Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om skyddstider för sjukpenninggrundande inkomst (S 2001:09)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om skyddstider för sjukpenninggrundande inkomst (S 2001:09) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 8 ♂ 5 ) :

Anna Hallgren  []  ( Sakkunnig )
Eivy Häggström  []  ( Sakkunnig )
Maria Ljungkvist  []  ( Sakkunnig )
Tim Nordin  []  ( Sakkunnig )
Per Tillander  []  ( Sakkunnig )
Jan Andréasson  []  ( Expert )
Saga Fröjd  []  ( Expert )
Olle Stare  []  ( Expert )
Dina Jacobson  []  ( Sekreterare )
Magnus Pettersson  []  ( Sekreterare )
Anna Märta Stenberg  []  ( Särskild utredare )
Eva Gullfeldt  []  ( Sakkunnig )
Ann Christin Stenberg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om skyddstider för sjukpenninggrundande inkomst (S 2001:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:104 och dir. 2002:118
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:50 Sjukpenninggrundande inkomst - skydd och anpassning
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Märta Stenberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-29
Sakkunnig : Eva Gullfedt, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Anna Hallgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2002-02-18
Sakkunnig : Eivy Häggström, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Maria Ljungkvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Tim Nordin, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : Jan Andréasson, strateg, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : Saga Fröjd, jurist, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : Olle Stare, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : AnChristin Stenberg, försäkringskonsult, fr.o.m. 2002-01-14
Sekreterare : Dina Jacobson, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-06-15
Sekreterare : Magnus Pettersson, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-06-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman