Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Roberth Nordh

Sök kontaktuppgifter till Roberth Nordh på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Roberth Nordh

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Roberth Nordh medverkat i ( 4 st. ):

Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (Ju 2004:07) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (Ju 2004:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:102
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:46 Jakten på makten - Underlag för presentation av kartläggningen om trakasserier, hot och våld mot förtroendevalda - I mediernas våld? En antologi från kommittén om hot och våld mot förtroendevalda
Medverkande :
Ordförande : Berit Högman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-07-29 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Ingrid Amren, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Erik Carlsson, studerande, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Stig Davidsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Marita Engström, socionom, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : John Glas, landstingsledamot i Haninge, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Lena Ludvigsson, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Ola Nilsson, funktionär, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Carl-Axel Roslund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Birgitta Södertun, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Lars Wegendahl, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Sara Deltér, utredare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Kerstin Hardenstedt, projektledare (avliden), fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Katarina Sundberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-04-12 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Gunnar Adell, bitr. överåklagare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Astrid Eklund, chefsåklagare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Martina Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-04-11
Expert : Bo Hägglund, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Therese Naess, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Roberth Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Martin Valfridsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Daniel Vesterhav, utredare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Agneta Blom, universitetslektor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Monica Nebelius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-10-06 t.o.m. 2006-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:102 Hot och våld mot förtroendevalda

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:46 Jakten på makten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen avseende ny lagstiftning och myndighetsorganisation inom området för elektronisk kommunikation (N 2001:07) [ Avslutad 2003 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen avseende ny lagstiftning och myndighetsorganisation inom området för elektronisk kommunikation (N 2001:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:59 Toppdomän för Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Roberth Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2001-07-16 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Gunilla Bradley, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Carin Bratt, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Lena Carlsson, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ann-Marie Engvall, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Åsa Finnström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Arne Granholm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ylva Hamraeus-Björling, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ellen Heldahl, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Peter Holm, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-03-24
Expert : Karin Hovlin, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-09-19
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Magnus Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Henrik Nilsson, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Fredrik Sand, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Peter Schierbeck, verksjurist, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Pernilla Skantze, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2002-09-01
Expert : Kjell Skoglund, projektledare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Yvonne Stein, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Jan Stålhandske, fr.o.m. 2002-03-25 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Lars Trägård, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Maria Ulfvensjö, avdeningsråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Hans Öjemark, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Sekreterare : Patrik Håkansson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-11
Sekreterare : Lena Hägglöf, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-07-31
Sekreterare : Monica Nebelius, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2002-07-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:60 Lag om elektronisk kommunikation [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:109 Myndighetsfrågor m.m. [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:59 Toppdomän för Sverige [ pdf |Paragraftecken ]
Radio- och TV-lagsutredningen (Ku 2000:01) [ Avslutad 2006 ] [ Särskild utredare ]
Radio- och TV-lagsutredningen (Ku 2000:01)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:43, dir. 2001:11, dir. 2003:30, dir. 2003:100, dir. 2003:121, dir. 2004:69, dir. 2004:131, dir. 2005:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:84 Skydd av barn mot olämpligt programinnehåll i TV, delbetänkande
SOU 2003:62 Reklamtid i TV, delbetänkande
SOU 2003:109 Must carry, delbetänkande
SOU 2004:39 Nytt regelverk för marksänd digital-TV. delbetänkande
SOU 2005:62 Anpassning av radio- och TV-lagen till den digitala tekniken
SOU 2006:51 Tillgänglighet, mobil TV samt vissa andra radio- och TV-rättsliga frågor - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Lavén, hovrättslagman, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-11-28
Särskild utredare : Robert Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Tarja Birkoff, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2001-06-25
Expert : Gunilla Carle, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Helena Forsaeus, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Maisoun Jabali, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Magnus Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Greger Lindberg, direktör, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Cecilia Renfors, direktör, fr.o.m. 2003-06-03 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Peter Schierbeck, chefsjurist, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Eva Selin, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2004-02-14
Expert : Jerker Stattin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Helen Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Karin Wistrand, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Fredrik Johnsson, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Katarina Kölfors, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Catharina Månsson, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-08-01 t.o.m. 2006-05-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Grupptalanutredningen (Ju 1991:04) [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Grupptalanutredningen (Ju 1991:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1991:59.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval 040/35 58 70 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1994:151 Grupprättegång, del A, B och C Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Per Henrik Lindblom, professor, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Ulf Bjällås, hovrättsråd, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Göran Dolk, advokat, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Lars Eklycke, hovrättslagman, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Annika Gustafsson, förbundsjurist, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Håkan Lavén, byråchef, fr.o.m. 1994-01-24 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Gabriel Michanek, jur.dr, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Jan Persson, direktör, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Maria Renmyr, byråchef, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Thomas Utterström, överdirektör, t.o.m. 1995-01-31
Sekreterare : Robert Nordh, hovrättsassessor, t.o.m. 1995-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1991:59 Grupptalan vid svenska domstolar

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:151 Grupprättegång – Del A-C [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman