Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetDir. 2014:145 Tilläggsdirektiv till Pensionärskommittén (S 1991:08)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDir. 2014:145 Tilläggsdirektiv till Pensionärskommittén (S 1991:08) ( 1 sida )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Direktiv till den offentliga utredningen under Socialdepartementet :

Pensionärskommittén (S 1991:08) [ Pågående ]

Pensionärskommittén (S 1991:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1991-06-06
Direktiv för kommittén, se dir. 1991:49 och dir. 2014:145
Lokal : Socialdepartementet, Fredsgatan 8, Stockholm, tel. 08-405 10 00
Kommitténs arbete beräknas pågå tills vidare.
Medverkande :
Ordförande : Lars Engqvist, statsråd, fr.o.m. 1998-11-16 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Lena Hallengren, statsråd, fr.o.m. 2018-04-03
Ordförande : Ylva Johansson, vård- och äldreomsorgsminister, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2006-12-14
Ordförande : Maria Larsson, statsråd, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2014-10-02
Ordförande : Åsa Regnér, statsråd, fr.o.m. 2014-10-03 t.o.m. 2018-04-02
Ordförande : Ingela Thalén, statsråd, t.o.m. 1996-03-21
Ordförande : Margot Wallström, statsråd, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1998-10-05
Vice ordförande : Anna Hedborg, statsråd, t.o.m. 1996-03-21
Vice ordförande : Berit Andnor, statsråd, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2006-10-05
Vice ordförande : Maj-Inger Klingvall, statsråd, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1999-11-28
Vice ordförande : Ingela Thalén, statsråd, fr.o.m. 1999-11-29 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Berndt Albihn, förbundsordförande (avliden), fr.o.m. 1997-08-21
Ledamot : Stig Alkebratt, vice ordförande, fr.o.m. 2000-04-18 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lage Andréasson, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gun-Britt Andersson, statssekreterare, t.o.m. 1996-03-21
Ledamot : , Andersson, Jan 1:e vice ordförande, fr.o.m. 2019-03-01
Ledamot : , Axelsson, Karl Erik 1:e vice förbundsordförande, fr.o.m. 2011-05-24 t.o.m. 2014-10-01
Ledamot : Staffan Bengtsson, statssekreterare, fr.o.m. 2002-11-11
Ledamot : Mats Bergström, förbundsordförande, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2008-07-27
Ledamot : Olof Bergvall, förbundsordförande, t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Bo Björksten, förbundsledamot, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Bo Björksten, styrelseledamot, fr.o.m. 2016-09-22 t.o.m. 2020-12-31
Ledamot : Monica Blomberg, tf. förbundsordförande, fr.o.m. 2016-09-22
Ledamot : Lars Bromander, vice ordförande, fr.o.m. 2020-10-13
Ledamot : Janette Bäckman, styrelseledamot, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2015-09-13
Ledamot : Monica Bäckman, förbundsordförande (avliden), fr.o.m. 2014-11-27
Ledamot : Berit Bölander, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-02-02 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Berit Bölander, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2020-10-12
Ledamot : Nils Carlshamre, förbundsordförande, t.o.m. 1999-09-26
Ledamot : Berit Carlström, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-05-28 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Ingrid Cederqvist, förbundsledamot, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2010-01-11
Ledamot : Liza Di Paolo Sandberg, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2018-03-09
Ledamot : Valter Ekberg, vice förbundsordförande, t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lisbeth Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2009-05-25
Ledamot : Mauritz Eklund, samhällsutskottsordförande, t.o.m. 1998-10-14
Ledamot : Bertil Enemo, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2013-05-06
Ledamot : Anders Engström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Eva Eriksson, förbundsordförande, fr.o.m. 2017-09-13
Ledamot : Evy Eriksson (avliden), förbundsstyrelseledamot, fr.o.m. 2014-11-27
Ledamot : Bertil Fiskesjö, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-27 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Nils Gustafsson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lars Hedberg, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2019-02-28
Ledamot : Sten-Gunnar Hedin, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2012-06-13
Ledamot : Karl-Olov Hedler, vice ordförande (SPRF), fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Eva Henriksson, B kanslichef (RPG), fr.o.m. 2021-01-01
Ledamot : Inger Hestvik, första vice ordförande, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Berndt Holgersson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Eeva-Liisa Huuki, styrelseledamot, fr.o.m. 2013-02-06 t.o.m. 2016-06-19
Ledamot : Gunnel Jonäng (avliden), vice ordförande, t.o.m. 1999-09-26
Ledamot : Birgit Karlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2008-05-27
Ledamot : , Kjernald, Rune 1:e vice ordförande, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2017-09-12
Ledamot : Kaisa Lamu, ordförande, fr.o.m. 2011-01-20
Ledamot : Nils Lang, förbundsledamot, fr.o.m. 1997-04-02 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Hans Lenkert, generalsekreterare, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Märtha Liljegren, styrelseledamot, fr.o.m. 2010-01-12 t.o.m. 2014-11-26
Ledamot : Ann Lindgren, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Jan-Erik Lindgärde, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Ingeborg Lundkvist, förbundsstyrelseledamot, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2005-11-30
Ledamot : Per Lundström, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-02 t.o.m. 2018-03-08
Ledamot : Ragnwi Marcelind, statssekreterare, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2014-10-02
Ledamot : Bernt Moberg, förbundskonsulent, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Bengt Norling, f.d. landshövding, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-08-20
Ledamot : Karl Erik Olsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-07-28 t.o.m. 2014-10-01
Ledamot : Curt Persson, ordförande, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2015-09-13
Ledamot : Ewa Persson Göransson, statssekreterare, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gunvor Petersson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2013-10-04 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Ulla Posti, ordförande, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Seppo Poulle, vice ordförande, fr.o.m. 2014-11-18
Ledamot : Christina Rogestam, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2017-09-12
Ledamot : Jöran Rubensson, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-05-26 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Lars Sandberg, förbundsordförande, t.o.m. 1996-09-19
Ledamot : Sam Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2014-11-26
Ledamot : Peter Sikström, generalsekreterare, fr.o.m. 2017-09-13
Ledamot : Igor Siloo, förbundsledamot, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Pirkko Sinkkonen, sekreterare, fr.o.m. 2014-02-06
Ledamot : Mikael Sjöberg, statssekreterare, fr.o.m. 1998-11-23 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Torgny Sjöberg, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1997-08-21 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Christer Spjut, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2007-08-14
Ledamot : Gunborg Strömdal, förbundsledamot, fr.o.m. 1997-04-02 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Marja-Leena Sundström, sekreterare, fr.o.m. 2016-06-20 t.o.m. 2019-02-27
Ledamot : Hans Svensson, statssekreterare, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1999-11-28
Ledamot : Sven O. Svensson, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 2000-04-17
Ledamot : Christina Tallberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2015-09-14
Sekreterare : Esa Tuuri, revisor, fr.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Kent Waltersson, statssekreterare, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Ulf Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot : Barbro Westerholm, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-27 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Lars Wettergren, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Claes Ånstrand, statssekreterare, fr.o.m. 2000-01-24 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Joel Öhrn, vice förbundsordförande, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Hans Andersson, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Håkan Ceder, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Inger Rydén Bergendahl, departementsråd, t.o.m. 1997-02-17
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Bo Torpare, departementssekreterare, t.o.m. 1998-10-14
Expert : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 2001-10-31
Expert : Anna Haglund, departementssekreterare (avliden), fr.o.m. 2001-11-01
Expert : Karin Hellqvist, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Kristina Jennbert, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1998-10-14
Expert : Stefan Oscarson, ämnesråd, fr.o.m. 1993-03-09 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Maria Renström, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2004-09-13
Expert : Per Åkesson, departementssekreterare, t.o.m. 1996-03-21
Sekreterare : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 2001-10-31
Sekreterare : Johanna Hedström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-08-18
Sekreterare : Beryl Lindroth, departementssekreterare, t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Minga Orkan, kansliråd, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Annika Streiler, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-19 t.o.m. 2015-09-01
Sekreterare : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-02 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Emma Wallin, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Magnus Lagercrantz, fr.o.m. 2017-08-31 t.o.m. 2018-01-30
Sekreterare : Jan Rehnberg, fr.o.m. 2018-03-15 t.o.m. 2019-01-20
Sekreterare : Janna Törneman, fr.o.m. 2019-01-21
Sekreterare : Linus Sikström
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Lars Engqvist  [] ( Ordförande )
Lena Hallengren  [] ( Ordförande )
Ylva Johansson  [] ( Ordförande )
Maria Larsson  [] ( Ordförande )
Åsa Regnér  [] ( Ordförande )
Ingela Thalén  [] ( Vice ordförande )
Margot Wallström  [] ( Ordförande )
Anna Hedborg  [] ( Vice ordförande )
Berit Andnor  [] ( Vice ordförande )
Maj-Inger Klingvall  [] ( Vice ordförande )
Berndt Albihn  [] ( Ledamot )
Stig Alkebratt  [] ( Ledamot )
Lage Andréasson  [] ( Ledamot )
Gun-Britt Andersson  [] ( Ledamot )
Staffan Bengtsson  [] ( Ledamot )
Mats Bergström  [] ( Ledamot )
Olof Bergvall  [] ( Ledamot )
Monica Blomberg  [] ( Ledamot )
Lars Bromander  [] ( Ledamot )
Janette Bäckman  [] ( Ledamot )
Monica Bäckman  [] ( Ledamot )
Berit Bölander  [] ( Ledamot )
Nils Carlshamre  [] ( Ledamot )
Berit Carlström  [] ( Ledamot )
Ingrid Cederqvist  [] ( Ledamot )
Liza Di Paolo Sandberg  [] ( Ledamot )
Valter Ekberg  [] ( Ledamot )
Lisbeth Eklund  [] ( Ledamot )
Mauritz Eklund  [] ( Ledamot )
Bertil Enemo  [] ( Ledamot )
Anders Engström  [] ( Ledamot )
Eva Eriksson  [] ( Ledamot )
Bertil Fiskesjö  [] ( Ledamot )
Lars Hedberg  [] ( Ledamot )
Sten-Gunnar Hedin  [] ( Ledamot )
Karl-Olov Hedler  [] ( Ledamot )
Eva Henriksson  [] ( Ledamot )
Inger Hestvik  [] ( Ledamot )
Berndt Holgersson  [] ( Ledamot )
Eeva-Liisa Huuki  [] ( Ledamot )
Birgit Karlsson  [] ( Ledamot )
Kaisa Lamu  [] ( Ledamot )
Nils Lang  [] ( Ledamot )
Hans Lenkert  [] ( Ledamot )
Märtha Liljegren  [] ( Ledamot )
Ann Lindgren  [] ( Ledamot )
Jan-Erik Lindgärde  [] ( Ledamot )
Ingeborg Lundkvist  [] ( Ledamot )
Per Lundström  [] ( Ledamot )
Ragnwi Marcelind  [] ( Ledamot )
Bernt Moberg  [] ( Ledamot )
Bengt Norling  [] ( Ledamot )
Karl Erik Olsson  [] ( Ledamot )
Curt Persson  [] ( Ledamot )
Ewa Persson Göransson  [] ( Ledamot )
Gunvor Petersson  [] ( Ledamot )
Ulla Posti  [] ( Ledamot )
Christina Rogestam  [] ( Ledamot )
Jöran Rubensson  [] ( Ledamot )
Lars Sandberg  [] ( Ledamot )
Sam Sandberg  [] ( Ledamot )
Peter Sikström  [] ( Ledamot )
Igor Siloo  [] ( Ledamot )
Pirkko Sinkkonen  [] ( Ledamot )
Mikael Sjöberg  [] ( Ledamot )
Torgny Sjöberg  [] ( Ledamot )
Christer Spjut  [] ( Ledamot )
Gunborg Strömdal  [] ( Ledamot )
Marja-Leena Sundström  [] ( Ledamot )
Hans Svensson  [] ( Ledamot )
Sven O. Svensson  [] ( Ledamot )
Christina Tallberg  [] ( Ledamot )
Esa Tuuri  [] ( Sekreterare )
Kent Waltersson  [] ( Ledamot )
Ulf Westerberg  [] ( Ledamot )
Barbro Westerholm  [] ( Ledamot )
Lars Wettergren  [] ( Ledamot )
Claes Ånstrand  [] ( Ledamot )
Joel Öhrn  [] ( Ledamot )
Hans Andersson  [] ( Sakkunnig )
Håkan Ceder  [] ( Sakkunnig )
Inger Rydén Bergendahl  [] ( Sakkunnig )
Bengt Sibbmark  [] ( Sakkunnig )
Bo Torpare  [] ( Sakkunnig )
Heléne Dahl Fransson  [] ( Sekreterare )
Henrik Elmefur  [] ( Sekreterare )
Kenneth Ennefors  [] ( Sekreterare )
Anna Haglund  [] ( Expert )
Karin Hellqvist  [] ( Expert )
Kristina Jennbert  [] ( Expert )
Stefan Oscarson  [] ( Expert )
Maria Renström  [] ( Expert )
Lisa Ståhlberg  [] ( Sekreterare )
Per Åkesson  [] ( Expert )
Johanna Hedström  [] ( Sekreterare )
Beryl Lindroth  [] ( Sekreterare )
Kent Löfgren  [] ( Sekreterare )
Minga Orkan  [] ( Sekreterare )
Annika Streiler  [] ( Sekreterare )
Petra Zetterberg Ferngren  [] ( Sekreterare )
Jenny Wada  [] ( Sekreterare )
Emma Wallin  [] ( Sekreterare )
Magnus Lagercrantz  [] ( Sekreterare )
Jan Rehnberg  [] ( Sekreterare )
Janna Törneman  [] ( Sekreterare )
Linus Sikström  [] ( Sekreterare )
Bo Björkstén  [] ( Ledamot )
Evy Eriksson  [] ( Ledamot )
Nils Gustavsson  [] ( Ledamot )
Gunnel Jonäng  [] ( Ledamot )
Seppo Puolle  [] ( Ledamot )
Omslaget till dir. 2014:145

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2020-06-07 av Sören Öman