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Sakkunnig : Nils-Gunnar Forsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-10-30
Expert : Rolf Atterling, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Bo Bergner, direktör, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Torbjörn Cederholm, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Karin Edin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Johanna Elmstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Magnus Enzell, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Sven Fischer, senior manager, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Ann Hedberg Balkå, sektionschef, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Marianne Leckström, civilingenjör, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Margareta Lindquist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Nicklas Lundblad, stabschef, fr.o.m. 2006-11-12 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Christine Simon, handläggare, fr.o.m. 2006-11-12 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Clas Thorén, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Leif Trogen, avdelningschef, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Kerstin Wiss Holmdahl, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-12-11 t.o.m. 2007-06-30
Sekreterare : Anders Hektor, fr.o.m. 2006-08-15 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Lena Hägglöf, fr.o.m. 2006-05-08
Sekreterare : Carl-Öije Segerlund, fr.o.m. 2006-05-15 t.o.m. 2006-05-31
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2007-03-05 t.o.m. 2007-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om marknadskontrollens framtida organisation och finansiering (UD 2003:01) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om marknadskontrollens framtida organisation och finansiering (UD 2003:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:34 och dir. 2004:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Lena van Aarem, jurist, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Bo Barrefelt, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Anders Dölling, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Axel Edling, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Andrea Femrell, sakkunnig, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Nils-Gunnar Forsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Astrid Nensen Uggla, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Mona Nykvist, utredare, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Nina Stubbe, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Maria Velasco, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-09-24
Sakkunnig : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Helena Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2003:34 Översyn av marknadskontrollens framtida organisation och finansiering

Dir. 2004:2

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:57 Tillsyn för säkra varor och öppna marknader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
PBL-kommittén (M 2002:05) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
PBL-kommittén (M 2002:05)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:97, dir. 2003:172, dir. 2004:150 och 2005:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:70 Miljöbedömningar avseende vissa planer och program
SOU 2004:40 Kortare instanskedja och ökad samordning - Alternativ för plan- och bygglagens prövningsorganisation
SOU 2005:77 Får jag lov? Om planering del 1 och del 2 och byggande
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-06-28
Ledamot : Inga Berggren, hushållslärare/f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Joakim Bergström, pressekreterare, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Agneta Börjesson, planeringschef, fr.o.m. 2003-03-12
Ledamot : Hans Ekström, kommunalråd, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Gudrun Lindvall, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13 t.o.m. 2003-03-11
Ledamot : Åke Sandström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Lilian Virgin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Sakkunnig : Fredrik Damgren, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-09-13
Expert : Camilla Adolfsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Per Arne Andreasson, länsråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Elisabeth Bodin, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-07
Expert : Nils Gunnar Forsberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Eva Gyllensvärd, länsarkitekt, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Reigun Thune Hedström, arkitekt, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Stellan Hermanson, överlantmätare, fr.o.m. 2004-02-19 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Åsa Holmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Jimmy Järvenpää, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2005-02-06
Expert : Christina Leideman, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-03
Expert : Heléne Lövung, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Karin Nordström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Germund Persson, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-14 t.o.m. 2003-05-30
Expert : Hans Petersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Annika von Schéele, divisonschef, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Leifh Stenholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-09-15
Expert : Erik Thornström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Ulf Troedson, divisonschef, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-16
Expert : Erik Westman, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-03
Expert : Jacob Wichmann, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-14
Expert : Mats Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-01-13
Sakkunnig : Fredrik Damgren, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-09-13
Huvudsekreterare : Susanne Bagge, fr.o.m. 2002-11-06 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Björn Liljeros, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-06-13
Sekreterare : Micaela Schulman, fr.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Paula Sköld, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Kjell Sundström, arkitekt, fr.o.m. 2003-05-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 1996:09) om miljöhänsyn i det svenska standardiseringsarbetet [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (N 1996:09) om miljöhänsyn i det svenska standardiseringsarbetet
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:93.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:173 Miljöhänsyn i standarder. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Hans Andersson, civilingenjör, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Olle Blidholm, chefskonsult, fr.o.m. 1997-06-12 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Ulla Britta Fallenius, direktör, fr.o.m. 1997-06-12 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Nils-Gunnar Forsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-12 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Inger Norstedt, programchef, fr.o.m. 1997-06-12 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Charlotte Nyberg, ekonom, fr.o.m. 1997-06-12 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Margareta Persson, civilingenjör, fr.o.m. 1997-06-12 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Sven-Olof Ryding, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-06-12 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Rune Sirvell, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-06-12 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Helene Wintzell, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-06-12 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Gunnar Ekedahl, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:173 Miljöhänsyn i standarder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman