: : :

Medverkande i utredning : Kaisa Lamu

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Kaisa Lamu

Utredning som Kaisa Lamu medverkat i:

Pensionärskommittén (S 1991:08) [ Pågående ] [ Ledamot ]

Pensionärskommittén (S 1991:08)


Beteckning : S 1991:08
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2018-04-17
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1991-06-06
Direktiv för kommittén, se dir. 1991:49 och dir. 2014:145
Lokal : Fredsgatan 8. Postadress: Socialdepartementet, 103 33Stockholm, tel. 405 10 00.
Kommitténs arbete beräknas pågå tills vidare.

Sammansättning


Ordförande : Engqvist, Lars, fr.o.m. 1998-11-16 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Hallengren, Lena, fr.o.m. 2018-04-03
Ordförande : Johansson, Ylva, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2006-12-14
Ordförande : Larsson, Maria, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2014-10-02
Ordförande : Regnér, Åsa, fr.o.m. 2014-10-03 t.o.m. 2018-04-02
Ordförande : Thalén, Ingela t.o.m. 1996-03-21
Ordförande : Wallström, Margot, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1998-10-05
Vice ordförande : Hedborg, Anna t.o.m. 1996-03-21
Vice ordförande : Andnor, Berit, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2006-10-05
Vice ordförande : Klingvall, Maj-Inger, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1999-11-28
Vice ordförande : Thalén, Ingela, fr.o.m. 1999-11-29 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Albihn, Berndt, fr.o.m. 1997-08-21
Ledamot : Alkebratt, Stig, fr.o.m. 2000-04-18 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Andréasson, Lage, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Andersson, Gun-Britt t.o.m. 1996-03-21
Ledamot : Axelsson, Karl Erik, fr.o.m. 2011-05-24 t.o.m. 2014-10-01
Ledamot : Bengtsson, Staffan, fr.o.m. 2002-11-11
Ledamot : Bergström, Mats, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2008-07-27
Ledamot : Bergvall, Olof t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Björkstén, Bo, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Björksten, Bo, fr.o.m. 2016-09-22
Ledamot : Blomberg, Monica, fr.o.m. 2016-09-22
Ledamot : Bäckman, Janette, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2015-09-13
Ledamot : Bäckman, Monica, fr.o.m. 2014-11-27
Ledamot : Bölander, Berit, fr.o.m. 2016-02-02 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Bölander, Berit, fr.o.m. 2016-12-01
Ledamot : Carlshamre, Nils t.o.m. 1999-09-26
Ledamot : Carlström, Berit, fr.o.m. 2008-05-28 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Cederqvist, Ingrid, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2010-01-11
Ledamot : Di Paolo Sandberg, Liza, fr.o.m. 2018-03-09
Ledamot : Ekberg, Valter t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Eklund, Lisbeth, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2009-05-25
Ledamot : Eklund, Mauritz t.o.m. 1998-10-14
Ledamot : Enemo, Bertil, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2013-05-06
Ledamot : Engström, Anders, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Eriksson, Eva, fr.o.m. 2017-09-13
Ledamot : Eriksson, Evy, fr.o.m. 2014-11-27
Ledamot : Fiskesjö, Bertil, fr.o.m. 1999-09-27 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Gustafsson, Nils, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Hedberg, Lars, fr.o.m. 2015-09-14
Ledamot : Hedin, Sten-Gunnar, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2012-06-13
Ledamot : Hedler, Karl-Olov, fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Hestvik, Inger, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Holgersson, Berndt, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Huuki, Eeva-Liisa, fr.o.m. 2013-02-06 t.o.m. 2016-06-19
Ledamot : Jonäng, Gunnel t.o.m. 1999-09-26
Ledamot : Karlsson, Birgit, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2008-05-27
Ledamot : Kjernald, Rune, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2017-09-12
Ledamot : Lamu, Kaisa, fr.o.m. 2011-01-20
Ledamot : Lang, Nils, fr.o.m. 1997-04-02 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Lenkert, Hans, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Liljegren, Märtha, fr.o.m. 2010-01-12 t.o.m. 2014-11-26
Ledamot : Lindgren, Ann, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Lindgärde, Jan-Erik, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lundkvist, Ingeborg, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2005-11-30
Ledamot : Lundström, Per, fr.o.m. 2016-02-02 t.o.m. 2018-03-08
Ledamot : Marcelind, Ragnwi, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2014-10-02
Ledamot : Moberg, Bernt t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Norling, Bengt, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-08-20
Ledamot : Olsson, Karl Erik, fr.o.m. 2008-07-28 t.o.m. 2014-10-01
Ledamot : Persson, Curt, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2015-09-13
Ledamot : Persson Göransson, Ewa, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Petersson, Gunvor, fr.o.m. 2013-10-04 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Posti, Ulla, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Poulle, Seppo, fr.o.m. 2014-11-18
Ledamot : Rogestam, Christina, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2017-09-12
Ledamot : Rubensson, Jöran, fr.o.m. 2009-05-26 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Sandberg, Lars t.o.m. 1996-09-19
Ledamot : Sandberg, Sam, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2014-11-26
Ledamot : Sikström, Peter, fr.o.m. 2017-09-13
Ledamot : Siloo, Igor, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Sinkkonen, Pirkko, fr.o.m. 2014-02-06
Ledamot : Sjöberg, Mikael, fr.o.m. 1998-11-23 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Sjöberg, Torgny, fr.o.m. 1997-08-21 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Spjut, Christer, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2007-08-14
Ledamot : Strömdal, Gunborg, fr.o.m. 1997-04-02 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Sundström, Marja-Leena, fr.o.m. 2016-06-20
Ledamot : Svensson, Hans, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1999-11-28
Ledamot : Svensson, Sven O., fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 2000-04-17
Ledamot : Tallberg, Christina, fr.o.m. 2015-09-14
Ledamot : Waltersson, Kent, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Westerberg, Ulf, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot : Westerholm, Barbro, fr.o.m. 1999-09-27 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Wettergren, Lars, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Ånstrand, Claes, fr.o.m. 2000-01-24 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Öhrn, Joel t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Andersson, Hans, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Ceder, Håkan, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Rydén Bergendahl, Inger t.o.m. 1997-02-17
Sakkunnig : Sibbmark, Bengt, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Torpare, Bo t.o.m. 1998-10-14
Expert : Dahl Fransson, Heléne, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Elmefur, Henrik, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Ennefors, Kenneth t.o.m. 2001-10-31
Expert : Haglund, Anna, fr.o.m. 2001-11-01
Expert : Hellqvist, Karin, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Jennbert, Kristina, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1998-10-14
Expert : Oscarson, Stefan, fr.o.m. 1993-03-09 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Renström, Maria, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Ståhlberg, Lisa, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2004-09-13
Expert : Åkesson, Per t.o.m. 1996-03-21
Sekreterare : Dahl Fransson, Heléne, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Elmefur, Henrik, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Ennefors, Kenneth t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Hedström, Johanna, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-08-18
Sekreterare : Lindroth, Beryl t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Löfgren, Kent, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Orkan, Minga, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Streiler, Annika, fr.o.m. 2014-08-19 t.o.m. 2015-09-01
Sekreterare : Ståhlberg, Lisa, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Zetterberg Ferngren, Petra, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Wada, Jenny, fr.o.m. 2015-09-02

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1991:49
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:145 Tilläggsdirektiv till Pensionärskommittén (S 1991:08) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman