Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Maria Wennerberg

Sök kontaktuppgifter till Maria Wennerberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Maria Wennerberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maria Wennerberg medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen (In 1997:09) om minskad statlig reglering av och effektivare tillsyn över kommunal verksamhet [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (In 1997:09) om minskad statlig reglering av och effektivare tillsyn över kommunal verksamhet
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Medverkande :
Ulf Lönnqvist, landshövding, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Håkan Torngren, sektionschef, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Erik Trillkott, direktör, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-27 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Marcus Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Ingrid Bengtsson, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Kerstin Cederlöf, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Ulrica Gradin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Jon Kahn, departementsråd, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Mårten Lagergren, departementsråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Sten Ljungdal, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Bo Malmqvist, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Per Sedigh, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Catharina Staaf, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1997-10-28
Expert : Maria Wennerberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-05-26
Expert : Ann-Jeanette von, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Christer Åström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Huvudsekreterare : Leif Lundberg, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Sekreterare : Ulf S. Andersson, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Mattias Ludvigsson, fr.o.m. 1997-09-22 t.o.m. 1998-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:105 Minska regleringen av kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Fö 1995:05) om totalförsvarspliktigas sociala och ekonomiska situation m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 1995:05) om totalförsvarspliktigas sociala och ekonomiska situation m.m.
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:61.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:118 Totalförsvarspliktiga m 95, en utvärdering av de totalförsvarspliktigas medinflytande och av deras sociala och ekonomiska situation under grundutbildningen
SOU 1996:18 Totalförsvarspliktiga m 95, förslag om jobb/studier efter muck, bostadsbidrag, dagpenning, försäkringar. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sture Ericson, fr.o.m. 1995-05-01
Sakkunnig : Björn Janson, kansliråd, fr.o.m. 1995-06-12
Expert : Mathias Bohman, ledamot av Civilpliktsrådet, fr.o.m. 1995-08-24
Expert : Ingela Holmberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-12
Expert : Ronnie Nilsson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1995-06-12
Expert : Joacim Olsson, ordförande för Värnpliktsrådet, fr.o.m. 1995-06-12
Expert : Gösta Sandgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-06-12 t.o.m. 1995-08-23
Expert : Lena Schröder, forskare, fr.o.m. 1995-06-12
Expert : Marianne Waller, överdirektör, fr.o.m. 1995-06-12
Expert : Maria Wennerberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-12
Sekreterare : Jonas Hjelm, fr.o.m. 1995-05-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredning (Fö 1991:04) om lednings- och myndighetsorganisationen för försvaret (LEMO) [ Avslutad 1993 ]
Utredning (Fö 1991:04) om lednings- och myndighets- organisationen för försvaret (LEMO)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1991:44.
Utredningen har avgett :
SOU 1991:112 Försvarsmaktens ledning
SOU 1992:85 Förvaltning av försvarsfastigheter
SOU 1992:101 Försvarsmaktens hälso- och sjukvård
SOU 1992:105 Administrativt stöd till Försvarsmakten
SOU 1992:106 Civilbefälhavarna
SOU 1993:42 Försvarets högskolor
SOU 1993:95 Ansvars- och uppgiftsfördelningen inom det civila försvaret Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Gunnar Nordbeck, generaldirektör
Expert : Ulf Broström, byråchef, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1993-01-31
Expert : Ann-Louise Eksborg, rättschef, fr.o.m. 1992-05-04
Expert : Göran Forssén, avdelningschef, fr.o.m. 1992-02-17
Expert : Bernt Hagberg, kommendörkapten, fr.o.m. 1992-11-11
Expert : Karl-Erik Hagström, huvudavdelningschef, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : , Hall, Rune överste av 1. gr, fr.o.m. 1992-11-11
Expert : Rolf Holmquist, expeditionschef och rättschef, t.o.m. 1992-05-03
Expert : Lars-Olof Jansson, direktör, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : Johan Kihl, överste, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : Jan Landahl, departementsråd, fr.o.m. 1993-03-15
Expert : Krister Larsson, generalmajor, fr.o.m. 1993-02-15
Expert : Roland Nilsson, avdelningschef, fr.o.m. 1992-02-17
Expert : Peter Nordbeck, konteramiral, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : Dan Ohlsson, departementsråd
Expert : Bo Riddarström, departementsråd, t.o.m. 1993-03-14
Expert : Marianne Robinson, krigsråd, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : , Rosén, Björn överste 1. gr, fr.o.m. 1992-02-17
Expert : Frank Rosenius, kommendör, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : Göran Stütz, förste forskare, fr.o.m. 1993-02-01
Expert : , Warren, Jan överste av 1. graden, fr.o.m. 1992-11-11
Expert : Christina ADB-direktör Winblad, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Expert : Björn Zetterström, generalläkare, fr.o.m. 1992-02-17 t.o.m. 1992-11-10
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, rationaliseringschef
Håkan Borgström, avdelningsdirektör, t.o.m. 1992-11-10
Ulf Broström, byråchef, fr.o.m. 1993-02-01
Jan Hyllander, departementssekreterare, t.o.m. 1992-11-10
Maria Wennerberg, departementssekreterare, t.o.m. 1992-11-10
Åke Carnerö, led. av riksdagen/kds, fr.o.m. 1992-04-15
Kerstin Ekman, f.d. led. av riksdagen/fp
Robert Jousma, led. av riksdagen/nyd
Sven Lundberg, led. av riksdagen/s
Stig Nyman, landstingsråd/kds, t.o.m. 1992-04-14
Sven-Olof Petersson, led. av riksdagen/c
Björn Samuelson, led. av riksdagen/v
Lars Tobisson, led. av riksdagen/m
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman