Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Birgitta Nygren

Sök kontaktuppgifter till Birgitta Nygren på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Birgitta Nygren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Birgitta Nygren medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om mutor (Ju 2009:05) [ Avslutad 2010 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om mutor (Ju 2009:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:38 Mutbrott
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Svensson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2009-05-01 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Carina Bergman Marcus, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Viveca Bergstedt-Sten, chefsjurist, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Agneta Brandimarti, bankjurist, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Martina Elfgren Lilja, jur.kand., fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Jan Fager, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Maria Guggenberger, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Pernilla Klein, civilekonom, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Torbjörn Lindhe, kanslichef, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Einar Lundgren, chefsjurist, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Ledamot : Lars Nordfors, jur.kand., fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Sakkunnig : Kristina Ahlström, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Sakkunnig : Birgitta Nygren, ambassadör, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Sakkunnig : Patrik Örnsved, ämnesråd, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Lars Emanuelsson Korsell, enhetschef, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2009-09-06
Expert : Urban Engerstedt, chefsjurist, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Kristina Leffler, advokat, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Claes Sandgren, professor, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Johanna Skinnari, utredare, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Gunnar Stetler, överåklagare, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Expert : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2009-05-20 t.o.m. 2010-06-08
Sekreterare : Henrik Karlsson, rådman, fr.o.m. 2009-06-01 t.o.m. 2010-07-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:38 Mutbrott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Pyrotekniska utredningen (N 1998:07) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Pyrotekniska utredningen (N 1998:07)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-10
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:88.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:128 Ja till fyrverkerier - men med färre skador
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Ljung, generaldirektör, fr.o.m. 1998-12-10
Sakkunniga : Michaela Dràb, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-03-11
Sakkunniga : Lotta Gustavsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-03-11
Sakkunniga : Ingrid Mossberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-11
Sakkunniga : Anna Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Kim Alin, redaktör, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Björn Eriksson, sprängämneskonsulent, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Thord Eriksson, brandingenjör, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Björn Linder, direktör, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Gunnar Löfberg, direktör, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Erik Nilsson, generaldirektör, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Ulf Norgren, stf avdelningschef, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Birgitta Nygren, färghandlare, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Bo Pettersson, G avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-03-11
Sekreterare : Nina Nordengren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:128 Ja till fyrverkerier – men med färre skador [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Granskningskommissionen i anledning av utredningen av mordet på statsminister Olof Palme (Ju 1994:12) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Granskningskommissionen i anledning av utredningen av mordet på statsminister Olof Palme (Ju 1994:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1994-09-29
Direktiv för Regeringsbeslut 1994-09-29, nr 10.
Lokal : Drottninggatan 2, Postadress: Justitiedepartementet, 103 33STOCKHOLM, tel. växel 405 10 00, direktval 08-405 25 41 (Ericsson),direktval 08-405 26 40 (Axberger), direktval 08-405 27 31 (Lundh),direktval 08-405 2775 (kansliet)Tillsättande av en kommission om utredningen av mordet påstatsminister Olof Palme. Kommissionen beräknas avsluta sitt arbetesenast den 31 juli 1999.
Tillsättande av en kommission om utredningen av mordet på statsminister OlofPalme.Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:88 Granskningskommissionens betänkande i anledning av Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, landshövding, fr.o.m. 1996-08-15 t.o.m. 1999-09-30
Ordförande : Sigvard Marjasin, f.d. landshövding, fr.o.m. 1994-09-29
Ledamot : Inga-Britt Ahlenius, generaldirektör, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Hans-Gunnar Axberger, docent, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Gun-Britt Mårtensson, styrelseordförande, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Håkan Winberg, hovrättspresident, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Carl Magnus Adner, länspolismästare, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1995-04-06
Expert : Bengt Jonsson, Åke polisöverintendent, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Helle Klein, chefredaktör, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Birgitta Nygren, överåklagare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Bo Sandberg, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Christer Skogwik, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Anders Stening, professor, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Maj Sölvesdotter, förste revisor, fr.o.m. 1997-01-20 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Bertil Torekull, författare, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Lars Östring, länsråd, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Sekreterare : Hans-Gunnar Axberger, docent, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1999-12-10
Sekreterare : Tora Holst, kammaråklagare, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-08-19
Sekreterare : Per Kjellson, rådman, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-08-14
Sekreterare : Anders Kylhammar, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Petra Lundh, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Catharina Strömbäck, jur.kand. - f.n. föräldraledig, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-10-31
Assistent : Charlotte Rosenquist af Åkershult, assistent, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-08-14
Assistent : Helena Svensson, fr.o.m. 1995-08-07 t.o.m. 1997-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:88 Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman