Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gunvor Petersson

Sök kontaktuppgifter till Gunvor Petersson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gunvor Petersson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gunvor Petersson medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:72
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 31 22 (Axestam)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Underlagsrapport "Statliga stimulansåtgärder för att främja kvalitén i äldreomsorg" (juli 2016)
Underlagsrapport "Kvalitet i äldreomsorg ur ett anhörigperspektiv" (november 2016)
Underrapport Vem är den äldre? Äldrebilder i ett åldrande Sverige. (2017). Linköpings universitet.
SOU 2017:21 Läs mig! Nationell kvalitetsplan för vård och omsorg om äldre personer, Del och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Rolfner Suvanto, leg. sjuksköterska och fil.mag., fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-11-03
Sakkunnig : Stina Friberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Madeleine Lahdo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Monica Malmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-02-15
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anders Bergh, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Göran Bertilsson, projektledare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Raymond Dahlberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Karin Eriksson, enhetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jean-Luc af Geijerstam, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Tuomo Heiskala, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Helena Henningson, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Sabina Joyau, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jonas Karlsson, chefs- och ledarskapsstrateg, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Johan Larson, vice ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ingela Månsson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Mikael Nordberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Gunvor Petersson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Rogestam, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jöran Rubensson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Thomas Schneider, kvalitetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Camilla Sköld, socialpolitisk chef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Tallberg, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anna Werkelin Ahlin, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Tord Fredriksen, led. i omvårdnadsnämnden /V, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Margareta Kjellin, B led. av riksdagen /M (avliden), fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Agneta Luttropp, ordförande i nämnden för personer med funktionsnedsättning och f.d. led av riksdagen /MP, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Rasmus Persson, f.d. kommunalråd /C, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Per Ramhorn, led. av riksdagen och vice gruppledare /SD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Barbro Westerholm, led. av riksdagen /L, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Huvudsekreterare : Helena Axestam, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Gert Alaby, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Sayran Khayati, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Merja Metell Suomalainen, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:72 Nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om betalningsansvarslagen (S 2014:05) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om betalningsansvarslagen (S 2014:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:20 Trygg och effektiv utskrivning från sluten vård
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Stiernstedt, fr.o.m. 2014-03-01
Sakkunnig : Aneta Blåder, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Lena Hellberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-10-23
Sakkunnig : Kent Löfgren, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Håkan Nyman, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Ingrid Schmidt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-10-24
Expert : Ulrika Jonasson, jurist, fr.o.m. 2014-06-02
Expert : Mikael Malm, handläggare, fr.o.m. 2014-06-02
Expert : Gunvor Peterson, styrelseledamot, fr.o.m. 2014-06-02
Sekreterare : Anna Ingmanson, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-02-28
Sekreterare : Maria Jacobsson, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:27 Betalningsansvarslagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:20 Trygg och effektiv utskrivning från sluten vård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Pensionärskommittén (S 1991:08) [ Pågående ] [ Ledamot ]
Pensionärskommittén (S 1991:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1991-06-06
Direktiv för kommittén, se dir. 1991:49 och dir. 2014:145
Lokal : Socialdepartementet, Fredsgatan 8, Stockholm, tel. 08-405 10 00
Kommitténs arbete beräknas pågå tills vidare.
Medverkande :
Ordförande : Lars Engqvist, statsråd, fr.o.m. 1998-11-16 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Lena Hallengren, statsråd, fr.o.m. 2018-04-03
Ordförande : Ylva Johansson, vård- och äldreomsorgsminister, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2006-12-14
Ordförande : Maria Larsson, statsråd, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2014-10-02
Ordförande : Åsa Regnér, statsråd, fr.o.m. 2014-10-03 t.o.m. 2018-04-02
Ordförande : Ingela Thalén, statsråd, t.o.m. 1996-03-21
Ordförande : Margot Wallström, statsråd, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1998-10-05
Vice ordförande : Anna Hedborg, statsråd, t.o.m. 1996-03-21
Vice ordförande : Berit Andnor, statsråd, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2006-10-05
Vice ordförande : Maj-Inger Klingvall, statsråd, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1999-11-28
Vice ordförande : Ingela Thalén, statsråd, fr.o.m. 1999-11-29 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Berndt Albihn, förbundsordförande (avliden), fr.o.m. 1997-08-21
Ledamot : Stig Alkebratt, vice ordförande, fr.o.m. 2000-04-18 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lage Andréasson, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gun-Britt Andersson, statssekreterare, t.o.m. 1996-03-21
Ledamot : , Andersson, Jan 1:e vice ordförande, fr.o.m. 2019-03-01
Ledamot : , Axelsson, Karl Erik 1:e vice förbundsordförande, fr.o.m. 2011-05-24 t.o.m. 2014-10-01
Ledamot : Staffan Bengtsson, statssekreterare, fr.o.m. 2002-11-11
Ledamot : Mats Bergström, förbundsordförande, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2008-07-27
Ledamot : Olof Bergvall, förbundsordförande, t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Bo Björksten, förbundsledamot, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Bo Björksten, styrelseledamot, fr.o.m. 2016-09-22 t.o.m. 2020-12-31
Ledamot : Monica Blomberg, tf. förbundsordförande, fr.o.m. 2016-09-22
Ledamot : Lars Bromander, vice ordförande, fr.o.m. 2020-10-13
Ledamot : Janette Bäckman, styrelseledamot, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2015-09-13
Ledamot : Monica Bäckman, förbundsordförande (avliden), fr.o.m. 2014-11-27
Ledamot : Berit Bölander, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-02-02 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Berit Bölander, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2020-10-12
Ledamot : Nils Carlshamre, förbundsordförande, t.o.m. 1999-09-26
Ledamot : Berit Carlström, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-05-28 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Ingrid Cederqvist, förbundsledamot, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2010-01-11
Ledamot : Liza Di Paolo Sandberg, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2018-03-09
Ledamot : Valter Ekberg, vice förbundsordförande, t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lisbeth Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2009-05-25
Ledamot : Mauritz Eklund, samhällsutskottsordförande, t.o.m. 1998-10-14
Ledamot : Bertil Enemo, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2013-05-06
Ledamot : Anders Engström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Eva Eriksson, förbundsordförande, fr.o.m. 2017-09-13
Ledamot : Evy Eriksson (avliden), förbundsstyrelseledamot, fr.o.m. 2014-11-27
Ledamot : Bertil Fiskesjö, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-27 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Nils Gustafsson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lars Hedberg, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2019-02-28
Ledamot : Sten-Gunnar Hedin, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2012-06-13
Ledamot : Karl-Olov Hedler, vice ordförande (SPRF), fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Eva Henriksson, B kanslichef (RPG), fr.o.m. 2021-01-01
Ledamot : Inger Hestvik, första vice ordförande, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Berndt Holgersson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Eeva-Liisa Huuki, styrelseledamot, fr.o.m. 2013-02-06 t.o.m. 2016-06-19
Ledamot : Gunnel Jonäng (avliden), vice ordförande, t.o.m. 1999-09-26
Ledamot : Birgit Karlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2008-05-27
Ledamot : , Kjernald, Rune 1:e vice ordförande, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2017-09-12
Ledamot : Kaisa Lamu, ordförande, fr.o.m. 2011-01-20
Ledamot : Nils Lang, förbundsledamot, fr.o.m. 1997-04-02 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Hans Lenkert, generalsekreterare, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2011-01-19
Ledamot : Märtha Liljegren, styrelseledamot, fr.o.m. 2010-01-12 t.o.m. 2014-11-26
Ledamot : Ann Lindgren, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Jan-Erik Lindgärde, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Ingeborg Lundkvist, förbundsstyrelseledamot, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2005-11-30
Ledamot : Per Lundström, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-02 t.o.m. 2018-03-08
Ledamot : Ragnwi Marcelind, statssekreterare, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2014-10-02
Ledamot : Bernt Moberg, förbundskonsulent, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Bengt Norling, f.d. landshövding, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-08-20
Ledamot : Karl Erik Olsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-07-28 t.o.m. 2014-10-01
Ledamot : Curt Persson, ordförande, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2015-09-13
Ledamot : Ewa Persson Göransson, statssekreterare, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gunvor Petersson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2013-10-04 t.o.m. 2016-09-21
Ledamot : Ulla Posti, ordförande, fr.o.m. 2011-01-20 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Seppo Poulle, vice ordförande, fr.o.m. 2014-11-18
Ledamot : Christina Rogestam, förbundsordförande, fr.o.m. 2014-10-02 t.o.m. 2017-09-12
Ledamot : Jöran Rubensson, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-05-26 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Lars Sandberg, förbundsordförande, t.o.m. 1996-09-19
Ledamot : Sam Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2014-11-26
Ledamot : Peter Sikström, generalsekreterare, fr.o.m. 2017-09-13
Ledamot : Igor Siloo, förbundsledamot, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Pirkko Sinkkonen, sekreterare, fr.o.m. 2014-02-06
Ledamot : Mikael Sjöberg, statssekreterare, fr.o.m. 1998-11-23 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Torgny Sjöberg, vice förbundsordförande, fr.o.m. 1997-08-21 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Christer Spjut, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2007-08-14
Ledamot : Gunborg Strömdal, förbundsledamot, fr.o.m. 1997-04-02 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Marja-Leena Sundström, sekreterare, fr.o.m. 2016-06-20 t.o.m. 2019-02-27
Ledamot : Hans Svensson, statssekreterare, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1999-11-28
Ledamot : Sven O. Svensson, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 2000-04-17
Ledamot : Christina Tallberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2015-09-14
Sekreterare : Esa Tuuri, revisor, fr.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Kent Waltersson, statssekreterare, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2006-12-14
Ledamot : Ulf Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot : Barbro Westerholm, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-27 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Lars Wettergren, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Claes Ånstrand, statssekreterare, fr.o.m. 2000-01-24 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Joel Öhrn, vice förbundsordförande, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Hans Andersson, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Håkan Ceder, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-03-21
Sakkunnig : Inger Rydén Bergendahl, departementsråd, t.o.m. 1997-02-17
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Bo Torpare, departementssekreterare, t.o.m. 1998-10-14
Expert : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2001-10-31
Expert : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 2001-10-31
Expert : Anna Haglund, departementssekreterare (avliden), fr.o.m. 2001-11-01
Expert : Karin Hellqvist, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Kristina Jennbert, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1998-10-14
Expert : Stefan Oscarson, ämnesråd, fr.o.m. 1993-03-09 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Maria Renström, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2004-09-13
Expert : Per Åkesson, departementssekreterare, t.o.m. 1996-03-21
Sekreterare : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 2001-10-31
Sekreterare : Johanna Hedström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-08-18
Sekreterare : Beryl Lindroth, departementssekreterare, t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Minga Orkan, kansliråd, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Annika Streiler, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-19 t.o.m. 2015-09-01
Sekreterare : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-02 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Emma Wallin, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Magnus Lagercrantz, fr.o.m. 2017-08-31 t.o.m. 2018-01-30
Sekreterare : Jan Rehnberg, fr.o.m. 2018-03-15 t.o.m. 2019-01-20
Sekreterare : Janna Törneman, fr.o.m. 2019-01-21
Sekreterare : Linus Sikström
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman