Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Magnus Pettersson

Sök kontaktuppgifter till Magnus Pettersson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Magnus Pettersson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Magnus Pettersson medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om översyn av artskyddsförordningen (M 2020:03) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av artskyddsförordningen (M 2020:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:58
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 14 maj 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Tysklind
Expert : Tove Andersson, advokat, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Helena Andreasson, miljöjurist, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Björn-Axel Beier, handläggare, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Daniel Bengtsson, fågelskyddsansvarig, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Michael Diemer, utredare, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Linda Eriksson, skogsdirektör, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Anne-Li Fiskesjö, miljövårdsdirektör, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Maria Forsberg, universitetslektor, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Camilla Frisch, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-04 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Ida Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-08-03 t.o.m. 2021-01-20
Expert : Anders Grahn, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Staffan Löwhagen, kansliråd, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Emelie Nilsson, sakkunnig, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Rebecca Nordenstam, miljöjurist, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Malin Pettersson, samhällsvetare, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Magnus Pettersson, tillsynsspecialist, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Johan Rehnquist, sakkunnig, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Erik Ronnle, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-01-21 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Linnea Rosenlöf Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Åse Schoultz, senior åklagare, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Anders Sjölund, senior sakkunnig, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Pär-Olof Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Mikael Svensson, miljöanalytiker, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Johan Wallander, miljömålssamordnare, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Expert : Malin Wik, rådman, fr.o.m. 2020-07-06 t.o.m. 2021-05-14
Huvudsekreterare : Christina Olsen Lundh, rådman, fr.o.m. 2020-06-29 t.o.m. 2021-05-14
Sekreterare : Britt Forsén, biolog, fr.o.m. 2020-06-22 t.o.m. 2021-05-14
Sekreterare : Sara Linde, länsstyrelsejurist, fr.o.m. 2020-07-27 t.o.m. 2021-05-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:58 Översyn av artskyddsförordningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

SOU 2021:51
Utredningen om processrätt och stora brottmål (Ju 2016:10) [ Avslutad 2019 ]
Utredningen om processrätt och stora brottmål (Ju 2016:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-04-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:31, dir. 2017:109 och dir. 2019:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:7 Straffprocessens ramar och domstolens beslutsunderlag i brottmål - en bättre hantering av stora mål
SOU 2017:98 Tidiga förhör - nya bevisregler i brottmål
SOU 2019:38 Stora brottmål - nya processrättsliga verktyg
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Wersäll, riksmarskalk, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Jonas Almström, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Sören Angbo, förundersökningsledare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Jerker Asplund, kammaråklagare, fr.o.m. 2019-01-15 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Catarina Barketorp, lagman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bo Birgerson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Dan Boija, kommissarie, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Johan Eriksson, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Emilia Freij, jurist, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Eva Grandestedt, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-01-14
Ledamot : Leif Gustafson, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Nils Karlberg, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Ulla Karlbrink, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lars Lindman, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bo Lundqvist, förundersökningsledare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Carl Mellberg, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Ted Murelius, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bob Nilsson Hjorth, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-03-05
Ledamot : Jenny Olovsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Thomas Olsson, advokat, fr.o.m. 2018-05-09 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Magnus Pettersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Karin Sandahl, kanslichef, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Anne Sjöblom, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Hans Strandberg, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lennart Strinäs, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lotta Sundström, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Martin Tidén, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-01-14
Ledamot : Marie Tjäder, kommissarie, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Maria Wass, inspektör, fr.o.m. 2018-12-04 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Stina Westman, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Linda Billung, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-06 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Anna Broman Olasdotter, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-01-15
Expert : Katarina Johansson Welin, överåklagare, fr.o.m. 2017-12-06 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Tora Holst, chefsåklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-12-07
Expert : Gina Kezovska, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Sofie Lundin, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Tomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Annika Rojas Wiberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-04-26 t.o.m. 2019-07-09
Expert : David Shannon, enhetsråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Ola Stoltz, sektionschef, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Fredrik Ungerfält, advokat, fr.o.m. 2017-12-20 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Niklas Wågnert, hovrättsråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Sören Angbo, förundersökningsledare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Catarina Barketorp, lagman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Bo Birgerson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Dan Boija, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Emilia Freij, jurist, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Björn Frithiof, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lennart Gollard, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Eva Granstedt-Kinell, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Nils Karlberg, rådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Per Lidehäll, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lars Lindman, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Ulrika Lindsö, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Carl Mellberg, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Bob Nilsson Hjort, vice ordförande, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Jenny Olovsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Magnus Pettersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Karin Sandahl, rådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Anne Sjöblom, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lennart Strinäs, chefsrådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lotta Sundström, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Martin Tidén, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Marie Tjäder, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Maria Wass, gruppchef, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Stina Westman, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Sekreterare : Eva Bloch, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om skyddstider för sjukpenninggrundande inkomst (S 2001:09) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om skyddstider för sjukpenninggrundande inkomst (S 2001:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:104 och dir. 2002:118
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:50 Sjukpenninggrundande inkomst - skydd och anpassning
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Märta Stenberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-29
Sakkunnig : Eva Gullfedt, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Anna Hallgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2002-02-18
Sakkunnig : Eivy Häggström, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Maria Ljungkvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Tim Nordin, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : Jan Andréasson, strateg, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : Saga Fröjd, jurist, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : Olle Stare, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-01-14
Expert : AnChristin Stenberg, försäkringskonsult, fr.o.m. 2002-01-14
Sekreterare : Dina Jacobson, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-06-15
Sekreterare : Magnus Pettersson, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:50 Sjukpenninggrundande inkomst – skydd och anpassning [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman