Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gun-Britt Mårtensson

Sök kontaktuppgifter till Gun-Britt Mårtensson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gun-Britt Mårtensson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gun-Britt Mårtensson medverkat i ( 4 st. ):

Agenda 21-kommittén (M 1995:02) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
Agenda 21-kommittén (M 1995:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-03-16
Direktiv för se dir. 1995:34.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:105 Agenda 21 i Sverige. Fem år efter Rio - resultat och framtid. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anna Lindh, statsråd, fr.o.m. 1995-03-16 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Bert Bolin, professor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Sinikka Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Åsa Domeij, agronom, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Nina Ekelund-Cronberg, studerande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Mats Engström, bitr. statssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Eva Eriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Lars Fladvad, sektionschef, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Kristina Hansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Roger Hildingsson, studerande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Arne Jonsson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Bodil Jönsson, lektor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Åsa Lindell, miljörevisor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Wanja Lundby, vice ordförande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Sindre Magnusson, konsult, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Gun-Britt Mårtensson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-04-27
Ledamot : m Nilsson, Örjan partistyrelsen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Staffan Norberg, borgarrådssekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Kia Regnér, miljöchef, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Roland Svensson, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Ewa Söderberg, lanstingsråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Helene Wintzell, direktör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Claes-Bertil Ytterberg, biskop, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Bo Kjellén, ambassadör, fr.o.m. 1995-05-31 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Kristina Bovin, expert, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Stellan Kronvall, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Michael Odevall, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Marcela Petkov, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Sture Persson, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Inger Vihlborg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-04-30
Måns Lönnroth, statssekreterare, fr.o.m. 1995-05-30 t.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Urban Boije, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Helene Carlsson, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1997-06-11
Sekreterare : Gunnar Landborn, fr.o.m. 1995-05-23 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Ann-Marie Lidmark, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-05-14
Kristina Bovin, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-01-31
Anita Arnell, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1998-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:34 Agenda 21-kommittén

Granskningskommissionen i anledning av utredningen av mordet på statsminister Olof Palme (Ju 1994:12) [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Granskningskommissionen i anledning av utredningen av mordet på statsminister Olof Palme (Ju 1994:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1994-09-29
Direktiv för Regeringsbeslut 1994-09-29, nr 10.
Lokal : Drottninggatan 2, Postadress: Justitiedepartementet, 103 33STOCKHOLM, tel. växel 405 10 00, direktval 08-405 25 41 (Ericsson),direktval 08-405 26 40 (Axberger), direktval 08-405 27 31 (Lundh),direktval 08-405 2775 (kansliet)Tillsättande av en kommission om utredningen av mordet påstatsminister Olof Palme. Kommissionen beräknas avsluta sitt arbetesenast den 31 juli 1999.
Tillsättande av en kommission om utredningen av mordet på statsminister OlofPalme.Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:88 Granskningskommissionens betänkande i anledning av Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, landshövding, fr.o.m. 1996-08-15 t.o.m. 1999-09-30
Ordförande : Sigvard Marjasin, f.d. landshövding, fr.o.m. 1994-09-29
Ledamot : Inga-Britt Ahlenius, generaldirektör, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Hans-Gunnar Axberger, docent, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Gun-Britt Mårtensson, styrelseordförande, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Håkan Winberg, hovrättspresident, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Carl Magnus Adner, länspolismästare, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1995-04-06
Expert : Bengt Jonsson, Åke polisöverintendent, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Helle Klein, chefredaktör, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Birgitta Nygren, överåklagare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Bo Sandberg, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Christer Skogwik, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Anders Stening, professor, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Maj Sölvesdotter, förste revisor, fr.o.m. 1997-01-20 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Bertil Torekull, författare, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Lars Östring, länsråd, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Sekreterare : Hans-Gunnar Axberger, docent, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1999-12-10
Sekreterare : Tora Holst, kammaråklagare, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-08-19
Sekreterare : Per Kjellson, rådman, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-08-14
Sekreterare : Anders Kylhammar, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Petra Lundh, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Catharina Strömbäck, jur.kand. - f.n. föräldraledig, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-10-31
Assistent : Charlotte Rosenquist af Åkershult, assistent, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-08-14
Assistent : Helena Svensson, fr.o.m. 1995-08-07 t.o.m. 1997-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:88 Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsmarknadspolitiska kommittén (A 1994:01) [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Arbetsmarknadspolitiska kommittén (A 1994:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1993:132, tilläggsdir. 1994:71 och 1995:33.
Lokal : Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Vasagatan 8-10, tel. växel 08-405 10 00.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:39 Några utländska forskare syn på svensk arbetsmarknadspolitik
SOU 1996:34 Aktiv arbetsmarknadspolitik Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anders Forsberg, förvaltningsdirektör, fr.o.m. 1994-01-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Johnny Ahlqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Hans Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Sonja Fransson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Ulla-Britt Landstings- Hagström, och, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Isa Halvarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Barbro Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Rolf Kenneryd, skogsinspektör, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Gunbritt Mårtensson, oppositionsråd, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1995-04-26
Ledamot : Annie Persson, funktionär, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Sonja Rembo, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1996-03-05
Ledamot : Laila Strid-Jansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-20
Sakkunnig : Anders Bäckström, ekonom, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Lisbeth Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-02-14
Sakkunnig : Birgit Hansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Jan Herin, direktör, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Jaan Kolk, stabschef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Lennart Ohlsson, docent, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Karin Skilje, ekonom, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Göte Bernhardsson, generaldirektör, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Lars Calmfors, professor, fr.o.m. 1994-09-06 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Hjördis D'Agostiono, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Stefan Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Birgitta Heijer, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1994-08-21
Expert : Bertil Holmlund, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Eva Kvarfordt, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-03-16
Expert : Eva Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Lill Ljunggren, departementsråd, fr.o.m. 1994-08-22 t.o.m. 1994-12-05
Expert : Karl-Gustaf Löfgren, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Peter Mossfeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Jörgen Ohlsson, utredningschef, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Agneta Spetz, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-10-31
Expert : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Johnny Zetterberg, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Berndt Öhman, avdelningschef, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Susanne Ackum, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Per Anders Edin, docent, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Bengt Furåker, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Nils-Erik Hallström, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Gunn Johansson, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Karl-Gustaf Löfgren, professor, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Expert : Lena Schröder, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-05
Sekreterare : Allan Read, revisionsdirektör, fr.o.m. 1994-04-15 t.o.m. 1995-08-31
Sekreterare : Birger Sjöström, tf. generaldirektör, fr.o.m. 1994-04-01 t.o.m. 1996-03-31
Anne Baxter, bitr. sekreterare, fr.o.m. 1994-11-16
Anne-Marie Ringertz, socionom, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Lokaldemokratikommittén (C 1992:01) [ Avslutad 1993 ] [ Ledamot ]
Lokaldemokratikommittén (C 1992:01)
Departement : Civildepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir 1992:12 och 1992:88.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:72 Det kommunala medlemskapet
SOU 1992:128 Kommunal uppdragsverksamhet
SOU 1992:134 Handlingsoffentlighet hos kommunala företag
SOU 1992:140 Sekretesslagen i en fri kommunal nämndorganisation
SOU 1993:77 Kommunal tjänsteexport och interna- tionellt bistånd
SOU 1993:90 Lokal demokrati i utveckling. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Sven Lindgren, kommunalråd
Ledamot : Erik-Abel Ejderud, kommunalråd
Ledamot : Lars Engqvist, kommunalråd, t.o.m. 1993-01-19
Ledamot : Axel Gisslén, kommunalråd, fr.o.m. 1993-01-20
Ledamot : Stig Grauers, led. av riksdagen
Ledamot : Ulla-Britt Hagström, landstings- och kf-ledamot
Ledamot : Gun-Britt Mårtensson, kommunalråd
Ledamot : Magnus Persson, rektor
Ledamot : Gustav Rhenman, kanslichef
Ledamot : Catarina Rönnung, led. av riksdagen
Ledamot : Lars-Gerhard Westberg, kommunalråd
Ledamot : Roland Åkesson, kommunalråd
Sakkunnig : Jan Grönlund, stabschef
Sakkunnig : Sören Häggroth, departementsråd
Sakkunnig : Curt Riberdahl, direktör
Expert : Eva Agevik, departementssekreterare
Expert : Meta Boethius, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1993-06-07
Expert : Erik Göransson, hovrättsassessor
Expert : Charlotte Hedberg, kammarrättsassessor
Expert : Stig Hellmers, stadsjurist
Expert : Maria Renström-Törnblom, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-01-11
Expert : Thorbjörn Roos, jur.kand, fr.o.m. 1993-01-20
Expert : Gunilla Sterner, departementssekreterare
Expert : Sten Svensson, kansliråd, t.o.m. 1993-01-10
Expert : Erna Zelmin-Åberg, departementssekreterare
Sekreterare : Per Bengtsson, departementssekreterare
Sekreterare : Kai Kronvall, sakkunnig
Sekreterare : Boris Preijde, kammarrättsassessor
Jan Johansson, fil.dr., t.o.m. 1993-05-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman