: : :

Ungdomspolitiska kommittén (C 1995:10)

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet (tillsatt av Civildepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Ungdomspolitiska kommittén (C 1995:10) [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet (tillsatt av Civildepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:40 Unga & arbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:71 Politik för unga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 36 st. ♀ 19 ♂ 17 ) :

Åke Gustavsson  []  ( Ordförande )
Sture Nordh  []  ( Ordförande )
Nalin Baksi  []  ( Vice ordförande )
Lage Andréasson  []  ( Ledamot )
Mikael Berglund  []  ( Ledamot )
Elisabeth Brandt  []  ( Ledamot )
Lotta Byqvist  []  ( Ledamot )
Veronica Ekström  []  ( Ledamot )
Fredrik Elmgren  []  ( Ledamot )
Carolina Engman  []  ( Ledamot )
Amanda Grönlund  []  ( Ledamot )
Kristina Hansson  []  ( Ledamot )
Britt-Marie Häggström  []  ( Ledamot )
Thomas Idergard  []  ( Ledamot )
Ingrid Jerneck  []  ( Ledamot )
Staffan Kuylenstierna  []  ( Ledamot )
Leif Linde  []  ( Ledamot )
Annika Nilsson  []  ( Ledamot )
Jesper Strömbäck  []  ( Ledamot )
Kerstin Wigzell  []  ( Ledamot )
Mathias Åström  []  ( Ledamot )
Lars Bryntesson  []  ( Sakkunnig )
Stig-Arne Bäckman  []  ( Sakkunnig )
Ulrika Lindström  []  ( Sakkunnig )
Gunilla Thorgren  []  ( Sakkunnig )
Mats Trondman  []  ( Sakkunnig )
Staffan Eklund  []  ( Expert )
Mari Grahn  []  ( Expert )
Eva Hedman  []  ( Expert )
Sören Kindlund  []  ( Expert )
Eva Lindhé  []  ( Expert )
Leif Svensson  []  ( Expert )
Anna Aspegren  []  ( Sekreterare )
Birger Sjöström  []  ( Sekreterare )
Sonja Hjorth  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Ungdomspolitiska kommittén (C 1995:10)


Beteckning : C 1995:10
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-10
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:154 och dir. 1996:124. Uppdraget är därmed slutfört.
Lokal :
012

Sammansättning


Ordförande : Gustavsson, Åke, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1997-04-30
Ordförande : Nordh, Sture, fr.o.m. 1996-01-18 t.o.m. 1996-03-31
Vice ordförande : Baksi, Nalin, fr.o.m. 1996-01-18 t.o.m. 1996-04-15
Ledamot : Andréasson, Lage, fr.o.m. 1997-02-10 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Berglund, Mikael, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-03
Ledamot : Brandt, Elisabeth, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Byqvist, Lotta, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-06-04
Ledamot : Ekström, Veronica, fr.o.m. 1997-02-10 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Elmgren, Fredrik, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-02-09
Ledamot : Engman, Carolina, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Grönlund, Amanda, fr.o.m. 1996-06-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Hansson, Kristina, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Häggström, Britt-Marie, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Idergard, Thomas, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Jerneck, Ingrid, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-08-31
Ledamot : Kuylenstierna, Staffan, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Linde, Leif, fr.o.m. 1996-12-16 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Nilsson, Annika, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Strömbäck, Jesper, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Wigzell, Kerstin, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Åström, Mathias, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Bryntesson, Lars, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Bäckman, Stig-Arne, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Lindström, Ulrika, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Thorgren, Gunilla, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-04-15
Sakkunnig : Trondman, Mats, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Eklund, Staffan, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Grahn, Mari, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Hedman, Eva, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Hjort, Sonja, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Kindlund, Sören, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Lindhé, Eva, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Svensson, Leif, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Sekreterare : Aspegren, Anna, fr.o.m. 1996-05-24 t.o.m. 1997-05-11
Sekreterare : Sjöström, Birger, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1997-02-28
Sörbom, Adrienne, fr.o.m. 1996-06-17 t.o.m. 1997-02-28

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman