Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Aspegren

Sök kontaktuppgifter till Anna Aspegren på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Aspegren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Aspegren medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om inrättande av ett Institutet för mänskliga rättigheter (A 2021:01) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Utredningen om inrättande av ett Institutet för mänskliga rättigheter (A 2021:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:22
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Karin Lindblom, departementsråd, fr.o.m. 2021-06-04
Sekreterare : Anna Aspegren, kammarsekreterare, fr.o.m. 2021-05-01
Särskild utredare : Charlotte Billinger, rådgivare, fr.o.m. 2021-05-03
Sekreterare : Martin Persson, utredare, fr.o.m. 2021-04-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2021:22

Utredningen om inrättandet av en jämställdhetsmyndighet (S 2016:10) [ Sekreterare ]
Utredningen om inrättandet av en jämställdhetsmyndighet (S 2016:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-12-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:108 och dir. 2017:36
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Alnebratt, fil. dr. i genusvetenskap, fr.o.m. 2016-12-14 t.o.m. 2018-01-06
Sakkunnig : Linda Österberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-01-26
Expert : Sarah Cagnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-01-26
Expert : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-26
Expert : Daniel Furmarker, it-chef, fr.o.m. 2017-02-08
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2017-01-26
Expert : Torbjörn Eklund, utredare, fr.o.m. 2017-01-26 t.o.m. 2017-03-19
Expert : Brita Hybbinette, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2017-03-20
Expert : Elin Jakobsson Viklund, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-26
Sekreterare : Lena Ag, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Gunilla Annerstedt, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Anna Aspegren, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Maria Bång, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Lillemor Dahlgren, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Anna Ekstedt, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Suzanne Gyllenswärd, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-01-06
Sekreterare : Magnus Hedenskog, fr.o.m. 2016-01-09 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Kristina Hörlyk, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Lena Leed, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Madeleine Marberg, fr.o.m. 2017-12-18 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Anne Terdén, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2017-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Miljömyndighetsutredningen (M 2013:02) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Miljömyndighetsutredningen (M 2013:02)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-11-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:101
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:66 Myndigheter och organisationer under Miljödepartementet - en kartläggning
SOU 2015:43 Vägar till ett effektivare miljöarbete
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Ekström, fr.o.m. 2013-11-18 t.o.m. 2015-04-01
Sekreterare : Christine Annemalm, fr.o.m. 2013-11-18 t.o.m. 2015-04-01
Sekreterare : Anna Aspegren, fr.o.m. 2014-02-10 t.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:101 Översyn av myndigheterna inom miljöområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om bildandet av Diskrimineringsombudsmannen (IJ 2008:03) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om bildandet av Diskrimineringsombudsmannen(IJ 2008:03)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:25 och dir. 2008:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Katri Linna, ombudsman, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Ana Gnospelius, rådgivare, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Maria Olsson, utredare, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Gudrun Persson Härneskog, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Cafer Uzunel, kansliråd, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Anna Aspegren, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Ulrica Engström Nilsson, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Fritidsutredningen (C 1995:06) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Fritidsutredningen (C 1995:06)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:74.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:145 Fria val?
SOU 1996:3 Fritid i förändring. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Getrud Åström, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : sekreterare Blom, fr.o.m. 1995-06-22
Sakkunnig : Thomas Johansson, kansliråd, fr.o.m. 1995-06-22
Expert : Anna Aspegren, byrådirektör, fr.o.m. 1995-06-22
Expert : Siv Jungback, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-22
Expert : Britten Månsson-Wallin, kanslichef, fr.o.m. 1995-06-22
Expert : Marianne Söderberg, forsknings- och utvecklingschef, fr.o.m. 1995-06-22
Sekreterare : Helén Lundkvist, fr.o.m. 1995-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Ungdomspolitiska kommittén (C 1995:10) [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Ungdomspolitiska kommittén (C 1995:10)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:154 och dir. 1996:124. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Åke Gustavsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1997-04-30
Ordförande : Sture Nordh, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-01-18 t.o.m. 1996-03-31
Vice ordförande : Nalin Baksi, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-18 t.o.m. 1996-04-15
Ledamot : Lage Andréasson, ordförande, fr.o.m. 1997-02-10 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Mikael Berglund, skolstyrelseordförande, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-03
Ledamot : Elisabeth Brandt, ungdomssekreterare, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Lotta Byqvist, stabschef, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-06-04
Ledamot : Veronica Ekström, politisk sekreterare, fr.o.m. 1997-02-10 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Fredrik Elmgren, ingenjör, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-02-09
Ledamot : Carolina Engman, projektledare, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Amanda Grönlund, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-06-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Kristina Hansson, ordförande i centerns, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Britt-Marie Häggström, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Thomas Idergard, ordförande i moderata, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Ingrid Jerneck, projektledare, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-08-31
Ledamot : Staffan Kuylenstierna, studerande, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Leif Linde, generaldirektör, fr.o.m. 1996-12-16 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Jesper Strömbäck, studerande, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Ledamot : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Mathias Åström, studerandeombudsman, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Stig-Arne Bäckman, projektledare, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Ulrika Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Sakkunnig : Gunilla Thorgren, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1996-04-15
Sakkunnig : Mats Trondman, fil.dr, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Staffan Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-05 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Mari Grahn, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Eva Hedman, enhetschef, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Sonja Hjort, kansliråd, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Eva Lindhé, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Leif Svensson, länsråd, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-04-30
Sekreterare : Anna Aspegren, fr.o.m. 1996-05-24 t.o.m. 1997-05-11
Sekreterare : Birger Sjöström, generaldirektör, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1997-02-28
Adrienne Sörbom, fil.kand, fr.o.m. 1996-06-17 t.o.m. 1997-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:40 Unga & arbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:71 Politik för unga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman