: : :

Medverkande i utredning : Leif Svensson

Sök kontaktuppgifter till Leif Svensson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Leif Svensson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Leif Svensson medverkat i ( 3 st. ):

Sanktionsutredningen (Ju 2009:12) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]

Sanktionsutredningen (Ju 2009:12)


Beteckning : Ju 2009:12
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2011-02-28
Status : Avslutad A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:49
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Heckscher, Sten, fr.o.m. 2009-06-25 t.o.m. 2010-09-30
Sakkunnig : Linna, Katri, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2010-09-30
Sakkunnig : Wetter, Carl, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Blank Törnroos, Pia, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Högberg, Inger, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Lundquist, Håkan, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Martinsson, Fredrik, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Påle-Bartes, Karin, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Roos, Mari-Ann, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Scheutz, Carl, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Svensson, Leif, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Söderberg, Karin, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2010-09-30
Sekreterare : Kölfors, Katarina, fr.o.m. 2009-08-10 t.o.m. 2010-10-17
Sekreterare : Nilsson, Martin, fr.o.m. 2009-08-10 t.o.m. 2010-09-30

Rapporter

SOU 2010:63EU:s direktiv om sanktioner mot arbetsgivare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:49 Genomförande av EG-direktiv om sanktioner mot arbetsgivare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:63 EU:s direktiv om sanktioner mot arbetsgivare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Lärarutredningen – om behörighet och auktorisation (U 2006:07) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]

Lärarutredningen – om behörighet och auktorisation (U 2006:07)


Beteckning : U 2006:07
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-06
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-03-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:31, dir. 2006:140, dir. 2007:117 och dir. 2008:21
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Björkman, Jan, fr.o.m. 2006-03-28 t.o.m. 2006-11-07
Särskild utredare : Ullenhag, Jörgen, fr.o.m. 2006-11-14 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Asp, Camilla, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2007-09-16
Expert : Carlsson Ericsson, Ann, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Elfstadius, Nils-Erik, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2007-09-16
Expert : Fagerlund, Peter, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Gabrielsson, Ann-Britt, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Heister, Jacob, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Larsson, Hans Albin, fr.o.m. 2006-11-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Larsson, Tommy, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Smitt, Myrna, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Svensson, Leif, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Syrén, Peter, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Toftenius, Christer, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Bernerskog, Emma, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2008-06-08
Sekreterare : Heister, Jacob, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-02-23
Sekreterare : Hultgren, Kerstin, fr.o.m. 2006-06-19 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Svensson, Leif, fr.o.m. 2006-07-17 t.o.m. 2008-03-31

Rapporter

SOU 2008:52Legitimation och skärpta behörighetsregler
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:52 Legitimation och skärpta behörighetsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ungdomspolitiska kommittén (C 1995:10) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Ungdomspolitiska kommittén (C 1995:10)


Beteckning : C 1995:10
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-10
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:154 och dir. 1996:124. Uppdraget är därmed slutfört.
Lokal :
012

Sammansättning


Ordförande : Gustavsson, Åke, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1997-04-30
Ordförande : Nordh, Sture, fr.o.m. 1996-01-18 t.o.m. 1996-03-31
Vice ordförande : Baksi, Nalin, fr.o.m. 1996-01-18 t.o.m. 1996-04-15
Ledamot : Andréasson, Lage, fr.o.m. 1997-02-10 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Berglund, Mikael, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-03
Ledamot : Brandt, Elisabeth, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Byqvist, Lotta, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-06-04
Ledamot : Ekström, Veronica, fr.o.m. 1997-02-10 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Elmgren, Fredrik, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-02-09
Ledamot : Engman, Carolina, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Grönlund, Amanda, fr.o.m. 1996-06-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Hansson, Kristina, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Häggström, Britt-Marie, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Idergard, Thomas, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Jerneck, Ingrid, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-08-31
Ledamot : Kuylenstierna, Staffan, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Linde, Leif, fr.o.m. 1996-12-16 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Nilsson, Annika, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Strömbäck, Jesper, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Wigzell, Kerstin, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Åström, Mathias, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Bryntesson, Lars, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Bäckman, Stig-Arne, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Lindström, Ulrika, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Thorgren, Gunilla, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-04-15
Sakkunnig : Trondman, Mats, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Eklund, Staffan, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Grahn, Mari, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Hedman, Eva, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Hjort, Sonja, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Kindlund, Sören, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Lindhé, Eva, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Svensson, Leif, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Sekreterare : Aspegren, Anna, fr.o.m. 1996-05-24 t.o.m. 1997-05-11
Sekreterare : Sjöström, Birger, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1997-02-28
Sörbom, Adrienne, fr.o.m. 1996-06-17 t.o.m. 1997-02-28

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1995:154
Dir. 1996:124
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:40 Unga & arbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:71 Politik för unga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman