: : :

Medverkande i utredning : Gunilla Dahlberg

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Gunilla Dahlberg

Utredning som Gunilla Dahlberg medverkat i:

Kommittén om pedagogisk verksamhet för barn och ungdom 6–16 år (U 1996:04) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]

Kommittén om pedagogisk verksamhet för barn och ungdom 6-16 år (U 1996:04)


Beteckning : U 1996:04
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-06
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1996:61 och dir. 1997:30.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Lundgren, Ulf P., fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Andersson, Bengt-Erik, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Begler, Ann-Marie, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Dahlberg, Gunilla, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Kennedy, Birgitta, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Pramling, Ingrid, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Samuelsson, Dick, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Apelberg, Göte, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Borg, Lars, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Martin, Barbara, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Bäckman, Daniel, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Fernstedt, Louise, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Svensson, Lars, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Goude, Gunnar, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Hedman, Hardy, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Håkansson, Cathrine, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Högström, Tomas, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Johansson, Eva, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Nilson, Chris, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Pettersson, Torbjörn, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Sekreterare : Nuder, Margareta, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-11-16
Jigvall, Berit, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-11-30
Melin, Ing-Britt, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-11-30
Wollbrand, Sigbrit, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-30
Östblom, Eva-Britt, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-11-30

Rapporter

SOU 1997:21Växa i lärande – Förslag till
läroplan för barn och unga 6-16 år
SOU 1997:157Att erövra omvärlden. Förslag
till läroplan för förskolan
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1996:61
Dir. 1997:30

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman