Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Trafikbeskattningsutredningen (Fi 1996:11)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Trafikbeskattningsutredningen (Fi 1996:11) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 5 ♂ 10 ) :

Lennart Grufberg  []  ( Särskild utredare )
Christer Agerback  []  ( Sakkunnig )
Anders Kristoffersson  []  ( Sakkunnig )
Mats Sjöstrand  []  ( Sakkunnig )
Niklas Andersson  []  ( Expert )
Mats Ekenger  []  ( Expert )
Sara Emanuelsson  []  ( Expert )
Per-Ove Engelbrecht  []  ( Expert )
Elisabeth Hallstedt  []  ( Expert )
Åsa Johannesson  []  ( Expert )
Jan Larsson  []  ( Expert )
Gunilla Näsman  []  ( Expert )
Ira Thilén  []  ( Expert )
Per Eskilsson  []  ( Sekreterare )
Carl Gustav Fernlund  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Trafikbeskattningsutredningen (Fi 1996:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-04-25
Direktiv för se dir. 1996:37 och dir. 1998:7.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:126 Bilen, miljön och säkerheten - delbetänkande
SOU 1999:62 Bilen, miljön och säkerheten - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Grufberg, ordförande i Revisorsnämnden, fr.o.m. 1996-10-07
Sakkunnig : Christer Agerback, fr.o.m. 1998-03-15
Sakkunnig : Carl-Gustav Fernlund, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-07
Sakkunniga : Anders Kristoffersson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-21
Sakkunnig : Mats Sjöstrand, länsskattechef, fr.o.m. 1996-10-07
Expert : Niklas Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-22 t.o.m. 1997-12-31
Expert : Mats Ekenger, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-10-13
Expert : Sara Emanuelsson, fr.o.m. 1998-09-01
Expert : Per-Ove Engelbrecht, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-10-21
Expert : Elisabeth Hallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-03-14
Expert : Åsa Johannesson, fr.o.m. 1997-08-26
Expert : Jan Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-01
Expert : Gunilla Näsman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-07
Expert : Ira Thilén, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-14
Sekreterare : Per Eskilsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1999-06-16

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman