Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sara Emanuelsson

Sök kontaktuppgifter till Sara Emanuelsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sara Emanuelsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sara Emanuelsson medverkat i ( 3 st. ):

Vägtrafikskatteutredningen (Fi 2001:08) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Vägtrafikskatteutredningen (Fi 2001:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:12, dir. 2002:26 och dir. 2004:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:64 Vissa vägtrafikskattefrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Valter Nilsson, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Michael Berg, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Sara Emanuelsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-01-14
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Agnes von Gersdorff, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-31
Expert : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Elin Kronqvist, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-02-04
Expert : Jan Larsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Gabriella Loman, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-06-22
Expert : Bengt Magnusson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Larsolov Olsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Hans Pettersson, G, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Christer Rydmell, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Katrin Zimmer, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Hans Öhgren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-02-04
Gösta Centerpartiet Andersson, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lars Miljöpartiet Berggren, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Claes-Göran Socialdemokraterna Brandin, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lennart Folkpartiet Liberalerna Fremling, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Johnny Kristdemokraterna Gylling, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Jan Evert Moderata Samlingspartiet Rådhström, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lisbeth Socialdemokraterna Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Karin Vänsterpartiet Svensson Smith, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Sekreterare : Ewa Hagard Linander, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Henrik Hammar, fr.o.m. 2001-11-19 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Johan Sanner, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:64 Vissa vägtrafikskattefrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:63 Skatt på väg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Godstransportdelegationen (K 1998:06) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Godstransportdelegationen (K 1998:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998
Lokal : Näringsdepartement, 103 33 STOCKHOLM, tel. direkt 08-405 36 82 (sekr.)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:61 Godstransporter för tillväxt - en hållbar strategi
Medverkande :
Ordförande : Bengt Owe Owe Birgersson, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Christer Beijbom, direktör, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Lars Berggrund, avdelningschef, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Bertil Cederholm, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Lena Ericsson, chef, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Lars Hallsten, transportansvarig, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Wilhelm Jansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 2000-10-22
Ledamot : Bengt Johansson, direktör, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Jan Källsson, direktör, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Håkan Larsson, koncernchef, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-05-15
Ledamot : Gunvor Munck-Svensson, direktör, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Freddy Sandahl, verkst. direktör, fr.o.m. 2000-05-16 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Jan Olof Selén, chef, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Björn Sköld, direktör, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Jan Sundling, fr.o.m. 2000-12-06 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Henrik Swahn, utredningschef, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Lännart Södergren, direktör, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Anders Torbrand, utredare, fr.o.m. 2000-10-23 t.o.m. 2001-07-05
Ledamot : Per Wickenberg, avdelningschef, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 1999-06-21
Ledamot : Anders Wärmark, fr.o.m. 2000-12-06 t.o.m. 2001-07-05
Expert : Sara Emanuelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2001-07-05
Expert : Gunnar Fors, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-05-15
Expert : Siv Gustavsson, fr.o.m. 2000-09-15 t.o.m. 2001-07-05
Expert : Lena Rydahl, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-05-15
Expert : Arvid Wallgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-16 t.o.m. 2001-07-05
Expert : Bosse Wallin, departementsråd, fr.o.m. 1998-08-31 t.o.m. 2000-07-31
Expert : Leena Willberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-16 t.o.m. 2001-07-05
Sekreterare : Stefan Back, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2001-07-06
Bitr. sekreterare : Marcus Nordmeyer, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2001-07-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Trafikbeskattningsutredningen (Fi 1996:11) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Trafikbeskattningsutredningen (Fi 1996:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-04-25
Direktiv för se dir. 1996:37 och dir. 1998:7.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:126 Bilen, miljön och säkerheten - delbetänkande
SOU 1999:62 Bilen, miljön och säkerheten - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Grufberg, ordförande i Revisorsnämnden, fr.o.m. 1996-10-07
Sakkunnig : Christer Agerback, fr.o.m. 1998-03-15
Sakkunnig : Carl-Gustav Fernlund, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-07
Sakkunniga : Anders Kristoffersson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-21
Sakkunnig : Mats Sjöstrand, länsskattechef, fr.o.m. 1996-10-07
Expert : Niklas Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-22 t.o.m. 1997-12-31
Expert : Mats Ekenger, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-10-13
Expert : Sara Emanuelsson, fr.o.m. 1998-09-01
Expert : Per-Ove Engelbrecht, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-10-21
Expert : Elisabeth Hallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1998-03-14
Expert : Åsa Johannesson, fr.o.m. 1997-08-26
Expert : Jan Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-01
Expert : Gunilla Näsman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-07
Expert : Ira Thilén, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-14
Sekreterare : Per Eskilsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1999-06-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:126 Bilen, miljön och säkerheten [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:62 Bilen, miljön och säkerheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman