Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Granskningskommissionen i anledning av utredningen av mordet på statsminister Olof Palme (Ju 1994:12)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Granskningskommissionen i anledning av utredningen av mordet på statsminister Olof Palme (Ju 1994:12) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 23 st. ♀ 10 ♂ 13 ) :

Lars Eric Ericsson  []  ( Ordförande )
Sigvard Marjasin  []  ( Ordförande )
Inga-Britt Ahlenius  []  ( Ledamot )
Hans-Gunnar Axberger  []  ( Sekreterare )
Gun-Britt Mårtensson  []  ( Ledamot )
Håkan Winberg  []  ( Ledamot )
Carl Magnus Adner  []  ( Expert )
Bengt Jonsson  []  ( Expert )
Helle Klein  []  ( Expert )
Birgitta Nygren  []  ( Expert )
Bo Sandberg  []  ( Expert )
Christer Skogwik  []  ( Expert )
Anders Stening  []  ( Expert )
Maj Sölvesdotter  []  ( Expert )
Bertil Torekull  []  ( Expert )
Lars Östring  []  ( Expert )
Tora Holst  []  ( Sekreterare )
Anders Kylhammar  []  ( Sekreterare )
Petra Lundh  []  ( Sekreterare )
Catharina Strömbäck  []  ( Sekreterare )
Charlotte Rosenquist af Åkershult  []  ( Assistent )
Helena Svensson  []  ( Assistent )
Per Kjellsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Granskningskommissionen i anledning av utredningen av mordet på statsminister Olof Palme (Ju 1994:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1994-09-29
Direktiv för Regeringsbeslut 1994-09-29, nr 10.
Lokal : Drottninggatan 2, Postadress: Justitiedepartementet, 103 33STOCKHOLM, tel. växel 405 10 00, direktval 08-405 25 41 (Ericsson),direktval 08-405 26 40 (Axberger), direktval 08-405 27 31 (Lundh),direktval 08-405 2775 (kansliet)Tillsättande av en kommission om utredningen av mordet påstatsminister Olof Palme. Kommissionen beräknas avsluta sitt arbetesenast den 31 juli 1999.
Tillsättande av en kommission om utredningen av mordet på statsminister OlofPalme.Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:88 Granskningskommissionens betänkande i anledning av Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, landshövding, fr.o.m. 1996-08-15 t.o.m. 1999-09-30
Ordförande : Sigvard Marjasin, f.d. landshövding, fr.o.m. 1994-09-29
Ledamot : Inga-Britt Ahlenius, generaldirektör, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Hans-Gunnar Axberger, docent, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Gun-Britt Mårtensson, styrelseordförande, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Håkan Winberg, hovrättspresident, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Carl Magnus Adner, länspolismästare, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1995-04-06
Expert : Bengt Jonsson, Åke polisöverintendent, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Helle Klein, chefredaktör, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Birgitta Nygren, överåklagare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Bo Sandberg, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Christer Skogwik, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Anders Stening, professor, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Maj Sölvesdotter, förste revisor, fr.o.m. 1997-01-20 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Bertil Torekull, författare, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Lars Östring, länsråd, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Sekreterare : Hans-Gunnar Axberger, docent, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1999-12-10
Sekreterare : Tora Holst, kammaråklagare, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-08-19
Sekreterare : Per Kjellson, rådman, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-08-14
Sekreterare : Anders Kylhammar, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Petra Lundh, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Catharina Strömbäck, jur.kand. - f.n. föräldraledig, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-10-31
Assistent : Charlotte Rosenquist af Åkershult, assistent, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-08-14
Assistent : Helena Svensson, fr.o.m. 1995-08-07 t.o.m. 1997-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman