Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén om pedagogisk verksamhet för barn och ungdom 6–16 år (U 1996:04)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén om pedagogisk verksamhet för barn och ungdom 6–16 år (U 1996:04) [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 14 ♂ 11 ) :

Ulf P. Lundgren  []  ( Ordförande )
Bengt-Erik Andersson  []  ( Ledamot )
Ann-Marie Begler  []  ( Ledamot )
Gunilla Dahlberg  []  ( Ledamot )
Birgitta Kennedy  []  ( Ledamot )
Ingrid Pramling  []  ( Ledamot )
Dick Samuelsson  []  ( Ledamot )
Göte Apelberg  []  ( Sakkunnig )
Lars Borg  []  ( Sakkunnig )
Barbara Martin  []  ( Sakkunnig )
Daniel Bäckman  []  ( Expert )
Louise Fernstedt  []  ( Expert )
Lars Svensson  []  ( Expert )
Gunnar Goude  []  ( Expert )
Hardy Hedman  []  ( Expert )
Cathrine Håkansson  []  ( Expert )
Tomas Högström  []  ( Expert )
Eva Johansson  []  ( Expert )
Chris Nilson  []  ( Expert )
Torbjörn Pettersson  []  ( Expert )
Margareta Nuder  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén om pedagogisk verksamhet för barn och ungdom 6-16 år (U 1996:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:61 och dir. 1997:30.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:21 Växa i lärande - Förslag till läroplan för barn och unga 6-16 år
SOU 1997:157 Att erövra omvärlden. Förslag till läroplan för förskolan Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Bengt-Erik Andersson, professor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Gunilla Dahlberg, bitr. professor, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Birgitta Kennedy, förskollärare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Ingrid Pramling, professor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Dick Samuelsson, utbildningschef, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Göte Apelberg, chefsjurist, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Lars Borg, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Barbara Martin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Gunnar Goude, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Hardy Hedman, redaktör /kd, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Cathrine Håkansson, förbundssekreterare /c, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Tomas Högström, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Eva Johansson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Chris Nilson, områdesföreståndare /v, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Torbjörn Pettersson, partisekreterare /fp, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Sekreterare : Margareta Nuder, socionom, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-11-16
Berit Jigvall, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-11-30
Ing-Britt Melin, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-11-30
Sigbrit Wollbrand, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-30
Eva-Britt Östblom, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-11-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman