Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Hans-Eric Holmqvist

Sök kontaktuppgifter till Hans-Eric Holmqvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Hans-Eric Holmqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Hans-Eric Holmqvist medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om effektiv styrning av nationella digitala tjänster i en samverkande förvaltning (N 2016:01) [ Avslutad 2018 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om effektiv styrning av nationella digitala tjänster i en samverkande förvaltning (N 2016:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-05-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:39 och dir. 2016:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:23 digitalforvaltning.nu
2017:114 reboot - omstart för den digitala förvaltningen
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, fr.o.m. 2016-05-19 t.o.m. 2018-01-10
Expert : Karina Aldén, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Marcus Bill, fr.o.m. 2017-02-10
Expert : Emma Bohman, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Lena Carlsson, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Lena Carlsson, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Veronica Eckerby, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Eva Ekenberg, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Anna Forss, fr.o.m. 2016-10-24 t.o.m. 2017-02-09
Expert : Ulrica Gani, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Anders Granström, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Peter Göransson, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Anneli Hagdahl, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Gabriella Jansson, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Gustaf Johnssén, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Anna Kelly, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Eva Lindblom, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Eva Lundbäck, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Peter Mannerhagen, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Per Mosseby, fr.o.m. 2016-10-24 t.o.m. 2017-04-30
Expert : Valter Nordh, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Björn Scharin, fr.o.m. 2017-02-10
Expert : Peder Sjölander, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Åke Strandberg, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Magnus Wallström, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Lena Warstrand, fr.o.m. 2016-10-24 t.o.m. 2017-11-26
Expert : Åsa Zetterberg, fr.o.m. 2017-05-01
Expert : Carl Önne, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Mikael Österlund, fr.o.m. 2016-10-24
Huvudsekreterare : Christine Annemalm, fr.o.m. 2016-07-01 t.o.m. 2018-01-19
Sekreterare : Sofia Larsdotter Carlsson, fr.o.m. 2016-06-12 t.o.m. 2018-01-10
Sekreterare : Michiko Muto, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-01-10
Sekreterare : Hanna Nilo, fr.o.m. 2016-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om inrättande av Upphandlingsmyndigheten (S 2014:19) [ Avslutad 2015 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om inrättande av Upphandlingsmyndigheten (S 2014:19)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:161
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2015-01-12 t.o.m. 2015-08-31
Sekreterare : Rikard Broman, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2015-08-31
Sekreterare : Mocki Hägg, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2015-09-15
Sekreterare : Leif Klasson, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-08-31
Sekreterare : Per Olov Nützman, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2015-08-31
Sekreterare : Niclas Renck, fr.o.m. 2015-03-01 t.o.m. 2015-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:161 Inrättande av Upphandlingsmyndigheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av myndighetsstrukturen för administrationen av den allmänna ålderspensionen (S 2005:09) [ Avslutad 2006 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om översyn av myndighetstrukturen för administrationen av den allmänna ålderspensionen (S 2005:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:151 och dir. 2006:103
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:111 Ny pension - Ny administration
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, generaldirektör, fr.o.m. 2006-01-01
Sakkunnig : Johan Hellman, avdelningschef, fr.o.m. 2006-03-01
Sakkunnig : Liso Norrman, ämnesråd, fr.o.m. 2006-03-01
Sakkunnig : Ole Settergren, avdelningschef, fr.o.m. 2006-03-01
Sakkunnig : Sture Wallmon, sakkunnig, fr.o.m. 2006-03-01
Sakkunnig : Lena Westin, ämnesråd, fr.o.m. 2006-03-01
Sakkunnig : Mikael Åsell, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-01
Expert : Lila Ericsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-08-01
Expert : Marie Hosinsky, förbundsekonom, fr.o.m. 2006-03-01
Expert : Tomas Forenius, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-01
Expert : Anna Pauloff, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2006-07-31
Sekreterare : Ola Hedin, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Richard Tornberg, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:111 Ny pension – Ny administration [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om marknadskontrollens framtida organisation och finansiering (UD 2003:01) [ Avslutad 2004 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om marknadskontrollens framtida organisation och finansiering (UD 2003:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:34 och dir. 2004:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Lena van Aarem, jurist, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Bo Barrefelt, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Anders Dölling, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Axel Edling, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Andrea Femrell, sakkunnig, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Nils-Gunnar Forsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Astrid Nensen Uggla, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Mona Nykvist, utredare, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Nina Stubbe, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2004-04-30
Sakkunnig : Maria Velasco, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-09-24
Sakkunnig : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Helena Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2003:34 Översyn av marknadskontrollens framtida organisation och finansiering

Dir. 2004:2

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:57 Tillsyn för säkra varor och öppna marknader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen angående socialförsäkringsadministrationen (ANSA) (S 2002:14) [ Avslutad 2003 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen angående socialförsäkringsadministrationen (ANSA)(S 2002:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:166 och dir. 2003:62
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:63 21+1-1, En sammanhållen administration av socialförsäkringen
SOU 2003:106 Försäkringskassan - Den nya myndigheten
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2003-01-13
Sakkunnig : Maud Björnemalm, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Håkan Färm, departementsråd, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Margareta Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Gun-Britt Holmberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Adriana Lender, överdirektör, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-11
Sakkunnig : Sture Wallmon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Jan Andersson, byråchef, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Benny Carlsson, direktör, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Elisabeth Hamilton, direktör, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Per Henriksson, utvecklingschef, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Hans Jacobson, generaldirektör, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Börje Johansson, verksamhetskoordinator, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Jan Lidhard, sakkunnig, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Marianne Lindman, enhetschef, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Göran Lundahl, rådman, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Liso Sergo, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-11
Expert : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-11
Sekreterare : Mocki Hägg, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Niclas Jonson, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Eva Stina Lönngren, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2003-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman