Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Åsa Johannesson

Sök kontaktuppgifter till Åsa Johannesson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Åsa Johannesson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Åsa Johannesson medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen (N 1999:05) om möjligheterna att utnyttja Kyotoprotokollets flexibla mekanismer i Sverige [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen (N 1999:05) om möjligheterna att utnyttjaKyotoprotokollets flexibla mekanismer i Sverige
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:25 och dir. 2000:22.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:111 Att söka kostnadseffektiva lösningar inom klimatområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Kjell Jansson, generaldirektör, fr.o.m. 1999-05-16 t.o.m. 2000-05-08
Expert : Knut Halvor Alfsen, direktör, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Lars Andersson, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Lars Bergman, professor, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Olle Björk, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Bo Diczfalusy, programområdesansvarig, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Björn Hagman, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Åsa Johannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Torsten Löfgren, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Lars Nelson, koncernchef, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 1999-08-15
Expert : Vassiliki Becky Petsala, enhetschef, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Ulf Silvander, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Charlotta Sörqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Lena Unemo, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Expert : Peter Åsell, direktör, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-04-29
Sekreterare : Anders Carlsson, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-05-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Klimatkommittén (M 1998:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Klimatkommittén (M 1998:06)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-07
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:40.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:23 Förslag till svensk klimatstrategi
Medverkande :
Ordförande : Olof Johansson, riksdagsman, fr.o.m. 1998-07-17 t.o.m. 2000-06-01
Ledamot : Ingela Bendrot, miljöchef, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Sinnika Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Åsa Domeij, agronom, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Berndt Ekholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Dan Ericsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Ronald Eriksson, miljösekreterare, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-08-30
Ledamot : Ingemar Josefsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Christin Nilsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Torbjörn Pettersson, partisekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Åsa Stenberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Karin Stierna, fastighetsingenjör, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1998-12-01
Ledamot : Ivar Virgin, f.d. europaparlamentariker, fr.o.m. 1999-08-31 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunniga : Olle Björk, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-14 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Bert Bolin, professor, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Lars Ekecrantz, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-02-21
Sakkunnig : Cecilia Fegler, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1998-12-01
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-20
Sakkunnig : Maria Gårding-Wärnberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Åsa Johanesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunnig : Erik Kiesow, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 1999-02-07
Sakkunniga : Judith Melin, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-22
Sakkunnig : Lena Unemo, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-12-02 t.o.m. 2000-05-31
Sakkunniga : Bosse Wallin, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 1999-06-13
Expert : Bengt Boström, professor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Runar Brännlund, docent, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Bo Kjellén, miljöambassadör, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Stefan Nyström, enhetschef, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Anders Turesson, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-08 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Staffan Wiedlert, direktör, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2000-05-31
Huvudsekreterare : Kristina Feldhusen, fr.o.m. 1999-01-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Petronella Berg, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Anna-Karin Hjalmarsson, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Patrik Olofsson, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-06-01
Sekreterare : Lena Sandström, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2000-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:23 Förslag till svensk klimatstrategi [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (K 1997:03) med uppdrag att lämna förslag till en lagstiftning för miljöstyrande vägavgifter i tätort [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen (K 1997:03) med uppdrag att lämna förslag till en lagtiftning för miljöstyrande vägavgifter i tätort
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-08-28
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:98.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:169 Miljöstyrande vägavgifter i tätort
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Iacobaeus, lagman, fr.o.m. 1997-08-28 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Petter Classon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-29 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Katarina Elofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-29 t.o.m. 1998-11-08
Expert : Åsa Johannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-29 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ulf Lundin, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-29 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Björn Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-09 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Bengt Skagersjö, sekreterare, fr.o.m. 1997-10-29 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Jan Stålhandske, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-29 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Christina Brockmeyer, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1999-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:98 Miljöstyrande vägavgifter

Trafikbeskattningsutredningen (Fi 1996:11) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Trafikbeskattningsutredningen (Fi 1996:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-04-25
Direktiv för se dir. 1996:37 och dir. 1998:7.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:126 Bilen, miljön och säkerheten - delbetänkande
SOU 1999:62 Bilen, miljön och säkerheten - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Grufberg, ordförande i Revisorsnämnden, fr.o.m. 1996-10-07
Sakkunnig : Christer Agerback, fr.o.m. 1998-03-15
Sakkunnig : Carl-Gustav Fernlund, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-07
Sakkunniga : Anders Kristoffersson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-21
Sakkunnig : Mats Sjöstrand, länsskattechef, fr.o.m. 1996-10-07
Expert : Niklas Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-22 t.o.m. 1997-12-31
Expert : Mats Ekenger, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-10-13
Expert : Sara Emanuelsson, fr.o.m. 1998-09-01
Expert : Per-Ove Engelbrecht, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-10-21
Expert : Elisabeth Hallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-03-14
Expert : Åsa Johannesson, fr.o.m. 1997-08-26
Expert : Jan Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-01
Expert : Gunilla Näsman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-07
Expert : Ira Thilén, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-14
Sekreterare : Per Eskilsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1999-06-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:126 Bilen, miljön och säkerheten [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:62 Bilen, miljön och säkerheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman